Šodien vārdadienu svin Marģers, Anastasija, rītdien - Armanda, Armands
toptitle

Lielais raksts

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās


2019-02-06 17:43

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži” (LVM) mežos ik pa laikam var izmantot militāro mācību rīkošanā, ievērojot vides aizsardzības prasības un cenšoties nodarīt minimālu kaitējumu. Pirmās piecas reizes gadā NBS par mācību rīkošanu medniekus informēs, bet sākot ar sesto reizi konkrētajā teritorijā – jau saskaņos. Turpmāk NBS par mācību rīkošanu LVM platībās sazināsies tieši ar medniekiem, tādēļ LVM aicina mednieku klubus atsvaidzināt savus kontaktus un piekrist sniegt tos trešajām personām, tajā skaitā armijas vienībām.

Si vis pacem, para bellum – ja gribi mieru, gatavojies karam (latīņu val.)

Mūslaikos pasaule kļūst arvien neaprēķināmāka, un dažas labas kaimiņvalsts agresīvās izdarības spiež arī Latviju pastiprināti domāt par savām aizsardzības spējām. Kā saka, uz NATO paļaujies, taču neguli arī pats un stiprini savu gatavību tam, kas, cerams, nekad nenotiks.

2018. gada 13. decembrī AS “Latvijas valsts meži” un Aizsardzības ministrija noslēdza vienošanos par sadarbību Nacionālo bruņoto spēku (NBS) un Zemessardzes militāro mācību organizēšanu LVM apsaimniekotajās platībās. Tas nenovēršami ietekmēs arī medniekus, kuriem nāksies rēķināties ar to, ka viņu medību objektus ik pa laikam var izmantot arī citi.

Uzreiz jāsaka – no valsts aizsardzības viedokļa NBS funkciju izpilde stāv pāri visam. Likumos nekur nav teikts, ka NBS militāro mācību rīkošanai būtu vajadzīgs saskaņojums ar zemes īpašnieku, un pat privātīpašniekam celt par to pretenzijas nav tiesiska pamata.

Tomēr LVM un Aizsardzības ministrijas vienošanās mērķis ir panākt, lai militāro mācību organizēšanā tiktu respektētas mežsaimniecības intereses, vides aizsardzības prasības un sabiedrības tiesības. Saskaņojums militārajām mācībām vajadzīgs, lai netiktu ierobežotas sabiedrības tiesības pilnvērtīgi izmantot meža vidi – bet, ja tās tiek ierobežotas, tad samērīgi.

LVM nedod “augstākas tiesības” kāda atsevišķa pasākuma norisei, kaut vai tās būtu militārās mācības. Pieteiktus publiskus pasākumus LVM saskaņo telpā un laikā ar pārējiem. Visnoslogotākā militāro mācību ziņā ir Pierīga, jo tā atrodas tuvu NBS bāzēm. Turpretī reģionālās NBS un Zemessardzes vienības, gluži loģiski, organizē mācības savos reģionos. Ar LVM jau pašlaik tiek saskaņots ap 200 militāro mācību gadā.

Kā saskaņos militārās mācības un informēs par tām

Vienošanās paredz, ka vairums mācību tiks saskaņots centralizēti, NBS iesniedzot pieprasījumu mēnesi iepriekš. LVM varēs arī atteikt mācības vai ieteikt tām citu, līdzvērtīgu teritoriju.

Ko tas nozīmē medniekiem? To, ka medniekus par centralizēti saskaņotajām mācībām ik reizi informēs NBS vienības. Šādas mācības, iepriekš informējot, vienā teritorijā varēs rīkot 5 reizes gadā. Savukārt, ja mācības tur plānos rīkot jau sesto un nākamo reizi, tad NBS tās jau būs jāsaskaņo ar medniekiem.

Un vēl – mācības, kas nebūs pieteiktas saskaņotajās teritorijās, NBS jau no pirmās reizes saskaņos ar medniekiem, nevis tikai informēs.

Mācību norises nianses

Ir noteikts, ka militāro mācību laikā NBS ir jāievēro vides aizsardzības prasības. To gan ne vienmēr var nodrošināt, taču NBS apņēmušies nodarīt pēc iespējas mazāku kaitējumu. Mācības netiks rīkotas ne īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (ĪADT), ne meža infrastruktūras būves un mežizstrādes darbu vietās. Ja vien tas būs iespējams, NBS izvairīsies no mācību rīkošanas arī aizsargājamo putnu ligzdošanas laikā, meža dzīvnieku vairošanās periodā un aļņu un staltbriežu riesta laikā.

Ja militārās mācības kādā teritorijā notiek vairāk nekā 10 reizes gadā, tad jau jādomā, vai platības labāk nenodot Aizsardzības ministrijai kā poligonu. Tomēr, ja lieta nonāk tik tālu, tad jāsaprot, ka tas vairs nav LVM lēmums. Šādā gadījumā LVM var vienīgi sekot līdzi, lai mednieku formējums var sekmīgi turpināt sadarbību ar jauno līgumslēdzēju.

Protams, mācībās var pārvietoties arī tehnika, notikt šaušana ar tukšām patronām un ierakumu rakšana. Tomēr vairums mācību - tie ir 10-15 cilvēki, kuri tikai uzturas mežā un kaut kur dodas. No viņiem, ja tā padomā, ir mazāk kaitējuma nekā no kvadraciklu braucējiem. Bez tam Zemessardzes vienības rīko mācības savā brīvajā laikā, un šai ziņā viņi galu galā ir medniekiem radniecīgas dvēseles.

Aicina mednieku formējumus atsvaidzināt kontaktinformāciju

Vismaz šogad vēl plānots, ka LVM informēs medniekus par NBS mācībām pa telefonu un e-pastu. Tomēr turpmāk paredzēts, ka NBS sazināsies ar medniekiem “pa taisno”. Tādēļ LVM lūdz mednieku formējumus rēķināties, ka viņu kontaktinformācija tiks sniegta NBS, kas tālāk informēs par plānotajām mācībām vai saskaņos tās.

Visbeidzot, LVM lūdz mednieku formējumus atsvaidzināt savu kontaktinformāciju, lai saziņa būtu savlaicīga un konstruktīva. Pagaidām savu kontaktu nodošanai trešajām personām, tajā skaitā NBS piekritusi tikai daļa kolektīvu, kuri nomā medību platības no LVM. Bez tam daudziem kolektīviem telefona un e-pasta nav vispār. Tādēļ LVM aicina medniekus būt atsaucīgiem un sadarboties ar NBS. Jo tad ar medniekiem centīsies runāt un vienoties, nevis tikai formāli nosūtīs informatīvu vēstuli uz mednieku kolektīva juridisko adresi.


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Sekojot modes tendencēm datu aizsardzības jomā, kā arī respektējot Vislatvijas mednieku portālā reģistrēto lietotāju iespēju..