Šodien vārdadienu svin Līga, rītdien - Jānis
toptitle

Forums

Tēmas nosaukums - !!! Āfrikas cūku mēris Latvijā

Informācija

Šajā diskusijā piedalās 104 lietotāji. Komentāru skaits 10. Pēdējais viedoklis 05.02.2016. 20:43

Edgars Priedeslapa
Edgars Priedeslapa
Pēdējo reizi manīts 2023-09-25 16:09
Lietotāja statuss: Aktīvais lietotājs
26.06.2014. 21:13
Saistībā ar Latvijas teritorijā konstatēto Āfrikas cūku mēri rīt Krāslavas novadā tiek sasaukta atbildīgo dienestu ārkārtas sēde, tiek noteikta karantīnas zona, kā arī veikti visi nepieciešamie aizsardzības pasākumi, tomēr pastāv ļoti lieli situācijas attīstības riski, biznesa portālam «Nozare.lv» norādīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.
«Valdība par notikušo jau ir informēta, tāpat par faktu informējām Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmas galveno biroju, kā arī kolēģus kaimiņvalstīs. Rīt tiek sasaukta ārkārtas sēde, kurā piedalīsies PVD, Zemkopības ministrijas, pašvaldības un Valsts policijas pārstāvji, lai analizētu situāciju. Mēris diemžēl var izplatīties arī tālāk par šī brīža inficēto zonu, jo lielākais risks ir inficētās mežacūkas. Ja pret klasisko cūku mēri cūkas varam vakcinēt, pret Āfrikas mēri vakcīnas nav,» sacīja Balodis.
Viņš norādīja, ka patlaban slimības perēklī noteikta pastiprinātas uzraudzības zona 10 kilometru rādiusā, kurā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas. Šajā teritorijā notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.
«Ja slimība izplatīsies, kas diemžēl ir ļoti iespējams, šādu zonu nāksies noteikt aizvien plašākā apmērā. Lai gan par šo slimību zinājām jau sen un paspējām izstrādāt rīcības plānu, sērgas izplatība radīs ļoti lielus riskus gan zemniekiem, gan pārstrādātājiem, ja tādi būs inficētajā zonā,» sacīja Balodis.
Jautāts, vai savulaik izskanējusī ideja par cūku žoga būvniecību būtu pasargājusi Latviju no inficētajām mežacūkām, viņš atbildēja noliedzoši.
«Laiks, kas pagāja kopš slimības parādīšanās, bija pārāk īss, lai to varētu realizēt,» norādīja Balodis.
Kā ziņots, PVD, veicot pastiprinātas mājas un mežacūku laboratoriskās pārbaudes, ir konstatējis, ka Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtne.
Tāpat klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju. Šobrīd laboratoriski tiek pārbaudītas vēl trīs atrastās nobeigušās meža cūkas.
Par pierobežā atrastajām beigtajām meža cūkām PVD informēja Valsts robežsardze.
PVD inspektori nekavējoties izbrauca uz norādīto vietu, noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai un likvidēja meža cūku līķus, tos sadedzinot.
Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēta.
Kā ziņots, PVD šā gada 24.janvārī saņēma informāciju, ka Lietuvas dienvidos divām nomedītām mežacūkām apstiprināta bīstamās infekcijas slimības vīrusa klātbūtne.
Krievija tūlīt pēc tam paziņoja, ka aizliedz Lietuvas cūkgaļas importu, bet dažas dienas vēlāk apturēja cūkkopības produkcijas importu no ES valstīm.
Saistībā ar Āfrikas cūku mēra draudiem valdība februārī akceptēja Zemkopības ministrijas ziņojumu un uzdeva ministrijai līdz 1.jūlijam iesniegt ilgtermiņa plānu slimības apkarošanai. Plāns paredz mežacūku populācijas samazināšanu, kam atvēlēts vairāk nekā viens miljons eiro.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.
Slēpts
26.06.2014. 21:28
Visi aizlaiduši noraut pa pēdējam cūcim, kamēr nav nosprāgušas?
Edgars Kecs
Edgars Kecs
Pēdējo reizi manīts 2022-06-14 14:15
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Kaut kur Latgalē
Medību stāžs: Kas to jau zin cik tā stāža :)
Aprīkojums: Kaut kādi dzelži ir!!!
Suņi: Kaut kad būs!!!
Medību trofejas: 17
27.06.2014. 08:38
Nu ko skatīsimies kas būs tālāk. Trīs beigtas cūkas tas jau nav smieklīgi. Cerams nebūs 90 gadu repertuārs. Jo pēc tam gadus 5 nevienu cūki nevarēja pamanīt. Labi ka pa ziemu kādu rukša pēdu ieraugi.
Protams cerība mirst pēdejā, un cerēsim ka ar to viss beigsies.
Edgars Kecs
Edgars Kecs
Pēdējo reizi manīts 2022-06-14 14:15
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Kaut kur Latgalē
Medību stāžs: Kas to jau zin cik tā stāža :)
Aprīkojums: Kaut kādi dzelži ir!!!
Suņi: Kaut kad būs!!!
Medību trofejas: 17
27.06.2014. 08:39
No pvd lapas
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), veicot pastiprinātas mājas un meža cūku laboratoriskās pārbaudes, ir konstatējis, ka Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, 3 meža cūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne. Tāpat ĀCM klātbūtne apstiprināta 3 mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā 6 km attālumā no robežas ar Baltkrieviju. Šobrīd laboratoriski tiek pārbaudītas vēl 3 atrastās nobeigušās meža cūkas.
Par pierobežā atrastajām beigtajām meža cūkām PVD informēja Valsts robežsardze. PVD inspektori nekavējoties izbrauca uz norādīto vietu, noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai un likvidēja meža cūku līķus, tos sadedzinot.
Pēc slimības atklāšanas, PVD nekavējoties ir uzsācis slimības apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.
Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti tiek kontrolēta mājas un meža cūku veselības stāvoklis. Karantīnas zonās pastiprināti tiks kontrolēta arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība.
Slēpts
27.06.2014. 09:07
nu tu Edgar tā pateici, it kā pasaules gals iestāsies, ja cūkas apmirs
Māris Mednieks
Pēdējo reizi manīts 2024-02-27 20:10
Lietotāja statuss: Eksperts
Atrašanās vieta: Vidzeme
Medību stāžs: 30
Aprīkojums: Labs.
Suņi: Ir
27.06.2014. 09:32
Pasaules gals nav pienācis. Bet.... atbildību vajadzētu prasīt no tiem, ne īpaši gaišajiem prātiem, kas janvārī brēca, ka ACM ir mīts. Medniekiem vajadzētu apdomāt, par šo bezatbildīgo tipiņu atstādināšanu no amatiem... Kārtējo reizi pārliecinamies, ka "sētnieki un cūkkopēji "vislabāk" prot pārvaldīt valsti".
Arnis Puksts
Biedriba Medniekiem.lv
Arnis Puksts
Pēdējo reizi manīts 2024-02-15 00:29
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Mednieku organizācija: Medniekiem.lv - tieši un nepastarpināti!
Atrašanās vieta: Latvija
Medību stāžs: ANNO 1998.
Aprīkojums: IMI, Smith & Wesson, Glock, Browning x2, Winchester, Walther, TOZ, Haenel!
Suņi: Dutchhound
Medību trofejas: 30
27.06.2014. 09:44
zāles un prevencijas acm nav. Tā kā medījam kamēr varam...kā jau pirms daudziem gadiem pravietiski paudu-šis ir likumsakarīgi. Paskatieties bildes pēdējās no mednieku veiktās nobarošanas...takš domājiet ar galvu, kungi. Bēdīgi, protams...bet tā ir likumsakarība. Vienmēr haļava nevar glābt.
Edgars Kecs
Edgars Kecs
Pēdējo reizi manīts 2022-06-14 14:15
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Kaut kur Latgalē
Medību stāžs: Kas to jau zin cik tā stāža :)
Aprīkojums: Kaut kādi dzelži ir!!!
Suņi: Kaut kad būs!!!
Medību trofejas: 17
27.06.2014. 09:49
Ģirt no tā pasaules gals nebūs, bet tikai būs ta ka bija pie mums 90 gados, nezinu kā pie jums. Pie mums toreiz vismaz 5 gadi rukšu vispār nebija, bet vēlāk pa vienai divām licencem deva. Tagad sasniedzot kaut cik normālu limita skaitu. Protams līz 100 rukšiem limitam mums vel patālu ir. Bet ja situācija tiešām izvērsīsies tragiski, tad būs ta kā bija 90 gados. Toreiz tikai plosījās KCM, bet tagad diemžel fiksēti divi mēra tipi un viens no viņiem iznīcina 100% visus saslimušos vai blakus esošos indivīdus. Cietīsim ne tikai mēs mednieki, bet arī mājsaimniecības un lielie cūkopji. Jo piemērams parastajam lauku cilvekam mājas cūka gaļa ir vienīgais gaļas ieguves veids.
nu bet skatīsimies kā tālāk attīstīsies situācija.
Edgars Kecs
Edgars Kecs
Pēdējo reizi manīts 2022-06-14 14:15
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Kaut kur Latgalē
Medību stāžs: Kas to jau zin cik tā stāža :)
Aprīkojums: Kaut kādi dzelži ir!!!
Suņi: Kaut kad būs!!!
Medību trofejas: 17
27.06.2014. 09:56
No vienas puses Arni var būt tā piebarošana kaut ko glābj no postījumiem, bet no otras puses pie darbojošam vasaras barotavām ir lielāka rukšu koncentrācija un rezultātā ja saslims kāda viena cūka vai no malas atnāks kāds slims ruksis tad bars ir nolemts. Savādāka situācija ir tās vietās kur barotavu nav vasarā, jo rukšu koncentrācija ir izsvaidīta pa medību platībam un respektīvi ir mazak iespēju būs inficētam. Respektīvi tādiem ir lielāka iespēja izdzīvot.
Man tāds jautajums Kurzemes un Zemgales medniekiem vai Kurzemē un Zemgalē 90 gados ar KCM bija izplāvis rukšu barus, vai tas bija tikai Latgales pusē???
Uldis Spārns
Uldis Spārns
Pēdējo reizi manīts 2022-12-21 15:30
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Liepājas raj.
Medību stāžs: No 1993g.
Aprīkojums: Benelli Comfort 12 kal.
Suņi: Latvijas Dzinējs brunčos, vārdā Gunta,
27.06.2014. 10:08
Nu ja, tiem mūsu bezatbildīgajiem tipiņiem un sētniekiem bija jānostājas gar robežu, jāsadodas rociņās
un jāsaka tām Baltkrievu cūkām - "tiš, tiš, prom !"
Bet tās Baltkrievu cūkas jau latviski nesaprot, un kā tas būtu baltkrievu valodā?
Jāprasa Baķkam, jārīko kāda starpvalstu komisija, pieredzes apmaiņa, tur tas miljons arī tiktu notērēts
un mums, medniekiem, nebūtu jāsitas pa tiem mežiem tās cūkas dzenājot.