Šodien vārdadienu svin Marianna, Ginters, Guntra, rītdien - Matīss, Modris, Mariss
toptitle

Lielais raksts

"Dzīvniekmīļi" nerimstas


2012-10-23 19:26

Ilgvars Zihmanis, Biedrības Medniekiem.lv valdes loceklis
Rīgā, 22.10.2012.


Mežacūkas Reinzemē-Pfalcā: dzīvnieku aizstāvības organizācijas nodod ministrijas „mežacūku regulēšanas programmu” juridiskajai firmai

Mūsdienās par mežacūku pārpilnību var izlasīt visās avīzēs. 2012. gada 18. oktobrī Reinzemes-Pfalcas „mežacūku problēma” nokļuva arī SWR televīzijas kanāla ekrānos. Zemnieki un mednieki nosauc mežacūku skaita palielināšanos par dramatisku un pieprasa papildus pasākumus šo dzīvnieku izmedīšanā. Īpaši iedarbīgas varētu būt starpiecirkņu dzinējmedības un sezonas ierobežojumu atcelšana – tas ir, mežacūku medīšana cauru gadu, pat tad, kad tām dzimst sivēni. Tam piekrīt arī Reinzemes-Pfalcas Vides, lauksaimniecības, pārtikas, vīnkopības un mežsaimniecības ministrija, kas pašlaik aicina medniekus iesaistīties „programmā, lai samazinātu pārmēru lielo savvaļas dzīvnieku skaitu un mazinātu veterināro slimību izplatīšanās risku 2012./2013. un 2013./2014. gada medību sezonā”.

Minētās programmas teksts (vācu val.): http://www.abschaffung-der-jagd.de/downloads/13-punkte-handlungsprogramm_2012-13___2013-14.pdf

 

Pārbaude sakarā ar Vides informācijas likumu

Tomēr pret šo programmu iebilst vairākas dabas aizsardzības un dzīvnieku aizstāvības organizācijas, ieskaitot starptautiski pazīstamās PETA Vācijas nodaļu, kas sacēlusi trauksmi un vērsusies pie advokāta. Tā rezultātā ministrijai ir pieprasīta pārbaude sakarā ar Valsts Vides informācijas likumu. „Dzīvnieku aizstāvības organizācijas vēlas zināt, uz kādas informācijas pamata ministrija izplatījusi savu pretrunīgo aicinājumu strauji samazināt savvaļas dzīvnieku skaitu”, saka advokāts Dominiks Stors, kurš iesniedzis šo informācijas pieprasījumu.

Ministrijai adresētās vēstules teksts (vācu val.):

http://www.abschaffung-der-jagd.de/downloads/schreiben-an-ministerium-rheinland-pfalz-19.10.pdf

 

Ministrijas „mežacūku regulēšanas programmā” pilnībā ignorēta dzīvnieku labklājība

Dzīvnieku aizstāvības organizācijas kopīgā vēstulē apsūdzējušas ministriju, ka tā savā „mežacūku regulēšanas programmā” vadījusies tikai un vienīgi no ekonomiskajām interesēm, bet dzīvnieku labklājības jautājumi tīšām pilnībā ignorēti. „Nedrīkst bez nopietna iemesla nodarīt dzīvniekam sāpes, ciešanas vai miesas bojājumus” (§ 1, Dzīvnieku labklājības likums). Tas, protams, attiecas arī uz savvaļas dzīvniekiem. Šie dzīvnieku labklājības jautājumi kļūst īpaši aktuāli ministrijas pieminētajās starpiecirkņu dzinējmedībās un medībās sniega apstākļos, sevišķi tādēļ, ka arī ministrijai jāievēro pieminētais Dzīvnieku labklājības likums.

Līdzīgu viedokli izsaka arī Veterināru asociācija Dzīvnieku aizstāvībai (TVT) un Medību un savvaļas dzīvnieku darba grupa, apstiprinot, ka dzinējmedības rada problēmas dzīvnieku labklājībai. Liela mēroga medības, sevišķi ziemā, dzīvniekus var ne tikai savainot, bet arī liek tiem iztērēt savas enerģijas rezerves. Piedevām rodas briesmas, ka medību laikā mātītes nošķiras no saviem mazuļiem, kā rezultātā tie var lielās mokās nosalt līdz nāvei. Vēl vairāk, dzinējmedībās ir grūti veikt nāvējošu šāvienu, un daudzkārt uz dzīvniekiem tiek šauts tikai šaušanas pēc. Esenē apkopotā statistika liecina, ka dzinējmedībās mežacūkas pārsvarā krīt tikai pēc trim šāvieniem lāpstiņā. Pārējie šāvieni radījuši tikai savainojumus un tai skaitā veikti no liela attāluma. Taču visi augšminētie apsvērumi ministrijas „regulēšanas programmā” nekādā ziņā nav ņemti vērā.

Veterināru asociācijas Dzīvnieku aizstāvībai (TVT) izteiktais viedoklis (vācu val.):

http://www.abschaffung-der-jagd.de/downloads/bewegungsjagd_tvt_nachrichten_2-2011-1.pdf

 

Ilgtermiņa pētījums: jo vairāk medī, jo vairāk mežacūku

„Reinzeme-Pfalca ir visādā ziņā moderna, progresīva un inovatīva zeme. Vienīgi medībās šeit, liekas, tiek tīšām ignorēti zinātniski fakti”, saka Haralds Hooss, kustības „Animalis per jure” pārstāvis. Prestižajā žurnālā „Journal of Animal Ecology” ir publicēts ilgtermiņa pētījums, kas balstās uz vairāku universitāšu veiktiem pētniecības darbiem. Tajā teikts, ka cēlonis lielajam dzīvnieku skaitam ir tieši milzīgais medību spiediens. Jo vairāk mežacūkas medī, jo straujāk tās vairojas (Journal of Animal Ecology 2009, 78, 1278-1290).

Informācija par minēto ilgtermiņa pētījumu (vācu val.): http://www.abschaffung-der-jagd.de/fakten/studiegegenwildschweinjagd/index.html

 

Dati liecina: mežacūku medības Reizemē-Pfalcā nedod rezultātus

Balstoties uz oficiālajiem datiem, Loviss Kauerts, apvienības „Savvaļas dzīvnieku aizsardzība Vācijā” (Wildtierschutz Deutschland) priekšsēdētājs, norāda, ka mežacūku medības Reinzemē-Pfalcā nedod gaidītos rezultātus. Neskatoties uz to, ka mežacūku medības kļūst arvien intensīvākas, vidējais nomedīto mežacūku skaits strauji aug. 1991./1992. gada medību sezonā tika nomedītas apmēram 20 000 mežacūkas, taču pašlaik, 19 gadus vēlāk, gadā vidēji tiek nomedītas 55 000 mežacūkas. Rekords tika uzstādīts 2008./2009. gada sezonā, kad tika nomedītas vairāk nekā 80 000 mežacūkas.

Dati par nomedīto mežacūku skaita pieaugumu (vācu val.):

http://www.wildtierschutz-deutschland.de/2011/11/rheinland-pfalz-mehr-jagd-mehr.html

 

Pašlaik dzīvnieku aizstāvības organizācijas pieprasa Reinzemes-Pfalcas Vides, lauksaimniecības, pārtikas, vīnkopības un mežsaimniecības ministrijai nekavējoties atcelt savu „mežacūku regulēšanas programmu”, pretējā gadījumā piedraudot ar tiesas darbiem.

 

Avots: www.abschaffung-der-jagd.de

Komentāri:

Ģirts Vārna 2012-10-23 20:02

Dzīvniekmīļi jau defaultā ir ar cāļa smadzenēm, bet izskatās, ka friču mednieki ir tādi paši, ka nevar cūkas izšaut

Jānis Ģirnis 2012-10-23 23:36

Ilgvar, labs darbiņš padarīts - viela zināšanai un pārdomām!

Andris Zariņš 2012-10-24 06:15

Tesi ta! Jo dazreiz ir jaspej paskatities pari musu pilu dika malai, lai ieraudzitu dazas kopsakaribas! :D

Arnis Puksts 2012-10-24 07:52

Interesanti, vai tie latentie klīniku pacienti (zoofīļi) apzinās, ka pārmērīgā meža cūku skaita dēļ cieš visa ekosistēma, sugu daudzveidība? Droši vien nē - bet vajadzētu. Nedrīkst diletantiem ļaut spriest par procesiem un lietām! Nedrīkst! Bet demokrātiskā iekārta to diemžēl ļauj. Un tas ir ceļš uz ideokrātiju.

"Meža cūku skaits pieaug medību dēļ" - tēze nav gluži aplama, bet, tad nepieciešams papildinājums - meža cūku skaits pieaug NEPAREIZU, aplamu medību dēļ. To jau arī pie mums var redzēt - meža cūku daudz, bet pat par ālavas pieaugušas sievišķā dzimuma cūkas nomedīšanu jāmaksā sods [tepat forumā var atrast šādu pieredzi] :)

Ja ir uzdevums - samazināt meža cūku skaitu, tad to var izdarīt. Tikai izskatās, ka Vācijas mednieki to nemaz nevēlas, tāpat kā Latvijas :)
Neticu, ka nomedījot tuvu pie 100% tekošā gada sivēnu (pamatā dzinējmedībās/medībās uz traucēšanu, bet arī uz gaidi, jo viņi ir pietiekoši dumji, lai situācijā, kad nomedīta māte viņus pie barotavas noņemtu visus)+periodā, kad sivēni spēj izdzīvot paši/bezsivēnu periodā sistemātiski (uz gaidi, bet arī dzinējmedībās) atšaujot pieaugušās meža cūkas un principā neaiztiekot pieaugušos kuiļus, meža cūku skaitu nevarētu samazināt.

Ja tā vēlme tāda nemaz nav - tad nav ko ņaudēt. Viena lieta ir zoofīļi, cita lieta - mednieki, cilvēki, kas saprot, bet negrib darīt. :) Bet sliktākais ir tas, ka tā "darītnegribēšana" noved pie secinājumiem, ka meža cūku skaits pieaug medību dēļ :) un šos secinājumus sāk izmantot pret medniekiem. Tas tā, viela pārdomām...

Raimonds Lilita 2012-10-24 08:34

Mana pieredze nav liela, bet šogad ir bijis tas gods piedalīties dzinējmedībās trīs dažādos kolektīvos, trīs dažādās vietās Latvijā. Visur tika īpaši uzsvērts - nomedīsi sivēnmāti, nosodījums vispārējs un naudas sods.... Var jau Arni tos visus pārējos, kas nemedī par muļķiem uzskatīt, bet kā jau pats atzīmēji, daudz lielākus sūdus (ja drīkst te tā tēlaini izteikties) paši mednieki rada, kuri tipa visu zina un ir profi.

Kārlis Ozols 2012-10-24 08:50

Liela daļa mednieku ir aizmirsuši Raiņa domugraudu "Pastāvēs, kas mainīsies"! Nu nevar organizēt medības ignorējot savās medību platībās notiekošo - kā pirms 20 gadiem, kad cūku nebija, sāka saudzēt un tā to dara joprojām, kad mežā un tuvējos laukos dzīvas vietas nav - nešauj cūkas, nejēgā baro un tīksminās par pieaugumu...

Juris Bērziņš sen. 2012-10-24 09:08

"Ilgtermiņa pētījums: jo vairāk medī, jo vairāk mežacūku" - kas tas par kaķa klepu? Šis apgalvojums radies savdabīga humora vai drūmas diagnozes iespaidā?

Ilgvars Zihmanis 2012-10-24 09:33

Nākamais solis - sūdzēt tiesā katru vilku un citu plēsoņu :) lai gan viens romiešu imperators arī reiz pavēlēja nopērt okeānu par to, ka tas nogremdējis kuģus ar visām apkalpēm :)

Arnis Puksts 2012-10-24 11:32

Raimondam L. - protams, lai katrs dara kā grib. Bet, dažu tādu "daru kā gribu" dēļ tika atrauts vaļā Medību likums (daži cūkas pieaudzēja tādos apmēros, ka radās ārkārtas situācijas, protams, tur bija vēl šādi un tādi iemesli).

Dažu tādu dēļ, iespējams, nākotnē būs vēl citas problēmas. Visiem, nevis tikai tiem, kuri būtu to pelnījuši savas principā reālajā dzīvē nepamatotās konsekventās attieksmes dēļ.

Kādēļ, piemēram, visiem ir jācieš kaut kādu ģēniju dēļ? Jo, kad sitīs, tad sitīs pa visiem. Bet mandomāt, gan jau galu galā viss korelēs ar naudu. Gribas audzēt cūkas milzu apjomos - audzējat. Bet - maksājat par to :) pareizi noformēts postījumu akts, kas korelēs ar mednieku ilgtermiņa rīcības izvērtējumu, nozīmēs tādu prasījumu summu, kuras rezultātā attiecīgā biedrība iegūs maksātnespēju. Pēc kāda laika konkrētajās platībās saimniekos citi...tieši tik vienkārši viss notiks, pagaidam vēl dažus gadiņus :)

Aigars Remess 2012-10-24 12:09

.../jo vairāk medī, jo vairāk mežacūku/-Es ļoti ceru,ka šis info. neaizies līdz M.Ozola ausīm no MK"Klīves Mednieks"....

Andris Anderdsons 2012-11-04 16:38

Cilvēkam ir tāda tendence nosākua darīt pec tam tik domāt


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.