Šodien vārdadienu svin Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis, rītdien - Menarda, Elma, Elna
toptitle

Forums

Tēmas nosaukums - Klasiskais cūku mēris - Latvijā!

Informācija

Šajā diskusijā piedalās 80 lietotāji. Komentāru skaits 10. Pēdējais viedoklis 25.06.2014. 13:39

Andris Zariņš
Biedriba Medniekiem.lv
Andris Zariņš
Pēdējo reizi manīts 2020-09-28 20:52
Lietotāja statuss: Guru
Mednieku organizācija: Medniekiem.lv
Atrašanās vieta: Marupe
Medību stāžs: No 1989 gada
Aprīkojums: H&K 2000 SLB (30-06), Savage (223), IŽ 57
Suņi: Krievu Eiropas laika- Bārts, Latvijas Dzinējsuns Dārts Veiders
Medību trofejas: 93
21.11.2012. 00:14
Probļems šitai sērgai ir tajā, ka infekcijas izplatībai nepieciešams tikai īss kontakts un viss...:( Tas nozīmē, ka ja viena ir slima, tad arī bars ir slims!!! Un atliek tikai cerēt (muļķa mierinājums), ka cūka, kā visēdājs netiks pie inficētas cūkas maitas un karuselis neiegriezīsies ar velnišķīgu ātrumu...
Andris Zariņš
Biedriba Medniekiem.lv
Andris Zariņš
Pēdējo reizi manīts 2020-09-28 20:52
Lietotāja statuss: Guru
Mednieku organizācija: Medniekiem.lv
Atrašanās vieta: Marupe
Medību stāžs: No 1989 gada
Aprīkojums: H&K 2000 SLB (30-06), Savage (223), IŽ 57
Suņi: Krievu Eiropas laika- Bārts, Latvijas Dzinējsuns Dārts Veiders
Medību trofejas: 93
21.11.2012. 07:42
PVD eksperte vērš uzmanību, ka savvaļā dzīvojošās cūkas tiek vairāk uzskatītas par slimības upuriem, nevis izplatītājiem.
Valsts meža dienesta medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš uzsver – vislielāko saslimšanas un tātad slimības izplatības risku rada slimas mežacūkas vai tās gaļas atnešana mājās no meža. "Gaļa cilvēkiem nav bīstama ēšanai, tomēr viens grams slimības ierosinātāja vīrusa invadē 50 dzīvas cūkas," skaidro J. Ozoliņš. Viņš arī teic, ka ĀCM dabiskās izplatības ātrums ir vairāki desmiti kilometru gadā (mežacūkas nav čaklas ceļotājas), tomēr ar cilvēka – mednieka, cūku audzētāja vai pircēja – starpniecību process notiek daudz ātrāk. J. Ozoliņš atzīst – ja slimība atnāks līdz Latvijai, tad tā mežacūku populācijā iecirtīs lielu robu.
Jāņem vērā, ka gaļas produktos slimības ierosinātāji saglabājas vairāk nekā gadu. Šā iemesla dēļ ES valstīs no Krievijas, Ukrainas un citām valstīm ir aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus.
Slēpts
21.11.2012. 07:57
Arni, gribētos zināt ko var darīt dienesti lietas labā??? Nožogot mežus... robežas...??? Man liekas ka tu bišku pāršauj pāri... Nevajag meklet vaini tur kur viņas nau. Un vēl, sliktakais ka tiešam slimiba ir apstiprināta ta ka sūdi vagā... un problēmas ir klāt.
Žanna Zariņa
Žanna Zariņa
Pēdējo reizi manīts 2020-09-18 00:57
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Aizpute
Suņi: 3 jagdterjeri, taksis un Rietumsibīrijas laika
Medību trofejas: 27
21.11.2012. 08:26
Manuprāt, noteikti vajadzētu izbeigt dzinējmedības skartajā teritorijā , lai cūkas neizdzenātu pa kaimiņiem, un ļoti aktīvi jāmedī uz gaidi.
Arnis Puksts
Biedriba Medniekiem.lv
Arnis Puksts
Pēdējo reizi manīts 2020-09-27 15:08
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Mednieku organizācija: Medniekiem.lv - tieši un nepastarpināti!
Atrašanās vieta: Latvija
Medību stāžs: ANNO 1998.
Aprīkojums: IMI, Smith & Wesson, Glock, Browning x2, Winchester, Walther, TOZ, Haenel!
Suņi: Dutchhound
Medību trofejas: 30
21.11.2012. 08:29
Viktors - Izlasi normatīvos aktus, ko var PVD un VMD darīt. Ar karotīti mutītē neliešu, pietiekoši liels puika pats esi..
Edgars Kecs
Edgars Kecs
Pēdējo reizi manīts 2020-04-06 16:48
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Kaut kur Latgalē
Medību stāžs: Kas to jau zin cik tā stāža :)
Aprīkojums: Kaut kādi dzelži ir!!!
Suņi: Kaut kad būs!!!
Medību trofejas: 17
21.11.2012. 08:58
Žanna bet ir vēl tāda migrācija no pārblīvēto tas ir pārrabdzīvotām vietām , un riesta laiks kad tēviņi var mērot diezgan lielus attālumus.
Jā diemžēl atkārtojas 1996 gada scenārijs. Jo cūku skaits ir ļoooti liels un varu dot garantiju ka 90% atkal populācija saruks diezgan. Mūsu pusē pēc cūku mēra gadus 4 vismaz rukšu pēdas bija ļoooti liels retums kur nu vēl kāds neliels bariņš. Izdzīvos tikai vienturļnieki ferdinandi kā arī tur kur mazāks rukšu blīvums ir.
toties zemnieki gan tagad laimīgi būs, ne rukšu ne postījumu, ne vajadzēs tagad vēl jaunus likumus pieņemt ne par nelimitētiem pataisīt. Daba māte pati visu savedīs kārtībā :(
Slēpts
21.11.2012. 09:45
Arni es to visu saprotu, bet teoretiski un praktiski apstādināt infekcijas izplātišanu nau iespējams diemžēl... un dienesti tikai daļēji to var panākt. Un es nedomāju kā ir jāvaino dienestus... Un mans personīgs viedoklis būtu sakara ar cūku mēri atļaut medīt cūkas bez limita un ar visām metodēm pēc iespējas vairak atšāujot lai mēra isplātišanās būtu pēc iespējas mazākā, jo cūkam drīz saksies riests un tad migrācija būs ievērojāmi lielāka, respēktivi sagaidīsīm izplātišānās paātrinājūmu... ar visām sēkam un nekādi dienesti to neapturēs.
Juris Bērziņš sen.
Pēdējo reizi manīts 2013-04-11 08:35
Lietotāja statuss: Aktīvais lietotājs
Atrašanās vieta: Mežā. Jau ceturto gadu desmitu.
Medību stāžs: 18
Aprīkojums: Benelli M2 (12x76 plus paradokss), IŽ-54 (12x70), MC 20-01 (20x70)
Suņi: Taksis Tedis
21.11.2012. 10:22
.. praktiski apstādināt infekcijas izplātišanu nau iespējams ..

Tikai ar uguni un zobenu. Diemžēl. :(
Nez' cik mēriem vēl jāpāriet pāri, lai nāktu tā apgaismība pār tumšajiem ļautiņiem? Vismaz tik maz no ekoloģijas tomēr būtu jāzin kā jēdzieni "populācijas attīstības dinamika", "ekstrēmi", "kolapss", "ietekmējošie faktori", utt. :( Tā nav nekāda augstākā matemātika, vien elementāras loģiskas sakarības, pēc kurām notiek cikliska populācijas attīstība un pagrimums. Sērga kārtējo reizi pierāda, ka VMD un mednieki ne vella netiek galā ar saviem pienākumiem - populāciju blīvumu nosturēšanu stabilā stāvoklī, tātad medī kā sanāk. A sanāk kā sanāk - ta savairo līdz bezjēdzībai un tad paliek uz vairākiem gadiem pie sasistas siles.
Slēpts
21.11.2012. 10:34
Jāni tas ir par skarbu...
Jau pirms kāda laika tika dzirdēts, ka ši sērga nāk no Krievijas un tieši PVD bija jādomā par pasākumiem.
Protams sadarbojoties ar VMD.
Un tad kad būtu stratēģija no Valsts puses- tad medniekiem tā būtu jāīsteno.
Tad arī redzētu vai mednieki var tikt galā ar pienākumiem vai nevar.
Tākā uzdevuma nebija- tad atbildībai tomēr ir jābūt Valsts organizāciju pusē...
Edgars Kecs
Edgars Kecs
Pēdējo reizi manīts 2020-04-06 16:48
Lietotāja statuss: Jaunākais eksperts
Atrašanās vieta: Kaut kur Latgalē
Medību stāžs: Kas to jau zin cik tā stāža :)
Aprīkojums: Kaut kādi dzelži ir!!!
Suņi: Kaut kad būs!!!
Medību trofejas: 17
21.11.2012. 10:43
Juri diemžēl šajā situācijā ne tikai mednieki tas ir visi ir vainīgi pie tik liela cūku populācijas skaita. Ja paskatīties cik dot medīšanai vienā kolektīva un tas ir ap 100 rukšiem un pie mums 30 tad ir laikam starpība kur koncentrācija ir lielāka un kas tiek darīts lai to koncentrāciju samazināt. Manā medību praksē tikai vienreiz bija tāds bars kaut kur 30 gabali. bet tā vidēji līdz kādiem 10 rukšiem barā un nav to tik traki daudz. Citviet kā paklausies 30 un 40 rukšu bars ir normāla parādība, respektīvi šādos baros ātrāk izplatīsies slimības un mēri. Izdzīvos tikai tie rukši kuri ir vairāk izolēti un dzīvo nelielos mazos bariņos.
Kā saprotams tad ar slimību slimie dzīvnieki ļoti mazkustīgī, respektīvi ja viss bars krīt un neviens tuvākajā gada laikā neparādās tur tad ir varbūtība ka slimība neizplatīsies tālāk, bet tā kā pārblīvētības dēļ notiekās ļoti daudz migrāciju tad Dievs tikai zina cik tālu un kā šis mēris ietekmēs šo te populāciju.
Cīnīties tas ir atšaut pēc maksimuma rukšu domāju lielu rezultātu nedos, jo izdzīvojušie vienalga mēros tad lielākus gabalus lai glābtu savu ādu un rezultātā vēl ātrāk palielināsies skartā mēra teritorija un nebrīnīšos ka pavasara sākumā šī te sērga būs jau sasniegusi Liepāju.
Vainot tagad VMD un medniekus nav lielas jēgas ,jo mēris ir iegājis no ārpuses un trāpot tik labi attīstītā rukšu populācijā ļoti ātri izplatīsies. To pašu var runāt arī ja mēris sāktu izpla'tities no tā paša Driāda kolektīva.