Šodien vārdadienu svin Ineta, Inta, Intra, rītdien - Sindija, Sintija, Elfrīda
toptitle

Lielais raksts

Āfrikas cūku mēris Latvijā – no mednieka viedokļa


2014-08-06 13:12

Arnis Puksts

Kopš 26.jūnija pār Latviju pamazām savelkas drūmie Āfrikas cūku mēra mākoņi - pēc pēdējām ziņām, nupat lielā daļā Latvijas tiks izkautas apmēram 40000 mājas cūkas "pa tīro". Tā kā slimība faktiski neapstājas - noteikti izplatībā citos Latvijas reģionos ir tikai laika jautājums. Skaidrs, ka tas ir tiešs zaudējums konkrētiem cilvēkiem, zaudējums arī lauksaimniecības nozarei kopumā, jo lopbarības graudu iepirkumu cenu šāds scenārijs var ietekmēt negatīvi, kā arī zaudējums sabiedrībai kopumā, jo, lai ko arī nerakstītu gudros papīros - cilvēka garšas kārpiņas jūt atšķirību starp industriāli audzētas cūkas un "mājās" (ar to domāts mazās audzētavās, kur saimnieks katru cūciņu pazīst "vaigā") audzētas cūkas gaļu, nemaz nerunājot par eventuālo cenu kāpumu brīdī, kad vietējās cūkas būs izkautas, cēlo mērķu vārdā. Tomēr lauksaimniekiem ir nopietnas organizācijas, kurām lauksaimnieku intereses būtu jālobē ar zobiem un nagiem, tādēļ par mājas cūkām un graudkopību, lai runā paši lauksaimnieki.

Mani kā mednieku vairāk uztrauc otra medaļas puse, kura lielai sabiedrības daļai paliek nezināma - meža cūkas. Par to arī tālākais raksts - par meža cūkām, medniekiem un valsts rīcību šajā kritiskajā periodā, kad katra diena būtu no svara.

Būtiskākais secinājums - viss notiek tādā relaksētā mierā, vienlaicīgi gan parādot ārkārtīgi nopietnu rosību. Kādēļ šāds secinājums radies? Tādēļ, ka Valkas novada Ērģemes pagastā pirmo Āfrikas cūku mēra gadījumu konstatēja 2014.gada 18.jūlijā, taču apkārtējās teritorijās kaut kādi kontroles pasākumiņi faktiski sāka notikt tikai pēc nedēļas. Tātad, vismaz vienu nedēļu tie, kas gribēja, varēja visu ko vest turp un šurp. Arī šobrīd nopietnas kontroles nav. Ir epizodiskas kampaņas... Nupat izbraukājot arī lielu Latgales daļu redzētais liek secināt, ka patiesībā nav nekādas kontroles! Uz papīra un masu medijos ir, ir arī ik pa brīdim kāds nelaimīgais, kura 1,5kg gaļas vešanas noziegumu izbazūnē pa visu valsti, bet realitātē uz vietām kontrolēs nav.

2014.gada 25.jūlijā Pārtikas un veterinārais dienesta un Valsts meža dienesta pārstāvji Burtnieku novada Rencēnu pagastā "audzināja" vietējos medniekus. Bargi audzināja - tiem, kas tagad masveidā nemedīšot cūkas, draudēja ar platību atņemšanu un teju armijas iesaisti, faktiski psiholoģiski šis būtu uzskatāms par tā saukto „pātagu". Kā „burkāns" savukārt tika pasniegta ziņa - ka par katru nomedīto meža cūku, kas vecāka par gadu un kuras miesas tiek atdotas, tiks maksāti 200,00EUR (par šā gada sivēniem - 50EUR).

Mednieki, protams, apzinās, ka, ja jau valsts vara konkrētu institūciju personā ir nolēmusi, ka meža cūku skaits jāsamazina vidēji 4-5 reizes, tad ir jāiet un jāmedī. Taču ir sākusies jau trešā nedēļa, kopš Āfrikas cūku mēris ir konstatēts Valkas novada Ērģemes pagastā, bet nomedīšanas un pieņemšanas process vēl nav sakārtots! Līdz ar to medības faktiski nevar notikt - piemēram, uz visu Burtnieku novadu, tuvu apdzīvotai vietai Dakstiem ir izvēlēta vieta "konteineram" un dedzināšanas vietai. Viss jau būtu labi, tikai konteinera ietilpība ir kādas 5-7 meža cūkas. Tas nozīmē, ka novada medniekiem sākot aktīvi medīt (ko paģēr Valsts meža dienesta rīkojums) konteiners būs pārpildīts jau vienā rītā, jo medības parasti notiek vēlu vakarā un agri no rītiem – tas ir laiks, kad meža cūkas dodas mieloties labības laukos. Meža cūku ķermeņi tiks krauti kaudzē, tad pamazām dedzināti, taču (iz)kraušanas vietā veidosies asiņu un fekāliju zampa, kurā mednieks, kas atvedis atdošanai medījumu, neglābjami iekāps un tādējādi potenciāls slimību izplatīt ir pat lielāks, nekā nedarot neko! Protams, visu var sakārtot - taču vai vairāk nekā divu nedēļu laikā nebija iespējams visu sakārtot? Vai no Latgales pieredzes atbildīgie dienesti neko nav mācījušies? Izskatās, ka nav gan. Tātad, formāli papīri ir kārtībā - ir lēmumi, kas medniekiem liek medīt un pat kompensē medīšanu, bet reāli, praksē nekas vēl nedarbojas!

Ja nu mednieks nomedījumu grib paturēt sev, pieņemot, ka mednieks ir vietējais un nekur projām neko vest negrasās, arī tad nemaz tik vienkārši nav, jo analīzes ir obligātas katrai nomedītajai meža cūkai un bez analīžu negatīva rezultāta gaļu ēst nedrīkst (kaut gan - cilvēkam Āfrikas cūku mēris nav bīstams). Analīžu rezultāts labākajā gadījumā var tikt saņemts 2 dienu laikā, bet parasti tās ir 3 un pat 4 dienas - kur šajā laikā lai glabā medījumu? Jau gada sākumā VAS Latvijas valsts meži noziedoja veselu miljonu ar mērķi palīdzēt ierobežot cūku mēri - kuru tagad beidzot ir plānots likt lietā, medniekiem nododot atdzesēšanas iekārtas, kurās tad medījumus varētu uzglabāt līdz brīdim, kad būtu paziņots analīžu rezultāts (ja negatīvs, tad attiecīgi medījumu var apēst, bet, ja pozitīvs, tad viss dzesēšanas iekārtas saturs jāiznīcina), taču svarīgākais jautājums - kad šīs iekārtas būs pieejams un kādi būs nosacījumi? Procedūra iecerēta tāda - pašvaldības piesakās Lauku atbalsta dienestā, iegādājas iekārtas un atdod medniekiem lietošanai. Skaisti, protams. Taču jau šobrīd informācija liecina, ka, piemēram, dažas pašvaldības iekārtas plāno izmantot arī citiem mērķiem, kas neglābjami radītu kolīziju ar primāro atdzesēšanas iekārtu izmantošanas mērķi. Lai nu pietiek spēju un prāta lēmējiem procesu novadīt līdz rezultātam tā, ka patiešām visas atdzesēšanas iekārtas nonāk pie medniekiem un darbojas atbilstoši plānotajam. Tomēr, vērtējot reālistiski un kritiski vērtējot nozares vadītāja, tātad politiķa, teikto - iekārtas būs labi, ja pēc mēneša.

Līdz ar to, vairāk nekā divu nedēļu bilance valsts izpildu vairai ir nobraukti daudzi kilometri, bijušas daudzas runas, parakstīti papīri, bet pamata mērķim „samazināt meža cūku skaitu" šīs aktīvās darbības neko daudz nav ļāvušas pietuvoties.

Tomēr tas nemaz nav licis pakautrēties dažādām amatpersonām gan tieši, gan netieši savos izteikumos publiski pie Āfrikas cūku mēra izplatības vainot medniekus! Jo medniekus, kas ir absolūts sabiedrības mazākums un kas, protams, nespēj adekvāti sist pretī, ir ļoti viegli vainot. Arī sabiedrībai, kuras liela daļa, diemžēl, dabu redz vairāk pa TV lodziņu, par medniekiem viedoklis ir ne tas pozitīvākais, tādēļ vieglāk ir pieņemt to, ka pie visa patiesībā atkal vainīgi ir tie mednieki. Neskatoties uz to, ka ticamākā versija Āfrikas cūku mēra nokļūšanai Valkas novadā ir kādas kautuves prettiesiskās darbības, no karantīnas zonas atvedot cūkas un to atliekas izmetot mežā un kur cēloniskā sakarība, attiecīgi būtu – valsts neizdarība Latgalē radīja situācijas eskalāciju Ziemeļvidzemē!

Mednieki šobrīd nostādīti ļoti savdabīgā situācijā - no vienas puses visi paģēr iet un medīt, jo meža cūkas, pirmkārt, pašreiz ir Āfrikas cūku mēra (un arī Klasiskā cūku mēra) dabiskais izplatības ceļš un, otrkārt, rada postījumus lauksaimniekiem, taču no otras puses joprojām nesakārtotā procesa dēļ, mednieka iespējas medīt ir ierobežotas. No trešās puses arī mednieks ir cilvēks un arī medniekam ir zināmas robežas līdz kurām var "laist gar ausīm" visus nepamatotos pārmetumus – galu galā, ja reiz mednieks esot „asinskārais slepkava", kura vaļasprieks ir šaut visu kas kustas, tad medniekam ir visas tiesības savu vaļasprieku uz kādu brīdi nepiekopt. Un ko tad? Cik izmaksātu un cik efektīva būtu armijas iesaiste? Un kādas sekas tas atstātu uz dabu un cilvēkiem, ja meža cūku populāciju sāktu iznīcināt ar nopietniem militāriem paņēmieniem un ieročiem? Reāli un pragmatiski – šobrīd mednieki ir vienīgie, kas ir spējīgi ar nopietnu darbu samazināt meža cūku populāciju, taču valsts izpildu varai mazāk vajadzētu runāt un vairāk darīt, lai šo sabiedrisko pienākumu mednieki varētu veikt! 4-5reizes samazināt meža cūku populāciju – tā nav izklaide, tas ir nopietns un grūts darbs. Ja kādam tā nešķiet, pamēģiniet teju nekustīgi pasēdēt tornī sākot no kādiem 20:00 vakarā līdz kādiem 4-5 no rīta un atceraties, ka pretodu līdzekļus meža cūkas saož labāk, nekā odi!

Nenoliedzami, arī medniekiem, ir jāuzņemas atbildība par meža cūku populācijas apmēriem - tomēr ir vērts atcerēties, ka meža cūka ir limitēti medījams dzīvnieks un nomedījamo īpatņu skaitu regulē Valsts meža dienesta lēmums. Pie kam - valsts politika visus šos gadus ir bijusi tāda, ka tiek noteikts lielākais pieļaujamais nomedīšanas apjoms - tātad, tiek pateiktas, ka medniekiem ir tiesības nomedīt, piemēram, 60 meža cūkas. Bet tiesības nav pienākums! Tikai šobrīd, kad "uguns jau pakulās", beidzot ir sākts runāt par pienākumu nomedīt noteiktu meža cūku skaitu.

Vai Pārtikas un veterinārā dienesta eksperti un speciālisti savlaicīgi nespēja izsecināt to, ka Āfrikas cūku mēris arvien vairāk no Krievijas un Baltkrievijas tuvojas mums? Vai jau pirms gadiem 2-3 nebija iespējams pieņemt lēmumu par meža cūku populācijas nopietnu samazinājumu (un arī nopietniem biodrošības pasākumiem mājas cūku fermās)? Viss taču ir attīstījies acu priekšā vairāku gadu garumā! 2012.gada decembra mēnesī mednieku kolektīvs, kurā medīju un kas atrodas turpat blakus Ērģemes pagastam, bijām nomedījuši teju visas atļautās meža cūkas - vēlējāmies iegūt papildus atļaujas, jo cūku bija daudz. Neiedeva! Pat pie apstākļa, ka mēs jau vairākus gadus pēc kārtas nomedījam 100% piešķirtā meža cūku limita. Bet mēris tajā laikā taču jau bija nopietni pietuvojies Latvijai!

Tātad, lai arī šobrīd ērti ir pie visa vainot medniekus un sabiedrības uzmanību no problēmas saknes novirzīt uz ļoti aktīvām darbībām, jo īpaši PR lauciņā, uzskatu, ka Latvijas sabiedrībai būtu tiesības uzzināt tos vārdus un uzvārdus, kuru bezdarbība situāciju eskalēja līdz Āfrikas cūku mērim Latvijā. Arī iepriekš izklāstītā vilcināšanās sakārtot procesu, lai mednieks varētu pašreiz aktīvi medīt, parāda valsts varas attieksmi pret nopietno problēmu. Ar katru jaunu dienu no vienas puses kāda jauna meža cūka inficējas, bet no otras puses - laukus pamazām nokuļ un meža cūkas kļūst aizvien mobilākas (tajā skaitā, arī grūtāk nomedījamas), tātad iespēja infekcijai izplatīties pieaug.

Raksts pauž tikai autora privāto viedokli, tas nepretendē uz zinātniska materiāla statusu un tā tapšanas iemesls ir pēdējo nedēļu notikumi, kuri rada neizpratni var valsts varas veselo saprātu. Ja ne savādāk, tad varbūt kādam priekšvēlēšanu gadā tas liks tomēr drusku vairāk sarosīties - tādēļ, ka aiz katra lēmuma pieņemšanas vai nepieņemšanas ir kāds cilvēks. Kāds cilvēks amatā, ar vārdu un uzvārdu!


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.