Nopirku augustā divus klčus Daugaugrīvas ielā,uzliku uz celmiem,pagaidām nelaiza,tas vairāk būs aktuāli ziemā un pavasarī.Katrā barotavā vai citur mēžā ir jābūt sāls laizītavām,jo mēs piebarojam lai zvērs pie mums uzturētos,bet sāls ir lai viņš būtu vesels un spēcīgs.
Jā, mē šogad uzlikām vēl plusā atsevišķi no barotavām kādus 25 klučus, apmēram pusi regulāri apmeklē staltie un buki! Es gan cenšos likt uz kāda koka kautkur 1,5m augstumā, darbojas diezgan labi. Bet interesē citu viedoklis un galvenokārt prakse.. :)
Ir redzēts variants tāds- sausu paresnu koku nozāģē ap 3m augstumā, augšgalā iedzen metāla tapu, uz kuras var uzmaukt sāls kluci. Ziemā sniegs uz sāls kūst, sālītais ūdens tek pa stumbru zemē, zvēri laiza gan stumbru, gan zemi ap to. Darbojas ilgi, aizvazāt arī nevar.
Medību stāžs: No 1992. dzinējos, mednieks no 1996.
Aprīkojums: IŽ-27E; Merkel KR-1 308WIN Doctor 3-12*56 ;Blaser R93 Professional Success 308 Win ar Swarovski Habitcht 6-24*50; TIKKA T3 22-250 Vixen 5-20*50
Suņi: šobrīd nav
Medību trofejas: 8
22.10.2008. 16:23
Sāli lieku jau gadus 6, lietoju KNZ priekš meža zvēriem. Lieku uz apm. 1m augsta celma, tā, lai nekustās, nekādus jumtiņus netaisu. Laiza gan pašu sāli, gan grauž celmu un laiza (rok) zemi, nāk pie sāls sākot no jenotiem līdz pat aļņiem. Gadā ar lietiem, sniegiem un tiešo laizīšanu vienā vietā man "izkūst" apm. divi 10 kg kluči. Sāli lieku klusākās vietās, ne pie barotavām, apmeklē praktiski visu gadu ar mainīgu intensitāti. Jaunās vietas sāk apmeklēt apm. mēneša laikā. Šobrīd man ir 6 aktīvas sāls laizīšanas vietas, vidēji 1 uz nepilniem 100 ha. Subjektīvi liekas, ka bukiem ragi kļūst labāki un it kā ātrāk, katrā ziņā par sliktu jau nenāk.
Par sliktu jau protams, ka tas nenāk, jā man arī aiziet kautkur divi 10kg kluči uz vienu laizītavu gadā, vienā vietā msāls klucis stāv uz zemes, tur ir mālas apakšā, un stalti, arī buki nāk kā traki jau trešo gadu, smuka bedre ikārpīta... :)
Arī es KNZ sāli lieku jau kādus gadus piecus. Tā ir, ka sākumā negribīgi laiza. Visaktīvāk tiek laizīts pavasarī, kad sāls jau izšķidis un iesūcies zemē vai celmā. Buļļu ielas bāzē 10kg klucis KNZ sāls maksā nedaudz virs 3 Ls. http://www.lstk.lv/products-ag...
Tā izskatās pirms trim mēnešiem uz koka uzlikts sāls klucis. Pirmās pēdas sāls tuvumā parasti ir jau nedēļas laikā,jo ne tikai kūstošais sniegs un lietus šķīdina,bet pietiek pat ar gaisā esošo mitrumu,lai sāls kustu un notecētu lejup. Ja vien ir iespēja,koku uz kura liek sāli,vēlams resnāku,tādu,lai klucis uz tā balstītos pilnībā. Liekot uz šāda,tieva,vēlams klucim lejas malu aptīt vairākām kārtām paplata skoča,jeb pārtikas iesaiņojamās plēves. Tas neļaus pusizkusušajam klucim pāršķelties un nokrist zemē. Pārnadži nevar kā plēsēji uzņemt sāli no medījuma asinīm,tādēļ tam barotavu tuvumā ir jābūt pieejamam visu laiku visos gadalaikos un jo vairāk tādu vietu būs,jo labāk. Tad būs dzīvniekiem labāk attīstīti ragi un daudz mazāk ceļmalās sāls meklējumu laikā nobrauktu stirnu.
Uz katriem 1000 ha barotavas ar sāls laizītavām stirnām 5 gab. briežiem 2gab. no "Medijamo dzīvnieku piebarošana, mastu ierīkošana un medību torņi" 1983 g. Aptuveni pēc šāda principa mūsu kolektīvs veic dzīvnieku piebarošnu, bet sāls laizītavs ir vairāk.
http://www.lstk.lv/products-ag...
briežiem 2gab.
no "Medijamo dzīvnieku piebarošana, mastu ierīkošana un medību torņi" 1983 g.
Aptuveni pēc šāda principa mūsu kolektīvs veic dzīvnieku piebarošnu, bet sāls laizītavs ir vairāk.