Šodien vārdadienu svin Marianna, Ginters, Guntra, rītdien - Matīss, Modris, Mariss
toptitle

Lielais raksts

Šaušanas tests: kukurūza kā ložu uztvērējs


2012-12-03 17:10

Ilgvars Zihmanis
Biedrības Medniekiem.lv valdes loceklis


Dzinējmedībās kukurūzas laukā no stiebru jūras pēkšņi iznirst mežacūka. Vai šo zaļo jūru var uzskatīt par drošu aizsegu no lodēm? To noskaidro šis tests.

Rudens medībās stāvot pie kukurūzas lauka, medniekam šī stiebru jūra liekas kā necaursitams mūris. Tāpēc daudziem liekas, ka šai mūrī izšauta gludstobra lode ātri vien zaudēs savu enerģiju un nokritīs zemē jau pēc 20-30 metriem. Un vītņstobra lode kukurūzā ātri vien izšķīdīs – vismaz tā uzskata vidusmēra mednieks, kuram jau mednieku kursos ir stāstīts, ka pat ar vienu pašu patrāpījušos zāles stiebriņu pietiek, lai vītņu lode sadalītos gabalos. Bez tam ikvienam medniekam ir skaidrs, ka gan gludstobra, gan vītņu lode, trāpījusi kukurūzas stiebros, ātri vien novirzīsies no kursa.

Lai pārbaudītu šos apgalvojumus un lieku reizi pārliecinātos, ka medniekam medībās ir pilnībā jāievēro visi drošības noteikumi, arī tika veikts šis tests. Kā gludstobra ierocis tajā tika izmantota kombinētā bise „Blaser 97” ar 12/70 kalibra gludo stobru un 31,5 g smagas „Rottweil Brenneke” gludstobra lodes. Vītņstobra testam tika izvēlēta karabīne „Blaser R93” un 9,3x62 mm kalibrs, kas Vācijā tiek ļoti plaši izmantots mežacūku dzinējmedībās. Izmantotās vītņu lodes – „RWS HMK” (16,7 g), „RWS UNI Classic” (19 g) un „Norma Vulcan” (15 g).

Testa aprīkojums

Kukurūzas lauka vidū tika uzstādīts mērķis – balts palags 210x145 cm izmērā. Attālums starp mērķi un šāvēju kukurūzas lauka malā – 40 metri. Aiz palaga viena aiz otras tika nostiprinātas divas finiera loksnes, kuru izmērs – 50x50 cm, bet biezums – 2 cm. Tā kā mērķi kukurūzā nevar redzēt, šāvējs orientējās pēc sešus metrus gara stieņa, kas tika iesprausts zemē tieši aiz mērķa. Sākotnēji tika plānots šaut no 50 metru attāluma, taču šādā distancē mērķī trāpīja tikai katrs otrais šāviens, tāpēc tika nolemts saīsināt distanci līdz 40 metriem. Šāvieni tika veikti no trijkāja atbalsta. Šaušanas virziens – pa diagonāli pret kukurūzas stiebru rindām. Šāvienu skaits – pa pieciem katram lodes veidam (viena gludstobra un trīs vītņu lodes), kopā – 20.

Rezultāti

Gludstobra lodes. Palagā trāpīja četras no piecām izšautajām lodēm. Nevienu no tām vēlāk nevarēja atrast un novērtēt tās formu. Arī no ložu caurumiem palagā nevarēja spriest, vai lodes tajā trāpījušas ar priekšgalu vai ar sāniem.

Vītņu lodes. Palagā trāpīja visas 15 izšautās lodes. Arī tās vēlāk nebija iespējams atrast, tāpēc nevarēja novērtēt ne to formu, ne atlikušo masu pēc lodes sadalīšanās. Spriežot pēc ložu caurumiem palagā, vairums ložu tajā bija trāpījušas ar priekšgalu, lai gan dažas bija sākušas vairāk vai mazāk kūleņot. Bija skaidrs, ka visas lodes novirzījušās no sākotnējās trajektorijas. Noskaidrojās arī tas, ka kukurūzā briesmas rada ne tikai pašas izšautās lodes, bet arī to šķembas. Uz palaga tika atrasti sīki ložu serdeņu un apvalku fragmenti, kā arī zaļas daļiņas no izšķaidītajiem kukurūzas stiebriem. Spriežot pēc trāpījumiem finiera loksnēs, pat pēc 40 m gara lidojuma caur kukurūzas stiebriem gan gludstobra, gan vītņu lodēm vēl bija atlikusi krietni liela enerģija. Tiesa, finiera loksnēs bija trāpījušas tikai divas gludstobra un divas vītņu lodes.

Secinājumi

1. Gan 12/70 kalibra gludstobra svina lodēm, gan 9,3x62 mm kalibra vītņu lodēm pēc 40 metru lidojuma caur kukurūzas stiebriem vēl atliek pietiekami daudz enerģijas, lai radītu dzīvībai bīstamus ievainojumus.

2. 40 metri kukurūzas nav pietiekami liels attālums, lai gludstobra vai vītņu lodes ievērojami novirzītos no sākotnējās trajektorijas. Taču, tā kā lodes sadalās šķembās, bīstamā zona krietni vien palielinās.

3. Medījot kukurūzā, nav lielas atšķirības starp šāvieniem, kas raidīti tieši kukurūzā vai no lauka otras malas, un ir aizliegti drošības apsvērumu dēļ.

4. Medījot kukurūzā, drošības apsvērumu dēļ iesakāms izmantot paaugstinājumus, lai šāvieni tiktu raidīti no augšas uz leju leņķī pret zemi. Taču jāuzmanās, jo lodes var rikošetēt no akmeņiem vai izkaltušas zemes. Jo īpaši var rikošetēt gludstobra svina lodes, kas saglabā savu masu un var aizlidot vairākus simtus metru tālu. Arī vītņstobra lodes un to fragmenti spēj labi caursist kukurūzas stiebrus.

Kopsummā

Iespējams, ka identisks eksperiments ar mazākiem, ātrākiem kalibriem un mīkstākām lodēm uzrādītu citādus rezultātus, un lodes kukurūzā daļēji vai pilnīgi izšķīstu. Bet kuram gan būtu vēlēšanās to pārbaudīt uz savas ādas?

Avots: www.jaegermagazin.de

Komentāri:

Baiba V 2008-11-22 10:14

Parādījies jauns forums medniekiem un ne tikai - www.mednieks.lv

Kārlis Ozols 2008-11-22 14:30

Nu apskatījos mednieks.lv - diezgan slābani. Katrā ziņā forums "hunters" ir daudzkārt jēdzīgāks!

Lainers . 2008-11-22 19:37

Īstenībā tas jau ir sen izveidots portāls :)

Renārs Agulis 2008-11-22 20:46

un kaads skars eintos vortālus taisiit par vienu tēmu? katrā ziņā medniekiem.lv ir viskompaktākais standarta interneta lietotājam!:)

Lainers . 2008-11-22 20:56

Piekrītu Renāram. Medniekiem.lv tiesām ir labi izveidots :)

Paskatieties šo video- http://www.youtube.com/watch?v...

Gribētos tādas medības pieredzēt? :)

Dainis Dižais 2008-11-22 22:01

naxui tādas medības :0

Kārlis Ozols 2008-11-22 23:02

nu šitādā situācijā nedrīkst māzēt! :)))))

Lainers . 2008-11-22 23:04

Tādā situācijā, kad lauva skrien virsū, un mednieki arī "lādē" virsū, mednieki var viens otru nošaut.

Juris Bērziņš sen. 2012-12-04 08:43

Šāviens pa skaidri redzamu mērķi ... :) Ja skaidri redzi, tad stublāji netraucē. Un otrādi.

Andris Zariņš 2012-12-04 09:16

Testa mērķis ir bijis pierādīt vai noliegt mītu par to ka lode kukurūzā zaudē enerģiju un nav bīstama kādai radībai kas stāv aiz kukurūzas, un ko mednieks šaujot pa skaidri redzamo mērķi šaipus kukurūzai, nemaz neredz! Tāpēc nevajadzētu tagad palagu traktēt, kā skaidri " ne redzamo" mērķi, bet gan kā sava veida ekrānu kurā fiksēt, vai lode pēc 40 metru lidojuma caur kukurūzas lauku: - vēl ir saglabājusi integritāti, -virzinu, -poteciālu bīstamību.

Tāpēc nevajag, J. sensej, palagu uztvert kā mērķi! VNK teksts jālasa uzmanīgāk! Un nevajag uzreiz vācu eksperimentam LV likumu normas piemērot.....:)

Ivars Ozoliņš 2012-12-04 09:45

Ļoti iespējams ka tā ir..
BET!
Septembrī palīdzēju vienam zemniekam sargāt kukurūzas lauku.
Jau iepriekš bijām vienojušies, ka ja dzirdu cūkas vismaz cenšos izšaut gaisā, lai tās dabūtu laukā- kukurūzas lauks bija neliels- ap 5 ha..
ap 23.00 dzirdu cūkas jau ir iekšā un nāk manā virzienā laužot un ēdot kukurūzu.
Nostājās tieši man pretī un nelikās traucētas..
Lai aizdzītu izdomāju izšaut cūku virzienā- nolēmu izmantot kombinētās šautenes gludo stobru. Notēmēju skaņas virzienā- izšāvu- klusums. Pilnīgs. pagāja piecas minūtes- un viss atsākās cūkas ēda netraucētas.
nobrīnijos , jo kviešos , ja lode noiet kaut kur netālu - parasti tās pazūd.
Pēc 15 minūtēm man aplika cūkas klausīties- ieliku kominētajā barnaul spico lodi un izšāvu atkal- atkal klusums un jau pēc trijām minūtēm viss turpinājās...
Pēc kāda laika cūkas devās uz lauka malu, arī es aizgāju - paspīdināju ar lukturi- bet kukurūzā , arī pa rindām redzēt jau neko nevar. Vismaz manas klātbūtnes dēļ cūkas devās prom, lēnām nesteidzīgi..
Nu ko - ap 24.00, nemt vērā ka nākamā darba diena- izlādēju ieročus, nokāpu no torņa un devos uz māju pusi, izvēlōties tālāko ceļu ap lauku, lai saprastu pa kuru pusi cūkas iegāja. Jo lauks no trijām pusēm it kā ir pasargāts ar elektrisko ganu un uz ceturtās malas es sēdēju...
Neko daudz nesapratu, un jau pretējā malā lēni ejot pēķšni dzirdu , ka cūkas ēd pilnīgi blakus.
nu ko- laikam jau pārkāpjot noteikumus- ielādēju kārtējo barnauleni- un šauju kukurūzā iekšā , jo sajūta ir ka cūkas ir 10 metrus no malas..
5. minūtes klusums un ēšana atkal atsākas. Nolamājos skaļi un devos mājā....
Ja pēc testa- tad lodei bija jāiet ļoti tuvu cūkām- un tām ir pasakaina nervu noturība...
man gan liekas, ka lodes jau pie pirmajiem kukurūzas stiebriem izjuka un tieši tāpēc , ka bija tikai troksnis , cūkām bija vienalga...

Edgars Kecs 2012-12-04 11:42

Ivar!
Es domāju tā ka ja cūkas ēd garājā kukurūzā un tās jau psiholoģiski ir pasargātas un tad nekādi tur šāvieni vai vēl kaut kas neizbiedē tās kā uz plika lauka.
Man pāris gadu atpakaļ bija līdzīga situācija garajos Rudzos, rudzi bija ap 1m garumā un ruksi kurš ir diezgan makans ieraudzīju tikai kad tas bija pienācis kādi 5-7m no manis kaut arī pats atrados uz paaugstinājuma. Nomedīju ruksi. kādus 100m no manis bars barojās. Atnācām trīs vīri runājām, apsveikumi, un vilkšana, bet rukši kā ēda tā un ēda tālāk, bija pie vienas vietas ka mēs runājam, tikai nedaudz attālinājās no mums un viss mierīga garā turpināja savu procesu.
Rezjumē. Ja rukši jūtas pasargāti, tad viņām sanāk pie vienas vietas kas notiek kaut kas blakus.

Ivars Ozoliņš 2012-12-04 12:07

Edgar - viena lieta ka cūka ēd 100 metrus no šāviena- un cita lieta kad tu šauj virsū.
Varēji pamēģināt uzšaut uz to pusi- uzreiz redzētu ka visas aizlaistos. Cik esmu novērojis- tikai bukam ir pofig- vari šaut ntās reizes neliksies traucēts:)
Te pētījuma autori apgalvo, ka visas lodes ir iegājušas 40 metros kukurūzas bez problēmām- nu es tam neticu- ja nu ar pilapvalka lodēm... vai Dundura Dupleksiem:)


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
banner
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.