Šodien vārdadienu svin Lāsma, Zanda, Zandis, rītdien - Skaidris, Ilma
toptitle

Lielais raksts

Atkal pieaudzis vilku saplosīto mājlopu skaits


2013-10-10 12:10

Deviņos šāgada mēnešos (līdz oktobra sākumam) vilki saplosījuši 174 mājdzīvniekus, kas ir vairāk nekā visa pagājušā gada laikā – tā liecina Valsts Meža dienesta (VMD) apkopotā informācija.

Vilki atkal izvēršas; VMD aicina sargāt mājlopus

No 174 šogad saplosītajiem mājdzīvniekiem 152 bijušas aitas. Pagājušajā gadā vilki saplosījuši 170 mājdzīvniekus, tai skaitā 163 aitas. Visvairāk mājdzīvnieki no vilku uzbrukumiem cietuši 2011.gadā, kad tikai saplosīti 242 mājdzīvnieki, tai skaitā 176 aitas.

VMD gan norāda, ka plēsēju skaitam populācijā nav tiešas korelācijas (statistiskās saistības) ar nokosto mājdzīvnieku skaitu. Neatkarīgi no kopējā vilku skaita var notikt tā, ka viens vienīgs vilks var iekļūt aplokā un nokost aitas kā viegli iegūstamu laupījumu. Tāpēc palielināts saplosīto mājdzīvnieku skaits vēl nenozīmē to, ka vajadzētu palielināt arī vilku nomedīšanas apjomu.

Pēc VMD uzskata, vienīgais risinājums būtu noteikt mājlopiem konkrētus aizsardzības līdzekļus. Un, pat ja šādi līdzekļi liktos nesamērīgi, tad ilggadēja vilku barošana ar augstvērtīgu šķirņu mājlopiem noteikti ir daudz nepārdomātāka prakse.

Ar pastiprinātu medīšanu problēmu neatrisināt

Katru gadu tiek noteikts nomedījamo vilku skaits, kuru reizēm palielina, ņemot vērā esošo situāciju. Taču, analizējot pēdējo gadu statistiku, izpētot vilku uzbrukuma gadījumus un iepazīstoties ar postījumu vietām, VMD secinājis, ka apstiprinājies jau agrāk zināmais – lielā daļā gadījumu mājdzīvnieku īpašnieki paši neveic nekādus pasākumus savu mājdzīvnieku aizsardzībai.

Šādā situācijā VMD uzskata, ka pašlaik nav iemesla būtiski palielināt vilku medīšanas limitu – ar pastiprinātu medīšanu problēmu atrisināt nevar, jo vilku postījumiem ir gadījuma raksturs.

Iespējams, vilku limitu tomēr palielinās

Pašlaik VMD speciālisti vērtē vilku nomedīšanas limita izpildes gaitu, taču pieļauj, ka šajā sezonā nomedījamo vilku skaits tiks palielināts arī šogad. Pēdējo 10-15 gadu laikā vilku skaits Latvijā svārstījies no 200–300 vilkiem ziemas beigās līdz 500–600 vilkiem vasaras sākumā. Pēdējo gadu laikā visvairāk vilku nomedīts pagājušajā gadā – 247 vilki. Pašreizējais nomedīšanas limits Latvijā ir 200 vilku, ko kuriem pagaidām nomedīti 113.


Avots:

Delfi.lv

Tvnet.lv

Komentāri:

Uldis Līvzenieks 2013-10-13 23:46

Jauājums bildes autoram, vai izdevās ielenkt un nomedīt tos divus vilkus pagājšziem?

Vilnis Šulcs 2014-01-04 17:30

Jāpalielina limits, jo vilki savairojušies daudz.


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Sekojot modes tendencēm datu aizsardzības jomā, kā arī respektējot Vislatvijas mednieku portālā reģistrēto lietotāju iespēju..