Šodien vārdadienu svin Magda, Magone, Mērija, rītdien - Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne
toptitle

Lielais raksts

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas


2019-02-06 17:50

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma platībās. Ko tas nozīmē? Mednieku atpūtas vietas atbilstību meža videi, tās pienācīgu uzturēšanu kārtībā un sadarbības līguma slēgšanu ar LVM. Ja atpūtas vieta neatbilst jaunajām vadlīnijām, būs noteikts laiks, kādā to sakārtot.

Image

Vadlīniju izcelsme

Nevienam nav noslēpums, ka atvilkt elpu pienācīgi ierīkotā atpūtas vietā un, ja nepieciešams, ērti apstrādāt nomedīto turpat blakus ir daudz patīkamāk nekā mežā zem egles. Arī LVM platībās tādu atpūtas vietu (ar vai bez pirmapstrādes infrastruktūras) iespējams ierīkot. Vadlīniju “īstais sauciens” ir tikšana skaidrībā ar esošajiem objektiem. Ne mazums šādu objektu, kas atrodas LVM mežos, ir “mantoti” no iepriekšējām mednieku paaudzēm.

Pēdējo gadu laikā Latvijā tika ievērojami pārstrādāti būvnormatīvi, tai skaitā par 1. grupas būvēm, pie kurām pieder arī mednieku atpūtas un medījuma pirmapstrādes vietas. Tādēļ LVM izlēma apzināt savās platībās šādus objektus, no kuriem lielu daļu mednieki savulaik vai nu būvējuši paši, vai arī piemērojuši savām vajadzībām. Starp apzinātajām atpūtas vietām izrādījās gan tādas, kas drīzāk piederētos “trešās pasaules” graustu rajoniem, gan arī patiešām labi un gaumīgi ierīkotas.

Pašlaik sadarbībā ar medniekus pārstāvošajām organizācijām ir izstrādātas vienotas vadlīnijas, kā LVM platībās ierīkot un uzturēt mednieku atpūtas vietas, lai tās atbilstu likumdošanas un estētikas normām. Tas ir uzņēmuma un arī mednieku reputācijas jautājums.

Kas ir atpūtas vieta un kā to izveidot

Vadlīniju izpratnē mednieku atpūtas un medījuma pirmapstrādes vieta ir inženierbūve ar labiekārtojuma elementiem un/vai ēka (nojume vai vienstāva ēka ar nenorobežotām iekštelpām, kuras apbūves laukums ir mazāks par 60 m²). Kā jau pienākas, šī ir labiekārtota teritorija ar galdu, soliem, ugunskura vietu un atkritumu novietni. Ja šeit apstrādās medījumu, tad būs arī attiecīgs aprīkojums liemeņa pacelšanai, dīrāšanai un sadalīšanai. Vienīgi jāpiezīmē, ka medījumu te varēs apstrādāt tikai tie, kas šo vietu izveidojuši un uztur.

Image

Atpūtas vietas izveidošana LVM platībās tagad sāksies ar mednieku ieceri un šīs ieceres apraksta sastādīšanu. Tad šo aprakstu iesniegs LVM tālākai saskaņošanai. Pēc saskaņošanas LVM un mednieki vienosies par atpūtas vietas izveidi un turpmāku uzturēšanu, noslēdzot sadarbības līgumu (maksimālais termiņš – 10 gadi, ar iespēju pagarināt). Pēc tam mednieki atpūtas vietas būvniecību saskaņos būvvaldē, iesniegs šo saskaņojumu LVM un uzbūvēs iecerēto ne ilgāk kā gada laikā.

LVM noteikumi atpūtas vietas izveidei un uzturēšanai

Protams, ir arī noteikumi, kā nu bez tiem… Pirmkārt, ir noteiktas prasības par būvē izmantotajiem materiāliem - tiem jābūt atbilstošiem meža videi. Nekāda šīfera, skārda lokšņu un vecu ķieģeļu. Otrkārt, visu pienākas vai nu uzturēt pienācīgā kārtībā, vai arī demontēt. Zāli un krūmus – pļaut, atkritumus un medījuma apstrādes blakusproduktus – attiecīgi aizvākt prom no acīm. Arī malku ugunskuram vajadzēs atvest pašiem, nevis zāģēt turpat blakus. Būs vajadzīga arī izkārtne, ka šo atpūtas vietu iekārtojis konkrēts mednieku kolektīvs.

Visbeidzot – mednieku būvētās atpūtas vietas LVM platībās nebūs ekskluzīvi objekti, ko var izmantot tikai un vienīgi paši. Citādi medniekiem jārosina zemes nomas izsole. Tādēļ, ja atpūtas vietu kādā brīdī aizņēmuši nejauši tūristi, mest viņus ārā nebūs pieklājīgi.

Kā “legalizēt” esošu objektu

Praksē pašlaik vairāk ir aktuāla esošo objektu uzturēšana, nevis jaunu būve. Starp esošajām mednieku atpūtas vietām LVM platībās ir gan ēkas, kas tur stāvējušas varbūt vairākus gadu desmitus, gan bijušais padomju armijas mantojums, kuru mednieki pielāgojuši savām vajadzībām. Tādēļ LVM nolemts sakārtot arī šo jautājumu. No šāgada marta līdz jūnijam LVM izsūtīs medību kolektīviem attiecīgas oficiālas vēstules par turpmākajām iespējamām rīcībām.

Kas notiks ar esošajām atpūtas vietām, kas nav ēkas? Vai nu mednieki slēgs ar LVM sadarbības līgumu un pielāgos atpūtas vietu jaunajām vadlīnijām, vai arī līdz 2019. gada novembrim tās būs jānojauc. Diezgan vienkārši.

Image

Attiecībā uz esošajām ēkām – ikvienu šādu gadījumu LVM vērtēs atsevišķi, un ēku īpašniekiem labāk laikus sagatavoties sarunām. Protams, var gadīties visādi – piemēram, ēkas var būt norakstītas vai arī to dokumenti laika gaitā ir pazuduši. Izsakoties īsi, līdz 2020. gada beigām medniekiem vajadzētu uzrādīt LVM būvju īpašumtiesības norādošus dokumentus, bet līdz 2022. gada beigām - sakārtot būvju īpašumtiesības Zemesgrāmatā.

Kopumā ņemot, LVM jaunās vadlīnijas nav nekas neiespējams. Galu galā pašiem medniekiem būs patīkamāk atvilkt elpu pēc labi pavadītas dienas. Un arī citiem būs skaidrs, ka mednieki ir kārtīga un apzinīga sabiedrības daļa.

Image

Image

Image

Komentāri:

Rihards Jansons 2024-03-05 18:33

Un kur dabūt šo bukletu?


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Sekojot modes tendencēm datu aizsardzības jomā, kā arī respektējot Vislatvijas mednieku portālā reģistrēto lietotāju iespēju..