Šodien vārdadienu svin Margarita, Margrieta, rītdien - Ritvars, Oskars, Anvars
toptitle

Lielais raksts

Laima slimība suņiem


2019-04-11 09:21

Image

Pavasarī arvien vairāk laika pavadām ārā un mūsu suņi dodas garākās pastaigās. Modušās ir arī ērces, kas ir viens no lielākajiem draudiem mūsu suņiem. Vairāk par pašu ērces kodumu ir jābaidās no slimībām, kuras tās pārnēsā un spēj inficēt dzīvniekus. Ar ērču encefalītu dzīvnieki neslimo, toties pastāv citas, ne mazāk bīstamas saslimšanas - babezioze, erlihioze, anaplazmoze un borelioze. Borelioze jeb Laima slimība ir viena no visbiežākajām posmkāju pārnēsātajām infekcijas slimībām ES valstīs. To ierosina Spirochaetaceae dzimtas baktērijas, zināmas kā Borrelia burgdorferi sensu lato, kas dzīvnieka organismā nonāk caur inficētas ērces koduma vietu.

Ērcei piesūcoties un uzņemot asinis, izmainās tās iekšējā temperatūra. Šīs izmaiņas aktivizē viduszarnā esošās borēlijas, kas migrē caur zarnu epitēliju un  nokļūst ērces siekalu dziedzeros, tālāk tās tiek pārnestas uz zīdītāja organismu. Ērces koduma vietā notiek borēliju vairošanās un sākas arī to migrācija uz audiem.

Image

Ērces piesūkšanās 

Image

Ērces izņemšana 

Image

Apsārtums ērces koduma vietā

Latvijā ik gadu ar Laima slimību jeb Boreliozi saslimst 400 - 600 iedzīvotāji. Pēc SPKC datiem 2017. gadā konstatēti 612 gadījumi un 2018. gadā 481 saslimšanas gadījums. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20 - 40% ērču ir inficētas ar borēlijām.

Image

Pietūkušas locītavas Laima slimības gadījumā

Diagnozes uzstādīšana saslimšanas gadījumā ir ļoti sarežģīta. Lielākā daļa inficēto dzīvnieku klīniski redzami uzreiz nesaslimst. Simptomi var parādīties pēc vairākām nedēļām, mēnešiem vai pat pēc gada.

Daļai dzīvnieku var novērot simptomus, kas visspilgtāk, tomēr joprojām netieši, raksturo Boreliozi. Suņiem raksturīgs neregulārs, periodisks klibums, kas uznāk un pāriet pats no sevis. Drudzis, nomākums, limfmezglu palielināšanās, pietūkušas, sāpīgas locītavas. Otrs izplatītākais simptoms ir nieru mazspēja, kas parasti beidzas letāli.

Ārstēšanā tiek pielietota ilgstoša un augstu devu antibiotiku terapija. Diemžēl, slimības hroniskajā stadijā dzīvnieki, kā arī cilvēki, uz ārstēšanu reaģē slikti un slimības saasinājuma periodi bieži atkārtojas.

Profilakse. Izvairīšanās no ērcēm spēlē ļoti nozīmīgu lomu slimību kontrolē, tāpēc svarīga dzīvnieku regulāra apstrāde ar repelentiem - līdzekļiem, kas atbaida parazītus,  piemēram, aerosoli, spot on pilieni, kakla siksniņas u.c. Dzīvnieka pasargāšanai nepieciešama regulāra apstrāde ar iepriekš minētajiem līdzekļiem. Ja konstatēta ērces piesūkšanās, ir svarīgi pēc iespējas ātrāk ērci no dzīvnieka noņemt. Borēlijai, lai iekļūtu organismā, nepieciešams, lai ērce būtu piesūkusies vismaz 12 h.

Vakcinācija  ir viens no drošākajiem profilakses līdzekļiem. Latvijas tirgū beidzot ir paradījusies vakcīna suņiem pret Laima slimību jeb Boreliozi. Vakcīna ir pārbaudīta un 100% efektīva.

Kādos gadījumos izvēlēties vakcināciju?

Ja suns lielu savas dienas daļu pavada brīvā dabā un netiek regulāri apstrādāts pret ārējās vides parazītiem. Apstrāde jāveic vidēji reizi 4 nedēļās, atkarībā no lietotā līdzekļa.

Vai vakcinējoties dzīvnieks ir pilnībā pasargāts pret visām ērču pārnēsātajām slimībām?

Nē, vakcīna pasargā tikai pret vienu no ērču pārnēsātajām slimībām - Laima slimību, tāpēc paralēli iesaka turpināt apstrādāt dzīvnieku ar dažādiem pretparazītu līdzekļiem.

Kāpēc ir svarīgi pastiprināti pasargāt dzīvnieku tieši no šīs saslimšanas?

Borelioze ir ļoti smaga saslimšana ar sarežģītu diagnostiku. Nereti ir gadījumi, kad dzīvnieks nomirst pirms diagnozes uzstādīšanas.

Dzīvnieki, kuri pārnēsā šo slimību sevī, bet pagaidām klīniski neslimo – arī ir riska grupā. Baktērija paslepus grauj suņa imunitāti līdz mirklim, kad organisms vairs netiek galā, un diemžēl rezultāts nereti ir letāls. Statistikas dati liecina, ka no visām ērču pārnēsātajām slimībām, Laima slimības baktērijas ērcēs ir sastopamas visbiežāk.

Vai pēc pirmās saslimšanas ar Laima slimību, dzīvnieks iegūst imunitāti?

Nē, imunitāte neveidojas. Organismā antivielas izstrādājas, bet Laima slimības baktērijas pret tām ir pasargātas, jo baktēriju iekļauj īpašs olbaltumvielu apvalks, kas neļauj antivielām tikt cauri un baktēriju iznīcināt. Vakcinācijas rezultātā iegūtās antivielas ir mazliet savādākas un tās spēj tikt cauri šim olbaltumvielu apvalkam.

Vai var sākt vakcinēt arī suni, kurš vairs nav kucēns?

Vakcināciju var uzsākt no dzīvnieka 12 nedēļu vecuma. Revakcinācija nepieciešama pēc 3 nedēļām un pēc tam – vienu reizi gadā. Suni, kas ir vecāks, droši var vakcinēt. Šādos gadījumos pieaug iespēja, ka dzīvnieks sevī jau nēsās Borēliju baktērijas. Jāņem vērā, ka vakcīna dzīvnieku neizārstēs no esošās infekcijas, tomēr tā no atkārtotas inficēšanās un smagākas saslimšanas.

Kad ir optimālāks laiks vakcinācijai?

Svarīgi to darīt brīdī, kad ērču koncentrācija ārējā vidē ir pēc iespējas mazāka. Tas, protams, var mainīties katru gadu, bet vidēji - no novembra līdz martam.

Kā var saņemt šo vakcināciju?

Jāgriežas pie sava veterinārārsta.

Materiālu sagatavoja veterinārārste Liene Bērziņa a.s.”Bioveta” veterināro produktu pārstāve Latvijā.

Komentāri:

Jānis Plotnieks 2019-11-14 06:40

A meza zveri ari jaarste no laimas?:D Lielos vilcienos zveram ir pie vienas vietas tas knislis!


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.