Šodien vārdadienu svin Romāns, Romualds, Romualda, rītdien - Osvalds, Arvils
toptitle

Lielais raksts

Informācija par Klasisko cūku mēri Latvijā


2012-11-28 10:40

Vakar, 26.11.2012. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) organizēja klasiskā cūku mēra ekspertu darba grupu, kurā ziņoja par stāvokli Latvijā, kā arī apsprieda tālākās rīcības plānu. Darba grupā iesaistīti PVD, BIOR, VMD darbinieki, kā arī pārstāvji no Latvijas cūku audzētāju asociācijas, AS LVM un Latvijas Mednieku savienības pārstāvis.

Šī brīža situācija       

Situācijā Latvijā šobrīd ir tāda, ka no pārbaudītajām meža cūkām 16 paraugi ir seropozitīvi (konstatētas KCM antivielas), bet tai skaitā 8 meža cūkām konstatēts KCM vīruss. Konstatētais KCM vīruss sakrīt ar to, kāds šajā vasarā konstatēts Krievijā. Šobrīd ir ziņas, ka KCM konstatēts arī trīs mājas cūkām.

Kas tiek darīts šobrīd?

PVD ir noteicis karantīnas zonu sekojošā Latvijas teritorijā – Isnaudas, Pureņu, Ņukšu, Pildas, Nirzas, Briģu, Rundēnu, Istras, Stoļerovas, Kaunatas, Mākoņkalna, Lauderu, Pasienes, Zaļesjes, Andrupenes, Andzeļu, Asūnes, Bērziņu, Dagdas, Ezernieku, Konstantinovas, Ķepovas, Svariņu, Šķaunes, Aulejas, Indras, Izvaltas, Kalniešu, Kaplavas, Kombuļu, Krāslavas, Piedrujas, Robežnieku, Skaistas, Ūdrīšu pagastos. Karantīnas zonas karte apskatāma šeit:

Šajā teritorijā tiks pārbaudītas un laboratoriski izmeklētas visas nomedītās un mirušās mežacūkas. Tās nedrīkstēs izvest no karantīnas zonas. Veterinārā inspektora uzraudzībā tiks iznīcināti visi pārtikā neizmantojamie mežacūku orgāni un liemeņu daļas. Aizliegts laist pārtikas apritē karantīnas zonā nomedīto mežacūku gaļu.

Karantīnas zonā PVD pārbauda visas mājas cūku novietnes. Novietnēs tiek ņemti cūku asins paraugi laboratoriskai izmeklēšanai. Paraugi tiks ņemti arī visām mirušajām cūkām, kā arī tām, kurām novērojamas saslimšanas pazīmes.

Kas jādara medniekiem un ko viņi var darīt?

Latvijas Mednieku savienība aicina medniekus atsaukties PVD lūgumam un karantīnas zonā organizēt meža cūku medības, lai varētu iegūt analīžu veikšanai nepieciešamos paraugus. Tāpat paraugi nepieciešami no karantīnas zonā ietilpstošajiem un tai pieguļošajiem pagastiem – Svariņu, Asūnes, Ķepovas, Robežnieku, Ezernieku, Indras, Skaistas un citiem tuvākajiem pagastiem. Ja meža cūka tiek nomedīta karantīnas zonā, tad par to obligāti jāziņo PVD, bet ja tā tiek nomedīta buferzonā (karantīnas zonai pieguļošā teritorija), tad lūgums par to ziņot PVD, lai inspektori varētu ierasties un paņemt nepieciešamos paraugus. Medniekiem būtiski zināt, ka PVD inspektori ne tikai paši ieradīsies pakaļ paraugiem, bet par katru paraugu medniekiem tiks samaksāts Ls 10.

Ko tiek plānots darīt turpmāk?

Šobrīd PVD ir sazinājies ar Eiropas Komisiju, lai noskaidrotu jautājumus, kas skar cūku vakcināciju pret KCM, tāpat tiek gaidīta informācija no vakcīnu ražotāja. Visticamākais, ka Latvijā tiks veikta cūku vakcinācija pret KCM. Šobrīd tā netiek veikta un neviens nedrīkst to darīt uz savu galvu! Lai izvērtētu labāko scenāriju vakcinācijas veikšanai, 4. decembrī Latvijā ieradīsies šobrīd labākais šīs jomas speciālists no Vācijas. Šobrīd tiek apsvērti vairāki iespējamie vakcinācijas scenāriji – no gaisa (līdzīgi kā trakumsērgas gadījumā) vai izvietojot vakcīnas meža cūku barotavās. Lai varētu novērtēt vakcinācijas iespējamo efektivitāti, mednieki tiek lūgti sagatavot un iesniegt PVD informāciju par meža cūku barotavu atrašanās vietām. Veidlapa informācijas sagatavošanai atrodama šeit. Šobrīd informācija tiek gaidīta no medību iecirkņiem, kuru teritorijas ietilpst karantīnas zonā (kartē atzīmēta ar sarkanu līniju) un buferzonā (kartē atzīmēta ar zaļu līniju). Karti skatīt šeit

Nākošā ekspertu darba grupa par KCM tiek plānota 30.11.2012. Pēc šīs sēdes informēsim medniekus par notikumu attīstības gaitu un plānotajiem pasākumiem.

Jānis Baumanis
LMS valdes priekšsēdētājs

Komentāri:

Arturs Pencis 2008-11-20 14:15

un kas ir ar tiem pelniem????


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Sekojot modes tendencēm datu aizsardzības jomā, kā arī respektējot Vislatvijas mednieku portālā reģistrēto lietotāju iespēju..