Šodien vārdadienu svin Doloresa, Aleksandrs, rītdien - Liza, Līze, Elizabete, Betija
toptitle

Žurnāls

Leišu Zala arms municija 12.kal....atsauksmes

Jānis Rubulis: Sporta ir pat ļoti OK,bet par medību nav informācija.

Jānis Opmanis: Leišu munīcija ir laba zinot kā iet sporta lodes, tās ir ļoti precīzas tādēļ ar tām šauj lielākā daļa sportistu,droši vien medību munīcija ar ir laba, (tā nav provēta).

Renārs Agulis: Ir laba!pats vienu sezonu šāvu un rezultatīvi!:) precīzas!:)

Edgars Kecs: Šāvu ar magnum variantu, godīgi sakot pēc pirmā šāviena dupletu nesataisīsi toč. Večiem prikola pēc iedevu pašaudīties pēc otrā šāviena pasūtīja tālāk. Par trāpījumu. Lodi nēesmu mēģinājis šaut, bet ja šaut ar 6.2 var teik uz 30 m skrošu izkliede ir ļooooti liela. Pāris reizes šāvu pa kazām, nerezultatīvi, tāpēc pats atteicos no šīm patronām, pārgāju uz SAGA, un neatceros nosaukumu ar varu pārklātas tās vispār perfekti iet uz āžiem un arī rukšiem līdz 1 gadam. Blīvums ļoti labs. Bet nez kā tagad, bet vienu brīdi deficīts pie mums bija ar šīm patronām. Tāpēc visus atlikumus iedevu izšaut pa mērķi, veči bija ļooooooti apmierināti, tas ir neapmierināti ar atsitienu. Un arī Kaimiņu kolektīvs izmēģināja šo munīciju ar atteicās no tām. Jo agrāk bija jā laba, bet vēlāk kā parasti sāka pulveri nekvalitatīvu pielietot kā arī mazāk sāka bērt parastajām 70 mm. Savā laikā bija ļoti pabas PAM Daugavpils ražotās lodes, ideāli gāja, bet ar sāka haltūrēt, vairs nepērku.

Edgars Dandens: Šauju tikai lider medību 32grami,gan sportam,gan medībās,lodēm labs blīvums.mēģināju sportam ar sporta lider 28gr,medību blīvāk iet. apsteigumi arī atšķiras sporta no medību,tas tā ja trenējas ar sporta lodem un medībās lieto citu.

Aivars Bundzens: ...http://medniekiem.lv/discussion/1165/lv/ var palasīt šite. medību liders un gualandi ir ok.,sporta liders pagaidām laikam vislabākās.

Raivis Kalniņš: Pamegini tos zala arms renkus 8,4 mm konteinera un tad redzesi kas ir kas... man no 40m 8renki ir A4

Roberts Cunskis: Paskatoties Purnavu muižas sacensību rezultātus var redzēt ka lielākā tiesa šauj ar Zala ražotajām patronām!

Gunārs Ābelītis: Lodes precīzas, bet tomēr, jautājums tiem, kas izmanto Zala munīciju medībās... Vai kāds no pieredzes var pastāstīt cik labi tās lodes zvēram kož! Viens saka, renkuļi bebrā sašķēlušies, otrs saka lode tik 5 cm zvēra ķermenī iecirtusies! Nepietiek precīzi trāpīt, lodei ir jānobeidz dzīvnieku! Fizika:Rottweil Brenneke- lodes svars 31.5 g, ātrums izejot no stobra 415 m/s.Zala Leader- lodes svars 32 g, ātrums izejot no stobra 427 m/s.Tīri teorētiski, piemēram 30 m attālumā, Leader lodes ātrums būs lielāks, kinētiskā enerģija lielāka, tad kāpēc zvērs netiks nogalināts?

Krišjānis Bērtulis: Zala Arms LEADER un GUALANDI abas labas. IEt precīzi. Krīt labi. Atsitiens ir piedodams. Turpinu viņas izmantot.

Kaspars Vimba: Pieredze nav liela, bet padalīšos ar esošo...6.2 mm renkuļi konteinerā nepatīk - ļoti deformējas pēc trāpījuma mērķī, liekas, ka nav sabalansēta pulvera un lādiņa attiecība.Savukārt 8,4mm ļoti patīk, perfekts blīvums uz 30m (90%). Caursišana vienreizēja, deformācija minimāla.

Jānis Reblis: man pieredze ,ka labāk mest nevis šaut, bet tas jau bija vairāk kā 2 gadus atpakaļ varbūt tagad ir labāk.

Ģirts Vārna: nu aptuveni tos pašus škiet divus gadus atpakaļ, sanāca, ka medību kolēģim renku patronu 4x mēģinot šaut ar 3 dažādiem ieročiem tā arī neizdevās iedarbināt :D un tādas bija vairākas patronas :D

Intars Lucjanovs: Ja grib šaut šaušanas pēc - nav ne vainas, kaut kas jau nokritīs..Ja mednieks grib būt pārliecināts, ka atbildīgajā (un retajā) momentā, kad jāšauj - patrona nepievils un būs rezultāts - neredzu pilnīgi nekādu iemeslu bāzt stobrā tos Leišu renkuļus. Kāda tad sanāk tā ekonomija? Starpība 0,30 Ls uz ~10 šāvieniem gadā= 3 Ls ! Statoilā kafija+Hotdogs tik izmaksā vienā reizē :))Mans renku tops ir :8 mm klasē - Remington Express6 mm klasē - Hornady Varmint vai Federal Premium Magnum4,5 mm klasē - Clever Magnum

Jānis Reblis: es ar par Hornady ja kļauj ta kļauj, uz lūšiem un vilkiem vispār neko citu neņemu

Krišjānis Bērtulis: Man šogad Hornady renkuļi daļēji pievīla. Šāvu ļoti tuvā distancē pa bebru bet šas uzmeta kūleni un peldēja prom saguris. Otro reizi šāvu no vēl tuvākas distances kad panācu viņu, un tad gan viss, bet liels bija izbrīns, kad dīrājot bija renkuļi, ko atradu turpat zem ādas, un nekur dziļāk tie nebija tikuši un no nākamā šāviena bija milzīgs caurums un iekšās atradu konteineru, daudz renkuļus un viss bija samalts kā ar blenderi. :D Dīvaini. Bet tajā pat dienā ar Hornady pa 20m perfekti tika noguldīts vēl viens kokgrauzis. :)

Jānis Reblis: varbūt šāviens jau gāja kad bebrs bija zem ūdens

Krišjānis Bērtulis: Nē. Pirmais bija peldošam - tīri, ieslīpi pretīm nākošam. Kādi septiņi metri attāluma. Otrais šaviens pa trīs metri lielu attālumu apmēram. :)

Intars Lucjanovs: Hornady renkuļi nav īsti piemēroti šaušanai tik tuvā attālumā (7 m). Tas Hornady patentētais "Flight control" konteiners atverās (izlaiž renkas:)tikai attālumā 7-10 m.Tāpēc jau 30 m ir ļoti labs blīvums.Šaušanai līdz 10 m - lūk tur vislabākie ir Leišu :))) Izsēj labi; svins mīksts - renkas no stobra izlido jau saplacinātas t.i. traumatisms lielāks :)))

Jānis Reblis: nava jau garantijas ka lietuvieši spēs 7m aizlidot :D

Krišjānis Bērtulis: PAr Hornady izkliedi biju patīkami pārsteigts. Uz apmēram 30m viss ir skaisti un kompakti. Ar leišu renkuļiem arī ir zāģēts pa bebriem un lapsu un līdz apmēram 30m viss ir bijis labi.

Jānis Pakalns: Sveicināti! Īsumā: Distancē 30m šāvu stāvošam aļņu teļam kaklā. Nokrita, piecēlās, otrs šāviens kaklā, bet tuvāk krūšu bunkura rajonam. Aizgāja un vēl grāvi pārpeldēja. Nomedīja cits numurs. Pie medījuma apstrādes konstatējām: ar abiem trāpīts, lodes pārsitušas tikai ādu. Alnēns vienkārši bija dabūjis, kā ar mietu un viss. Dzīvībai šāviena bojājumi nebija bīstami. Vakarā 16.cal patronas tika izjauktas, lodes svars -28g, pulvera 1.2g.Uz paciņas- medību patronas, lai gan pulvera lādiņš vairāk, manuprāt, atbilst sporta munīcijas lādējumam. Pirktas SIA ieroči Rīgā.Leišu Zala arms municija 12.kal....atsauksmes

Jānis Pakalns: Otrā bilde kaut kā nevienojas.... :(Leišu Zala arms municija 12.kal....atsauksmes

Ģirts Vārna: cik tad jābūt pulverim? es gan pareizāk nomērītu patieso lodes ātrumu un izdarītu no tā secinājumus par lodes efektivitāti medībām, nevis no pulvera dauduzma patronā

Jānis Pakalns: Svina gabalam, kurš izlido no gludstobra 35metros sausā priedes dēlī "jāieurbjas"=lādiņa svars g x 3 dziļumā milimetros. Atvainojos, nav mūsdienu pārbaudes metode, bet ne katram mājās ir hronogrāfs. Šajā gadījumā lodei būtu jācaursit vismaz 80mm biezs dēlis. Šodien tika izdarīts experiments šautuvē: 50mm biezuma dēlis 35 m distancē palika vesels. Bilžu ievietošana un situācijas apraksts ielikts kā informācija visiem. Šogad šādi gadījumi par Zala Arms, bet 12cal munīciju dzirdēti arī Latgales pusē. Tā ka neesmu vienīgais... Secinājumi: katrs pieņem pats savu lēmumu. Pirkt, nepirkt leišu patronas turpmāk, lādēt pašam, atbalstīt pašmāju ražotāju, katru paciņu iztestēt šautuvē utt.utjp.

Lauris Sīpols: Atbalstu pašmāju, lietoju monolītus, bet ar leišu renkuļiem (express vai extra līnijas) nav bijušas problēmas, cena laba un uz zosīm, bebriem iet ļoti labi. Atbalstītu vietējo ražotāju vēl vairāk, tikai nekur (sev tuvumā) neatrodu Daugavpils medību lādiņus, sportam ir, bet medībām nekā, šoreiz par lodēm vairāk, kaut gan skrotis u renkuļus arī neesmu redzējis, visur tik leiši!

Ģirts Vārna: nu ja iet pēc dēļiem, tad ar to vajadzēja sākt, savādāk uzpeld mistiskais pulvera daudzums par kuru nekas nav zināms, tikai svars un pēc tā sāk vērtēt piemērotību medībām.

Gints Mālkalnietis: Man čoms arī lamājās par leišu lodi - vasarā šāvis pa cūku, ne blīkšķa, ne atsitiena, ne cūkas. Dienu vēlāk ar Ādažu ražojumu palika uz vietas. Kaut kad jāatcerās atlikušās leišu patronas uz šautuvi paķert, un pa dēļiem notestēt.

Jānis Bolmanis: Bet par DDupleksu jau to pašu šeit reizēm var lasīt...

Pēteris Pētersons: Par DDupleks 32 monolit šeit forumā ļoti spļaudijās...brāķu daudz utt...Salīdzināju monolit 28 un leišu express 32 gr lodi... uz 60 m apmēram vienādi trāpijumi...šāvu no rokas pa valnī noliktiem māla šķīvīšiem...Kāda fizika fig viņ zin..tik leishu munīcija maigāk sit plecu nekā monolīts... varbūt mazāks ātrums, līdz ar to jauda...

Edgars Kecs: Man otrādi šāviena jauda ar Leišu lodēm bija tāda kā aar gaubicu. Atsitiens nereāls, lodes svaida visos virzienos. Atteicos no šīm patronām un tagad šauju tikai ar Dupleks monolīt lodēm un Rotveil ražotām lodēm. Kolēģi labi šauj ar Daugavpilī ražotām PAM lodēm. Un vēl no leišu patronām ižšaujot 4 reizes plec tā sāpēja it kā pusi dienas būtu šāvis un pirksts tirpa no atsitiena. Sanāk vai nu par daudz pulvera pieliek vai citā gadījumā par maz. Kaut kāds bardaks ar tām patronām.

Pēteris Pētersons: Edgar, nevajag ieroci turēt kā jēlu olu, tad plecu nesitīs, pirkti netirps...

Lauris Sīpols: Kādas atsauksmes par jaunajām zala premium lodēm?

Intars Lucjanovs: Rotweil Exact (Gualandi lode) vai Rotwei Brenneke - nopērc un aizmirsti par šīm problēmam. Arī Monolīts mēdz izspēlēt šādus jokus...p.s.Pastāv arī teorētiska iespēja, ka pie vainas ir stobrs.

Caunu slazdi

Jānis Tulijs: Sveiki biedri mednieki.Ir ienākusi prātā doma šoziem izmēģināt veiksmi ar caunu medībām ar slazdiem, jau ir iegādāta rāmja tipa lamata.Jautājums tāds... vai kādam ir pieredze ar kastes gatavošanu šīm rāmjveida lamatām? Pagaidām tā saprašana ir tāda, ka nepieciešama salīdzinoši šaura ejas izveide, kurai pa vidu tiek ievietota lamata, un vienā galā ir ievietota ēsma. varbūt palabojiet, ja kļūdos... varbūt ir kādi foto, shēmas vai jebkas, kas varētu noderēt pie kastes izveides.

Zigmars Zakis: Šādu kasti var apskatīt SIA"Ieroči" veikalā Rīgā, Daugavgrīvas ielā, tikai paņem līdzi metramēru, papīru un zīmuli, jo kasti viņi netirgo :)

Jānis Tulijs: Šodien biju pie viņiem... šiem to kasti bija aizvākuši prom :( Aptuvenu shēmu man uzzīmēja, bet nu pēc tās jau tā īsti neko nevar saprast...

Zigmars Zakis: Interesanti, ka sludinājumu sadaļā nav piedāvājuma :)

Agris Čibulis: Nav vajadzīgas nekādas kastes.Es daru vienkāršāk- paņemu pie kāda lielāka koka vai saknes uztaisu no zariem,sprunguļiem būdiņu, tās tālākajā galā ēsma, bet priekšā zlazdiņš un viss bumbās.

Jānis Tulijs: Nu var jau arī darīt tā... katrā ziņā parakos mazliet pa kanādiešu forumiem un iepatikās viena ideja... rīt būs jāmēģina uzmeistarot.Caunu slazdi

Jānis Tulijs: Un augšas skatsCaunu slazdi

Māris Liepiņš: atļauju jau dabūji medīšanai ar medību rīkiem??

Andris Zariņš: Pamegini sadus, nevajadzes pirkt.... :)[youtube::GvRR5MTBBQI]

Raivis Dālbergs: Ja ir interese par bebru vai caunu (lamatas ar visu kasti) to visu var iegādāties Igaunijā Valgā .Bebru tur maksā 10 ls,savilcējs 5 ls.mob.+3725247332 Jaan Balodis.Caunām vienu kasti nopērc otru uztaisīsi pats.

Edgars Kecs: Paskatījos cik vienkārši viņš iesvieda un izvilka to auklu un jau zivs galā uzkērās, tad cik to tur ir, tad arī varu iedomāties cik to viņiem zvēru ir mežā, bet sistēma ir ļoti interesanta derētu uzmeistarot :)

Jānis Tulijs: nu es jau uzmeistaroju kaut ko līdzīgu tai, kas bildē... :)

Andrejs Sirmais: Pagāšgad labi strādāja.Caunu slazdi

Andrejs Sirmais: Tas bija pēc kādas nedēļasCaunu slazdi

Andris Zariņš: Sodien uzmeistaroju lidzigu, uzspraudu speka adinu (nam nam...), redzes kads bus efekts :))) Protams tas ir atkarigs no ta, vai Marupes meza caunas dzivo...P.S. Andrej Sirmais, tas zem skujam ir noslogojums?

Andrejs Sirmais: Jā tas ir smagumam, ja uzliek gaļas gabalu tad arī putniem tas interesē tapēc skujas uzliek, otrs plus ja sniegs uzkrīt tad arī ir smagāks. Man viņas bojā bišu stropus. Uzliku vienreiz medu ar šūnām arī bija rezultāts.

Jānis Igaunis: Spekja aadinja gluzji nederees,labaak iepuudeetu balodi. cauna balodi aatraak pamaniis, spekjim shamaa var paiet garaam. Eesmas piestiprinaashanai veelams neizmantot visaadas shnjoriites,eesmu uzsprauzj un piesaldee, ar to pietik.Balozjus var pielasiit vieteejaa graudu kaltee .

Jānis Igaunis: Aizmirsu piebilst. lamatas veelams uzstaadiit uz caunu paarejaam ,savaadaak viena otra lamata nostaavees visu sezonu bez rezultaatiem . Protams ja gribi rezultaatus tad vajag no 15 - 30 lamataam . skaistums ir tajaa ka lamatas muuzsh ir apm 5 gadi,katru gadu tikai nomaini eglju zaru slaani virs taam.

Alvis Šverns: Sirmais tu labi pastrādajis esi manas bildes ielicis malacis

Jānis Cimmers: Tā kā tuvojas ziema un caunu medību sezona, gribēju jautāt vai kāds ir mēģinājis šādas lamatas (saite zemāk) - ražotas LV, cena uz vietas pie ražotāja esot ap 10 ls. vai tomēr labāk mazās conibear rāmenītes ???http://www.kurmjuslazds.lv/caunu-slazds.html

Egils Līcis: Kādreiz agrāk tādas taisīju pats no tērauda stieples. Noskatīju no krievu žurnāla ,,oxota i oxotņičje xozjaistvo''. Ķērās labi, cauna jau lien jebkur. Tik cena te galīgi neadekvāta- 10 Ls. Daudz izdevīgāk Valgā paņemt rāmenes pa piecīti.

Jānis Cimmers: jā bet, lai uz turieni aizbrauktu ir jāņem nopietns apjoms, lai tas atmaksātos. tur rādās mazās rāmenes 7 EURO, bebru rāmenes 15 EURO. piemēram Ogre-Valga 170km X 2= 340km = 18ls(degviela) (+laiks un amortizācija),...... vai vispār jau nemaz tik traki nesanāk, ja ņem 10 caunenes "jau esi plusos" ja ņem vērā ka Latvijā maksā nevis 3.5 Ls, bet gan 10 Ls. Plus vēl ekskursija... Jābrauc !!!!

Jānis Cimmers: http://www.jaanikese.ee/?id=6

Egils Līcis: Es šogad pasūtīju no šejienes http://www.ebay.co.uk/itm/111172511357?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 .Gaidu piegādi.

Egils Līcis: Šodien atnāca slazdiņi. Ar visu piegādi izmaksa zem 5 Ls. Tā, ka pērkiet i-netā, nebarojiet spekulantus, kuri iepērk Valgā un ievedot LV pārdod 2 reiz dārgāk.

Jānis Cimmers: nokomentē,kā darbojas praksē, un vai ar to vienu atsperi pietiek ?tīri no nostiprināšanas viedokļa liekas ka divas atsperes būtu labāk. (esmu tikko nopircis igauņu mazās, bet vēl neesmu sācis medīt)

Egils Līcis: Pilnīgi pietiek, caunu nosit kā žurku. un tā viena atspere ir baigi stingrā. Ja vajag bebru rāmenes, tad gan jābrauc uz Valgu, i-netā sūtīsana dārga. Šodien biju, pirms braukšanas gan pazvaniet un piesakiet, jo pieprasījums liels.Bebru 15 eiro, caunu 7 eiro, samaksa tikai skaidrā naudā uz vietas. Veikals-ražotne Valgā uz pilsētas robežas braucot uz Tartu kreisajā pusē, tur tādi zaļi angāri.

Ivars Ozoliņš: Egils- es laikam esmu daltoniķis- man rādījās zili:)Un uzraksts arī ir Otolux.re ko googles tante rādaCaunu slazdi

Egils Līcis: tas pats ir. Skaties uz kurām durvīm rakstīts ,,Jaanikese'', tur neliels ofisiņš un dziļāk ražotne. pusdienlaiks 12.00-12.30, bet viņi vienalga ir uz vietas. Vēl viņiem ir krievu ieroči, Veprj, u.c. lētāk kā LV. J.Balodis teica, ka LV veikali stroķus ņemot no viņiem, tāpēc LV dārgāki.

Valdis Burvis: Bet uz ko caunas tā īsti iet neviens nestāsta ,uz medus šūnām no astoņām reizēm kad biju sniegā pēdas saskaitījis mēneša laikā ,begās devītajā bija iekšā ,liku garās kastes ar rāmenītēm .Braukājot pārbaudīt uz mežu pa mēnesi tā cauna bij zelta vērta .....

Edijs Majors: Ar kastēm priekšrocība tāda, ka viss ir smuki, akurāti, nosacīti ātri/ērti uzstādāms un arī daudz maz pasargā nomedīto no citiem plēsējiem - izņemot niknajām Latvijas pelēm :)Mīnuss ir tāds, ka ja vēlies nopietni lamatot, tad tā nav viena rāmjveida lamata, bet vairākas. Iedomājies to kalambūru - tu uz slēpēm, mugursomā 10 mazās lamatas, 6 lielās un kastes priekš tām visām... Protams, šī problēma neskar tos, kam sniega mocis.Tāpēc iesaku bruņoties ar:- lamatas & rīks uzvilkšanai (spīles vai striķis)- ēsma- mačete (Fiskaram forša - tāda maziņa, ar futrālīti), ar kuru improvizējot tiek uzbūvēta zaru būdiņa jenotsuņiem, vigvamiņš seskiem, koncertzālīte caunām - kas nu konkrētajā vietā sanāk un vajadzīgs, lai novietotu lamatas.Attiecīgi platības ir daudz vieglāk apceļojamas. Vienīgais reālais mīnuss, kā jau teicu - citi plēsēji vieglāk var tikt pie nomedītā.Caunu slazdi

Edijs Majors: Par kastēm priekš lielajām lamatām - tieši bebru medībām (kāds augstāk izteicās) gan neesmu dzirdējis. Nevaru arī iedomāties situāciju, kad bebru medībām vajadzētu kasti lamatām - kur to vispār uzstādīt...? Varbūt kāds var pastāstīt, padalīties?

Valdis Burvis: Nu nav vienas rāmenītes ar kasti ,ir padsmitos un ekipējums ,izņemot sniega moci .Bebrus neesmu ar kastēm ķēris, bet esmu redzējis kā piemājas dīķītī ķer ar drāšu pinuma slazdu nelūgtos viesus pārvietošanai dzīvus uz citurieni.

Jānis Cimmers: parādat kādu bildi kā taisāt būdiņas no meža materiāliem. pats tikko pirms pāris dienām saliku 10 igauņu mazās, bez kastēm.jau tagad pirmo reizi pārbaudot divās vietās peles bija apēdušas medu:)nokomentējiet pāris lietas par slazdu uzstādīšanu, jo nav pieredzes caunu slazdošanā:vai taisat tunneli tā lai otrā galā gaisma spīd ?vai izmantojot svaigus lapkoku un skujkoku zarus apsegšanai, tie nesamazina ēsmas smaržas efektivitāti?vietas izvēle uzstādīšanai (barotavas,kādā mežā, grāvju upīšu krastos u.c., vējgāzēs utt.)?uzstādat tradicionāli (kā bebru), vai tā lai abas atsperes uz viena koka?

Valdis Burvis: Pa lielam konstatē vai kur taisies darboties nav cūkas , ja ir un droši ka ir tad būdiņas atkrīt tas pats ar ješkām .Tie kustonīši ātri tur visu novāks arī noķertās caunas ,izeja viena kokos 1 metra aukstumā.Kastes kur ievietot slazdu taisa ar sietu galā lai spīd cauri,man uz šūnām neiet [pagaidām] jāmēģina kas cits .Jā un kastes kas uz zemes apsedz ar skujām lai gali vaļā ,bet cūkas vienalga aizripina un tālu....

Edijs Majors: Par cūkām taisnība - cik reizes nav bijis tā, ka lielais konibers ciet, ar visiem izrautajiem mietiem atrodas dažus soļus tālāk, skuju būdiņa pademolēta un izrīta tukša. Var tik fantazēt par to, kā cūka dabūjusi pa šņukuru, nokārpījusi lamatu un par sodu izēdusi gardumus. Vai, vēl netaisnīgāk cūkai - cīnījusies ar konibēru, kamēr pārējās mielojās. Kā saka, otrā pele no lamatām vienmēr aiziet dzīva & paēdusi.

Jānis Cimmers: kam tu liec lielās rāmenes, neskaitot bebru?? ješkām vai ??kopš man vienā lielajā kas uzlikta sausumā iebāzās suns, sausumā vairs nelieku....

Edmunds Svencs: Jāni, sumināts. Varbūt tev noderēs šī saite. http://www.nomad.lv/?cat=6Tur Zigmārs dalās savā pieredzē par caunošanu... Priecīgus Svētkus.

Valdis Burvis: Ilicis ,bet rāda UPS .Bija jautājums kurā vietā ,vai kādā vietā liek caunām slazdus? Vis labāk bezsniega periodā grāvju [ūdens] tuvumā ideāli ir upju un ezeru krastos ap 20m no malas ,tad trāpās arī ūdeles seski nu uz medu jau nē ,tur jāliek gaļa .Sniega laikā ,sākumā lielos meža masīvos uz pārejām ,piem-pie cirsmām kur sākas lielie koki[mežš]vai jaunaudzēm piemēram kur starpā ir atstāta meža josla ,lieku arī gar memža ceļa malām arī ap 20m iekšā mežā .Pie mājām [apdzīvotu]tuvumā gaļu neliec tur mēģini to šūnu medu citādi ar kaķiem problēmas ,lien iekšā labāk par visu.Nu tad vēl slazdiņus vajag piesiet var gadīties kas lielāks!Nu atliek Jānim novēlēt NE SPALVIņAS!

Jānis Cimmers: paldies par informāciju. paložņāju pa ineternetu un atradu diezgan daudz par slazdošanu g.k. no ASV/Kanādas un Krievijas. principā laikam tomēr būs jātaisa stilizētas kastes (nošpikošu no kāda youtube video - atslēgas vārds marten traps/trapping) un jāliek pie koka stumbra ap 1,5m no zemes - plusi domāju ka būs vairāki:labāk saodīs ēsmu, līdz ar to domāju būs arī labākas sekmesbūs ēsma vairāk pasargāta no mazajiem grauzējiemun arī no lielajiem grauzējiemkaste nodrošinās to ka caunai būs tikai viens ceļš uz ēsmu- caur lamatu

Edmunds Svencs: Mjā, taisnība Valdim, kaut kā neaizgāja. Vnk.sakot, ieej www.nomad.lv, tur sadaļā medības arī atradīsi apt. 20min garu raidījumu.

Edmunds Svencs: Kaut kādi brīnumi ar tām saitēm. NOMADā apskaties

Valdis Burvis: Nu visu uzreiz arī neatcerējos,pēc tam došlo ka vienu svarīgu momentu aizmirsu ,tās marten kastītes liec ar slazdu uz augšu un neliec tik augstu pietiek un labāk izplatās smaka no 0,7-1m ,un tagad galvenais ,liec zem kuplu egļu vainagiem [zariem]jo citādi kraukļi vanagi nu koroče putni to noķerto caunu noēdīs ,kastītes taisi 25centimetri dziļas no uzstādīta slazda mērot .

Dainis Lakša: Vai kāds ir mēģinājis likt zivi esmai?

Jānis Reblis: uz zivīm iet labāk nekā piemēram uz bebru zarnām.

Valdis Burvis: Jāni nu skops tu gan ,liec berbra gaļu nevis zarnas ar zāģu skaidām,uz zivi itkā iet ā uz zālēdāju gaļas draņķiem labāk .pašlaik domāju vispār švaki jo nav ziemas paika viņām navalam pieejama .

Jānis Reblis: Man 5 suņi jābaro :D kur vēl caunas :D

Edmunds Svencs: Uztaisi atlasi, sliktāko suni - caunām :D

Valdis Burvis: Jāni esi vēl kādu martenu noķēris jeb toreiz to vienīgo ?

Jānis Reblis: man 3 caunas noķertas, neiet tagad, tāpēc pārgāju uz norkām, tos gan daudz

Valdis Burvis: Tev tur droši ka daudz ūdeļu ,bet pie manis te nemana daudz kaut gan Grobiņā ferma arī slazdus nevar likt upmalā, vai makšķernieki aplasa vai malīši (zivju).

Jānis Reblis: man jau ūdens visapkārt, ūdeļu tikpat kā Rīgā kaķu :D

Jānis Pakalns: man uz zivi perfekti ielīda klaiņojošs mincis:) kaut kur sēras-minka pazuda:(

Valdis Burvis: SS.LV ir sludinājums caunu ķeramās kastītes, tās ko liek pie koka ar galu uz augšu vai uz leju paiku liek kā žurkām uz āķi,vai kāds ar tiem s...iem ir ko noķēris? Man viņas izmaucas ārā un paliek gudrākas, vairs vispār nekur nelien iekšā!!!!

Ivars Liepins: kaads var izstaastiit, kaa to caunu pec nokersanas apstraadat? no a-z, jo pieredzes nav un nav kas paraada!

Gatis Kaļva: Bija raidījumā ''Uz meža takas'', ja nekļudos varētu būt šis http://www.nomad.lv/?p=5553

Gatis Kaļva: http://www.youtube.com/results?search_query=martens%20skinning&sm=3

Arnis Puksts: Jāni P - kāds kažoks bija mincītim? Varbūt var leišiem iepārdot kā izcili trknu ūdeli? :)))

Gatis Kaļva: Youtubē ieraksti ''martens skining'' un skaties uz vella paraušanu.

Jānis Cimmers: padalieties, kā ar caunu slazdošanas sekmēm ? man kā iesācājam galīgi neķeras, sals jau nedēļu, bet visas 10 rāmenes tukšas. pašreiz nav sniega, pēdas švaki redzēt, bet centos likt kur manīju pēdas un domāju ka jābūt.kas par vainu vrētu būt? vietas izvēle? ēsma? nepareiza uzstādīšana?cik bieži mainīt vietu ja neķeras?

Valdis Burvis: Nu nav vēl bads viņām nedēļu tik ziema jālūdzas svētajiem pēc sniega arī,kad būs normāls aniegs tad jau vajadzētu sākties copei uz caunām .Pagaidām kas liek šūnas tas baro peles vietas maiņa arī neko daudz nedod jo viņām apgaita liela vairāk pa kvadrātkilometru naktī un katru reizi uz priekšu ,bet slazdu gan tev pamaz parasti uz kvartālu zinu ka veči liek 3 vismaz.

Jānis Cimmers: tad Valdi tu domā ka jēdzīgāk ir nelielā platībā salikt vairākus nevis izmētāt pa visu teritoriju ? man viņi salikti iedomāti labās vietās, bet ļoti izkaisīti.lieku četrkantīgas un trīstūrīgas 15x15cm kastītes,slazds augšā, četrkantīgajām apakša ar sietu, ēsma bebra, cūkas iekšas.pieskrūvēju pie koka 1,5 m virs zemes, visbiežāk zem egles vietās kur ir kritalas.

Valdis Burvis: Tik augsti neliec līdz metram ,mācīt jau varu ,bet pašam arī šogad neveicās man meža kvartālā slazds no slazda ir ap 400m viens kv galā, vidū un beigās to zaceni mazos gabaliņos arī der ismirdināt un izmētāt akārt slazda likšanas vietai ,kašteļus lieku tikai ar slazdu uz augšu viņas tad drošāk lien lieku tikai četrkantīgos 30cmt augstas uz 7cmt sēdinu iekšā slazdu protams kaštelim apakšā sietiņš ,vēl novēroju ka der biški kastīti ar skuju zariņiem no ārpuses izdekorēt gan caunām labāk un no zagļiem drošāk.VIETAS izvēle ir diezgan svarīga ,bet tu jau pareizi dari nu vēl viņām tīk meža lauces malas patīk uzturēties mežizstrādes tuvumā .Vecām caunām pārejas mainās uz februāra beigām ,bet tā jau ja atceries kur sniega laikā bijušas pēdas prom ,atpakaļ tad droši ka viņa tur kursē nedeļā reizi točna ,bet kā jau minēju sniegs vajadzīgs tad redzams vai paikā vaina vai pats kautko ne tā , un vai tur šogad vispār viņas klīst mežš mainās katru gadu ar zāģeru palīdzibu,varbūt kaukur tuvumā kritis kāds lops viņas tad paiko tur un nevazājās nu tā lieta nav tik vienkārša iz pieredze jāapgūst ar gadiem un jāmācās ,jāklausās ko veči (traperi) dara ,pašam jādomā kā caunai ,muļķes viņas ir tikai bargās ziemās, bads dara savu .

Mārcis Mūrieks: Šoziem vēl neesmu uz caunām slazdojis ,bet pērn un aizpērn pa kādām pāris noķēru savā šķūnī.Un kas dīvaini slazdu liku uz spāru sasaistēm pie paša jumta par ēsmu izmantojot jēlu olu ar visu čaumalu ,kā no kastītes. Pie mums viņas ne tikai manā šķūnī šiverēja. Cik ineresējos ,pagastā, tādi gadījumi ir parasta parādība.

Valdis Burvis: Apdzīvotās vietās kā pa nelaimi klīst miskastnieki kaķi un tur ar to slazdu likšanu var sanākt visādīgi,bet ja kas tad viņas ir daudz neuzmanīgākas un noķert ir vieglāk tāpat arī pie biškopju dravām ,taisni pie pašiem stropiem .

Renārs Laurinovičs: man meza stau 15 lamatas pa 2 menesiem 1 cauna ka nevienu gadu kas par lietu? varbut tapec ka sniega nau?

Egils Līcis: 26 lamatas un 3 caunas.

Valdis Burvis: Kā nav caunu ,uzprasiet adelmaņiem caunu pulka jālaiž cena nost,ja nopietni Egils ir vēl daudz noķēris, man divarpus ,viena pusēsta.... SNIEGU, SNIEGU vajag taču pēdiņas redzēt lai zin kur ķert.Vēlu ziema sākās peļu bij daudz, divu dienu laikā peles izēda 200-350gr šūnu gabalu no kastītes kokā.

Agris Čibulis: Man ap 20 lamatām - 8 caunas.

Valdis Burvis: Nu rekā, padalies pieredzē.

Agris Čibulis: Ko tur dalīties, nekā īpaša.Novēroju to, ka nav nozīmes, kas ir zacenē un kā stāv lamatas(uz zemes vai kokā), ja dzīvnieciņš tur ir, tad ķeras uz jebko(tā man liekas). 4 caunas ir uz attaukota āpša vienā vietā atrodoties uz zemeu, 3(pa vienai) ir uz šūnām ar medu atrodoties 1-1,5m augstumā un viena arī kokā uz bebra astes.Pārējās (apmēram 15 lamatas) ar dāžādām ēsmām un ne tām sliktākajām, uz doto brīdi var teikt, ka nav vajadzīgas.

Valdis Burvis: Svēdien pārbaudiju slazdus caunām gandrīz pie visiem slazdiem riktīgi nopēdots no kastītēm nogāzti skuju dekori iekšā neviena ....

Andris Petrovskis: divas zemē liekamas kastītes ar lamatām,ēsmai īsts koktēlis,bebra iekšas,ola,bišu vaski,bebra dziedzeri,pagaidām 3caunas un sesks,lieku uz pārejām kur esmu iepriekš pēdas manijis.vel esmu pāris vietās iebarojis zem parastas ābolu kastes,kad ir kustība uzliek lamatu.

Valdis Burvis: Tās ir kastītes vai tās garās kastes, man tās garās nostāveja uz caunu pārejām divarpus mēnešus vienīgie redzamie panākumi bija vairākas reizes uz...sts uz kastēm,bet kokteili neesmu provējis likt ,doma bija ,bet vella cūkas jau reizēm bez kokteiļa bija ripinājušas un es pārgāju uz mazām pie koka 1m augstumā ar rāmenīti augšā, būs vēl jāmēģina zaceni dažādot.Andri tev vispār tikai divi slazdi?

Andris Petrovskis: garās kastes,jā 2 slazdi,būs laikam jāpiepērk klāt vel,šogad pirmo gadu pie šīs šeptes piestrādāju:}man ar viņas mežā stāv jau vairāk par mēnesi,sākās sals un sāka ķerties.

Jānis Cimmers: esmu noķēris uz zemes 1 caunu (decembrī) un pie koka 1 ūdeli arī decembrī. tas ar 10 lamatām, pie koka 1.5metru augstumātad laikam es neesmu vēl atradis kur viņas ir, lai gan vismaz vienā vietā pēdas bija diezgan intensīvi pa kritušajiem kokiem, bet vienalga neķeras. stāv arī riktīgi vecā jauktu koku mežā ar daudz dobumainiem kokiem un kritalām -tāpat tukšums.

Egils Līcis: Seski palikuši aktīvāki-pēc pēdējās pārbaudes- 4 gab., caunas nevienas.

Valdis Burvis: Sākas paikas deficīts nav vairs dabiskās barības tādos daudzumos kāda bija vēl lidz pus janvārim,caunas ar sāk intensīvāk klejot ,bet vēl pie slazdiem ir diezgan piesardzīgas ,sniegā var redzēt ap koku kur slazds staigājusi sīkiem solīšiem stāvējusi un tad lecieniem prom.

Jānis Cimmers: man kā caunu slazdošanas iesācējam galīgi neķeras. paredzu ka siltajā laikā būs vēl lielāks tukšums - laikam jāpāriet uz ūdelēm un jenotsuņiem pa alām u.c.un laikam mainīšu slazdu izvietošanas modeli - mazākā teritorijā un blīvāk

Valdis Burvis: Pat šo mēnes noķertām var taukus no ādiņām nokasīt sauju no katras padomāsim kāpēc neķerās ,Jāni nu nav tā iesācēja neveiksme ,jo iesācējiem vienmēr no sākuma veicas labāk par veciem speciem ,protams ja dari pareizi ,bet zinu ka dari!!!

Andris Petrovskis: uzliku vel divas mazās kašteles ar lamatām ,pie koka liekamās 1,5 metru augstumā,vienā 2 caunas nedēļas laikā,otrā tukšums.

Jānis Cimmers: tad jau sanāk ka nemaz tā pēc noķertas caunas vietu nevajag mainīt....rītdien palūrēšu vai man tomēr nav kāda trāpijusies savās 10 lamatās

Valdis Burvis: Arprāc nu, 2 nedēļas laikā ,tev tur viņas kāds audzē fermā un laiž ārā ,te pie manis Cīravas mežos ir viņas diezgan daudz ka bija sniegs pats brīnijos ka labi salicis visur nopēdots ,bet nekā iekšā neiet pa nedeļu uz 20kastītēm pie koka ar kokteili 2 caunas .

Andris Petrovskis: pārliku slazdus citās iedomāti labās vietās,šodien pārbaudot vienā bij rezultāts,lapsa!zemē likamajā garajā kastē ar mazo rāmenīti,pārsteigums bij liels:}

Valdis Burvis: Viņas (lapsas) pat pa zariem uzkāp kokā un iebāž šmauli māzā kastītē ,pēc tāda gājiena karājās ar visu mazo rāmenīti un ne vienmēr ir beigta ,bet ņem uzliec netālu no caunu kašteles pie zemes 150mm rāmenīti ar būdiņu nelien ,ekstrēms patīk!

Mārcis Mūrieks: Pagājušo nedēļu sāku darboties ar lamatām uz sauszemes.Cauna , lapsa uc. plēsīgie ,un ko tur slēpt, arī klaiņojošie dzīvnieki. Caunu frontē vislabāk nostrādāja tradicionālā slīpā eglīte ar skuju jumtiņu.Uz "lielajiem" vislabāk nostrādāja pie koka horizontāli nostiprināta 30 cm lamata ar bebra kāju virs tās.Lielo slazdu gan iesaku nostiprināt ar ķēdi, jo 1,5 mm trosi lielāks dzīvnieks rauj kā diegu, ja slazdā ielien no sāna un tam netiek pārsists mugurkauls vai aizspiests elpvads.Tā kā arī šis selektīvās lamatas var arī nebūt tik selektīvas.Neuzmanīgi rīkojoties pastāv iespēja pazaudēt slazdu un iekulties sūdos no klaiņojošu dzīvnieku "saimnieku" puses. Vēlāk pievienošu bildes ar dažiem interesantiem, rezultatīviem lamatu uzstādīšanas veidiem

Valdis Burvis: Ar sāku likt slazdus caunām un ūdelēm,nu bebriem tur sals jāgaida ,jo palikuši tik tajās vietās kur velns kaklu var lauzt un šajā slapjā ziemā tur klāt netikt,caunas ar nav diez ko aktīvas ,laikam slapjums pa daudz ,līst katru dienu,ūdeles gar ūdeņiem purveļiem gan labi lien slazdos ,žel tikai ka ādiņas gandrīz vai trušādu cenā , KĀPĒC tā ???????

Valdis Burvis: Nu ļoti humānas tās rāmjveida lamatas ,šodien ejot pārbaudīt mežā slazdus caunām no redzētā uzreiz nesapratu kas man pa taciņu lec pretī starp eglītēm ,liels bij pārsteigums ka tā bija cauna ar rāmeni kaklā ,nebūtu sniegs pietiekami dziļš diez vai būtu viņa tik vienkārši notverama,kastīte kokā, trosītei griezeklis izkabinājies,rāmene igauņu (jauna).......

Andis Bricis: Liekot lamatas vienmēr piesienu. Bija gadijums, ka bebrs lamatu striķi aptinis ap krūmu pārkodis, pārraut diezvai varētu. un metrus 7 tālāk noslīcis. Nepiesietas Lamatas nācās meklēt metrus 15. Lamatas ir dažādas gan rebira, gan Igauņu. Rebirenēm sūdīgi ka nav drošinātāju var pa nagiem dabūt. iesaku lamatu liekamās stangas nemaksā tik dārgi bet atvieglo likšanas izņemšanas pasākumu būtiski.

Valdis Burvis: Nu nav viņas tās stangas jāpērk ,nekas nav vienkāršāk uztaisāms par tām stangām no metāla athodiem ,un slazdiem kam nav drošinātāju lai nedabūtu pa knaģiem uztaisa tos drošinātājus, nav jau nekas sarežģīts uzliekt no naglas krampīti, daudzi prasa ko lieci ēsmai caunām , nebūs visās latvijas vietās vienādi ēšanas paradumi katrā vietā ir savādāk pat viena kolektīva robežas atšķirās ,lauku mežiņos (birzīs) labāk iet uz medus šūnāam ,lielā meža masīvā strādā jūras zivis un asiņaina gaļa citur putnu gaļa ar spalvām ,bet ir vietas kur zivju eļļas pāris pileni uz kastītes sienām dara brīnumus .

Ivars Ozoliņš: Valdi!Bebru lamatu stangas pie ražotāja maksā 5 EUR. caunu iespējams ka vēl mazāk.Kāda mārutka pēc , jāmeklē kaut kādi "athodi", kaut kas jāloka? Un būs sūdīgs metāls tāpat nekas neizdosies..

Valdis Burvis: Nuja tas pie ražotāja ,bet med bodē.....

Ivars Ozoliņš: Valdi!Ražotājs ir 150 km no Rīgas:)Ja es braucu uz saviem laukiem tas ir 50km līkums, kuru es papildus izmantoju, jo tieku paspiningot Gaujā , kur to par Koivu sauc..Nopērku pie reizes 10 lamatas un tici man - nu nemaz nedomāju meklēt metālu un kaut ko taisīt:)

Valdis Burvis: Jā nu labi ka tikai 150km , rau tad jau slazdiņus arī nav jāpērk pa 16e gabalā vai jāmeistaro pašam kā daru es, SLAZDU ZAVODS Estos no manis būs pāri trīsarpus simtiem km ......Mēģināju caur čomu sūtīt no eboja ,ta gandrīz paliku bez slazdiem un naudas, MUITA ,bija jabrauc uz zavodu labāk estos būtu ekskursija un daudz (ļoti daudz) lētāk.

Ivars Ozoliņš: Caunu slazdi pie ražotāja 7 EUR gabalā:) par 16 EUR sanāk divi slazdi un vēl paliek pāri:)Vienīgais sliktums- viņi nestrādā brīvdienās.

Ivars Ozoliņš: Pie reizes uzmetu acis mājaslapai - caunu slazdu stangas maksā 3 EUR:)Ja jāpērk krāsas baloniņš, pasākums mājās izmaksā ievērojami dārgāk:)

Kristīne Poļuškina: Man arī vajag sesku lamatas...Un vispār kas tas ir par lopu,kas pie..rš pat mājas bēniņus.. Vai tie ir seski?

Valdis Burvis: Caunas!!!!

Kristīne Poļuškina: Un kā no viņām atbrīvoties?

Nils Brikers: Neaizmirstam jaunos slazdus ateļļot, krāsot un sagatavot jaunajai sezonai. Joutube: trapping 101 new trap prep, vai arī boiling and dyeing fur traps. Process īsumā: ateļļošana (101 metode; vārīt ūdenī un šķīdinātājā, turēt pāris dienas ūdenī un etiķī, augstspiediena strūklošana u.c.), impregnēšana/krāsošana aizsardzībai pret mitrumu un arī pat vārīšana zaru/lapu/sūnu uzlējumā, lai noņemtu visus cilvēka vides aromātus. Izklausījās, ka te dažam cauna līdz slazdam tiek, bet iekšā nelien, tad nu šis varētu palīdzēt. Kā ir jaunajā sezonā ar caunām?

Raivis Vilums: Pirmo sezonu esmu pievērsies slazdošanai un 6 slazdus uzstadīju tādus, kā no veikala paņēmu. Pirmā cauna jau nomedīta. Iekārojās atvākoto medus rāmju vaski ar medu.

Valdis Burvis: Pagaidam ar caunu ķeršanu vēl nekrāmejos ,tur vajadzīgs laiks -uzstādīšanai, pārbaudīšanai,pārlikšanai ,jātiek galā papriekšu ar bebriem kas apcēluši manus dīķus un čakarē dambjus,bet cik manīts caunu ir palicis vairāk nekā pirms sāku viņas ķert tā pa īstam,divus gadus atpakaļ 90% noķertās tēviņi ,pagaišgad arī ap 70% tēviņu,domāju sakarā ar siltām ziemām vairāk peļu un visādu sīko būtnīšu ,daba vai kā tur citādi sāk regulēt abu dzimumu dzimstību daudzmaz vienādi,populācija pieaug jo sāk dzimt vairāk caunu mātīšu.

Valdis Burvis: Pirmās caunas jau ir izžāvētas un nākošās uzvilktas uz spīlēm,sācies ir diezgan labs ķēriens no vienas vietas trīs jau dabūtas slazdā ,pārbaudot tukšie braucieni nav ,bet jokaini pagājušo sezonu ķērās labi uz šūnām ,šogad tikai pāris uz šūnām un pārejās uz buka gaļu (kāds ar smago auto bija nabagu nomedijis)krietni sabrauktu laikam visa fūre gājusi pāri (smaka ar labā kaut sasalis),bet caunām labais,,,, IET KĀ TRAKAS.

Raivis Vilums: Pārīti arī esmu noķēris, taču pēdējās divas nedēļas klusums. Būs jāmēģina kādu gaļīgāku ēsmu izmantot, jo arī šķiet, ka uz medu nenāk tik aktīvi kā vēlētos, kaut pēdas netālu manīju.

Eduards Rācenis: Zivis šamējām neinteresē?

Valdis Burvis: Mēģināts ir uz daudz ko ,bet fakts tāds ka ne gaļa ne zivis nestrādā tik perfekti kā bišu medus šūnas,jo medus šūnas ir kārums viņām ,ies palaizīt vai pagaršot vienalga vai ir paēdušas vai nav,manā variantā kad neiet patreiz uz šūnām ir zināms iemesls -sašķaidītais buks kas dvako pat šij salā pa visu mežmalu,zivis ir liktas gan jūras gan saldūdens nav dižo interesi izrādijušas (vispār pāris tik noķertas uz samaltām reņģēm),bet toties ūdeles pagaišgad izķēru uz zivju ķidām un eļļu pa tīro (arī seskus)nesen maniju gar ziemas dīķiem vienas pēdiņas liekas būs uzradusies kāda.

Valdis Burvis: Sākušas iet pa dravām ,tātad iet uz šūnām pašlaik ,ir arī jau iekritušas uz šūnām ,divas kastītes pie koka netālu viena no otras -vienā buka fragmenti otrā šūnas uz šūnām ir buks neiet pie dūšas vairs.

Raivis Vilums: Pāris nedēļas nostāvēja ar reņģītēm - nekā! Pēdas pie koka pienāk, taču smarža nevilina. Saliku reņģu vietā atvākoto rāmīšu vaskus ar medu, redzēs, vai kas mainīsies.

Ivars Ozoliņš: Vedot bērnus ekskursijā uz Tartu, ieskrēju Valgā paskatīties vai viss notiek.un tiešām notiek:)paprasīju vai nevar dabūt pazaudēto sardziņu( ūsas) lamatām- piešķīra man pat divas.Pēc brauciena palika pāri pāris caunu lamatas un vienas stangas to uzvilkšanai.par simbolisku samaksu varu no tām šķirties.ja kādu interesē- rakstiet uz profilu.

Jānis Venteris: Sveiciens slazdotājiem. Vai sezonai jau gatavojaties? Kā izskatās ar caunām šogad? Kāda bija pagājušā gada bilance?

banner
ligumuparaugi.lv
Visu veidu dokumentu paraugi tikai par €1.39. Apmaksa ar SMS

Bebru biznes

Harijs Sūrais: Dzirdēju ka Kurzemē un Zemgalē sāk popularizēt komerciālo bebru atšāušanu- izķeršanu. Ideja vienkārša : saimnieks nolīgst mednieku/kus lai šamie izķer konkrētā meža vai citā teritorijā bebrus. Samaksa svārstās no 20 līdz 50 eirīšiem par gb.Normāla parādība ja bebri nopludina mežu- drīz jāsāk cirst, bet iekšā netiek.

Ģirts Vārna: «ja bebri nopludina mežu- drīz jāsāk cirst, bet iekšā netiek»tad attiecīgais kolektīvs tiek izpuļķēts :D un nojauc visu pa velti :D

Harijs Sūrais: Pipec Ģirt- ar tavu gudrību tikai saiemā sēdēt :)))), A to ka ir lauku un mežu īpašnieki kuri nav noslēguši līgumus ar med koliktīviem- neiedomājies????

Kaspars Kusiņš: «A to ka ir lauku un mežu īpašnieki kuri nav noslēguši līgumus ar med koliktīviem- neiedomājies????»Te jau ar vairāki scenāriji ir iespējami, vai nu līgums lauzts, jo vietējie mednieki ir puļķēti nepārtraukti bet nekas vienalga netiek darīts vai arī zemes īpašnieks nekad nav slēdzis līgumu bet gaida un domā kāpēc vietējie mednieki nenāk viņam palīgā. Aiziet un nomedīt bebru bez līguma var tikai pats zemes īpašnieks, pat pasaucot kaimiņu nomedīt vienu bebru līgums jānoslēdz, jo skaitās ka tiek nodotas medību tiesības.

Jānis Bolmanis: Tas līgums, kas šobrīd ir, it kā, jānoslēdz, ir tikai ķeksīša pēc. Principā, nelimitētos ar zemes īpašnieka atļauju medīt var jebkurš. Ja paša nav mājās, tad uzraksta papīreli, kurš nav jāreģistrē ne mežniecībā, ne kur citur.

Ivars Ozoliņš: «Principā, nelimitētos ar zemes īpašnieka atļauju medīt var jebkurš»Bišķi pielabošu tekstu- vajadzētu būt«Principā, nelimitētos ar zemes īpašnieka RAKSTISKU atļauju medīt var jebkurš MEDNIEKS»

Guntis Veits: Jums nešķiet,ka nu jau jūs par līgumiem vienu un to pašu pa vairākām tēmām laižat?

Mārcis Mūrieks: Sākt vajadzētu ar to, ka līgumā atrunā vai medību tiesību lietotāja uzdevumos ietilpst arī īpašuma sakārtošana. Ja grāvji aizauguši un netīrīti lielas jēgas no tām pūlēm nav. Izpostot un izklapējot apmetni pa tīro, vēlākais pēc 2 gadiem viss atkal būs" labākajā kārtībā".Savukārt sakopšana ir dārga. To taču visi saprot. Tāpēc arī cenšas uzvelt šo pienākumu medniekiem. Savukārt ,ja grāvis tīrs krūmi 25m no noteces izzāģēti, visu viegli kontrolēt. Manuprāt daudz izdevīgāks ir bebru komercmedību bizness. Ir pietiekami daudz "brīvo ērgļu", kas ir ar mieru šķirties no zināmas naudas summiņas ,lai tikai varētu pavasarī ,uz grāvja uz lūri pasēdēt. Šeit tie varētu būt tie 20-50 eur. Bet kuri ir tie dāsnie saimnieki? To es gan gribētu zināt?

Janis Plotnieks: Kur par bebriem ta piko jau izbraucu???:DDDD

Māris Mednieks: «Kur par bebriem ta piko jau izbraucu???:DDDD»Tu jau maksāsi, nevis Tev.... :))))) Brauksi? :)))

Janis Plotnieks: Paga tu par ko tagad, par daudz gradigais?:D

Edgars Kecs: Mārci!Tagad Lad ķērās klāt zemniekiem kuriem nav sakopti grāvji un notekas,un liek sodus. Manā apkārtnē tagad visi zemnieki nu gandrīz visi zāgē krūmus ārā no grāvjiem. Kā saka grāvju sakārtošana it tikai laika jautājums. drīz ķersies melioācijai klāt un redzēs kā tiks tīrīts un kā tiks aizbērti uz melioācijas grāvjiem izraktos dīķus . Paies kādi 5-10 gadi un bebri būš jau dižmedījums.

Ģirts Vārna: Nebūs nekāds dižmedījums. Ja var iztītrīt grāvi, tad ezeri, purvi, upes neiztīrīsi nekad un kad nedaudz atsābsi, grāvis būs atkal pilns :D

Mārcis Mūrieks: Nu,Nu. Laikam visus purvus, upes un ezerus arī noladīs.:) Tas ,ka sakops īpašumus ir tikai apsveicami.Bet Daugavā, visā garumā bebri ka ļurkš un no purviem , katru pavasari, nāk strīpām laukā. Tā kā grozies kā gribi, Tevis solītos 10 gadus var pelnīt. Pēc tam bebri būs palikuši tik cik zaķi šobrīd un viss būs kārtībā.

Harijs Sūrais: Māri Medniek- Tu esi stulbs vai izliecie?????????

Edgars Kecs: Par purviem un purvainām vietām, it īpaši ja tie ir valsts meži tur arī tiek intensīvi tīrīti un medīti bebri. Protams piekrītu 100 Bebru purvus neiztīrīt, bet kā minēja Mārcis tad jā tos var paretināt un būs kā ar zaķiem. Daugavā jau nav to bebru skaitu kā tas bija gadi 10 atpakaļ, tas ir mūsu pusē. Protams ir sastopami vēl tur šur, bet paretināts ir godam. piemēram manā apkārtnē kur es medos, jau vajag pielikt pūles lai atrastu kur vēl bebri ir palikuši.Pat vienu lielāku purvu esmu iztīrījis no tiem, kaut arī cīnījos ar tiem gadus 5, toties tagad pat pie šīs lietainās vasaras purvs ir sauss.Tā kā pat purvu bebraines var iztīrīt, tikai laika jautājums un pie lietas jāpieiet nopietni.

Māris Mednieks: Harij, paturi savu aprobežotību sevī.

Mārcis Mūrieks: Un vēl, Edgar, ja gribi pelnīt, saimnieko tā ,lai es gribētu pie Tevis braukt , medīt un maksāt par to. Neviens jau nebrauks ,ja nebūs ko medīt. Savukārt arguments ,ka šādi ,tiks pa maliņu piešauti citi dzīvnieki,ko esmu dzirdējis no vairākiem medniekiem, ir diezgan aplams ,jo es gribu medīt ne jau vienu reizi vien un nepatikšanas man nu akurāt nav vajadzīgas.Savukārt samaksāt saprātīgu summu par jauki pavadītu laiku , emocijām ar lielāko prieku. un ieguvēji būtu visi. Viens ticis vaļā no kāda bebra, otrs uzlādējies ar emocijām, trešais nopelnījis. Nu kaut kā tā.

Harijs Sūrais: Ja kāds nesaprata, -ne jau mednieks maksā, bet viņam maksā!!

Harijs Sūrais: M M izlasi lēnām un kārtīgi pirmo komentu, varbūt iebrauksi tēmā :)))DD

Māris Mednieks: H.S. izlasi pārējos komentus, varbūt tad arī Tev kaut kas pieleks.

Janis Plotnieks: M.M tev laikam deguns makonos!

Māris Mednieks: Jāni, es izlasu visus komentārus, pirms rakstu savējo. To gan nevar teikt par citiem komentētājiem...:)

Harijs Sūrais: M.M. , palasīju vairākus TAVUS komentus. Radās iespaids ka esi tāds pusaugu gailēns , kurš atbildi parādā nepaliks.Un par kritiku apvainojas kā pamatskolas mamzele. Radās jautājums- vai mamma un tētis zina, ka esi ticis pie datora, vai viņi Tev ir atļāvuši pieaugušu cilvēku diskusijās iejaukties????

Mārcis Mūrieks: Harij! Nu neturi sveci zem pūra. Pastāsti ,kurš maksā par nomedītu bebru nu tos 20 eur, vismaz. Man tas būtu ļoti interesanti. Domāju ,ka citiem arī.

Harijs Sūrais: Dzirdēju ka Saldus rajonā un Dobelē. Biezi saimnieki ne to vien var atļauties un ir ieinteresēti.

Ģirts Vārna: Tev tak prasīja konkrēti, bet izrādās tikai "viena tante teica" :D

Māris Mednieks: Harijs taču nav mednieks, kā viņš to var zināt?

Harijs Sūrais: Girt- gribi nopelnīt- meklē pats.

Janis Plotnieks: Par M.M,jau viss taisniba,bet nu tadas naudas,lai maksatu nav dzirdets!:D

Kārlis Doze: NU ja Dobeles pusē kas tāds būtu, tad jau sen par to būtu ko dzirdējis. Bet klusums!

Žanna Zariņa: Man jau liekas, ka Bušs Dobeles pusē ar bebriem jau sen ir ieviesis kārtību :)

Harijs Sūrais: M.M., es tiešām nēēsmu no standarta izpratnes mednieks. Varu bebri gaidīt un medīt 2-3 nedēļas, līdz viņu dabonu. Lamatas lietoju tikai tad ja lūdz izķert un par to samaksā man. Un man tiešām maksā!!!!!

Ivars Liepins: Ir kas maksā, jo samaksāt par bebru ir lētāk, nekā katru gadu stādīt krutos vītolus un skujeņus. Šogad saimniekam nograuza skujeni pāris simtu vērtībā. Man par galviņu maksā 10 plus transporta izdevumi. tikai es cenšos neizķert visus, jo gribās lai pēc diviem gadiem atkal ir ko ķert...

Māris Millers: Pirms tam Tu Harij teici, ka esi dzirdējis, ka kaut kam maksā, tagad saki, ka Tev maksā. Kā tad tur ir, gribēji palepoties, pareklamēties, vai vienkārši nav ko darīt. Un skujeni par pāris simtiem ar vēl nav gadījies redzēt.

Harijs Sūrais: Nu negribējās man lielīties, bet paspruka. Maksā jau, bet pagrūti apvārdot.

Emīls Pudāns: «Ir kas maksā... tikai es cenšos neizķert visus, jo gribās lai pēc diviem gadiem atkal ir ko ķert...Patīk»Šitas labs.. :)

Ivars Liepins: Neesmu daiļdārznieks un nezinu cik tie koki tam saimniekam maksā. Katrā ziņā tādu vītolu redzēju pirmo reizi dzīvē un skujkokus nestāda mazus stādiņus, bet gan tādus ap 2 metri. Un tās nav parastās egles, priedes ko mežā var ieraudzīt.Bebraines es cenšos apsaimniekot, nevis izsaimniekot!

Gatis Kaļva: Ir tāds jēdziens ''apsaimniekojama bebraine'' un ir vietas ,kur bebraine nav pieļaujama- tātad iznīcināma! Un mums, medniekiem jau tas būtu jāsaprot.Bet lai vai kā, es uzskatu, ka tie, kam ''varētu maksā par bebrošanu'' visdrīzāk varētu darīt to puslegāli/nelegāli- privātajiem, kur nav kolektīva teritorija, , jo kolektīvā jau tiešām būs vismaz viens, kam interesēs bebrošana vai kolektīvs neliekas ne zinis par problēmu...bet nu jā- piespiest to darīt laikam var tikai lvm vai kāds ,kuram ir daudz zemes.

Ivars Liepins: Saimnieks gan gribētu lai likvidē bebraini, jo viņš nav ieinteresēts. Bet es gribu medīt arī nākamgad. Neiešu visus bebrus izķert tikai tāpēc, ka pa grāvi ielien viņa skaistajā dīķī un nograuž pāris kociņus.

Ivars Liepins: Un darbība notiek nelielā privātīpašumā, kuram nav noslēgts līgums ar kādu no apkārt esošajiem kolektīviem.

Ģirts Vārna: Tev jau nevis tie bebri interesē, bet piķis no zemes īpašnieka. Vajadzētu kādam iet un pa brīvu to grāvi iztīrīt no bebriem

Ivars Liepins: Tici man, bet nauda šeit nespēlē galveno lomu. 150 km braukt tāpat vien kaut kā negribās. Pazīstams cilvēks palūdza un es piekritu. Gāja runa par to vai maksā. Atbilde ir - jā. Peļņa no tā noteikti nav. Atmaksājas tikai ceļš un kompensācija sievai ar bērniem!

Guntars Polis: «Atmaksājas tikai ceļš un kompensācija sievai ar bērniem!»Sievai ūdeļādas kažoks,bērniem nometne ārzemēs! :D