Šodien vārdadienu svin Marianna, Ginters, Guntra, rītdien - Matīss, Modris, Mariss
toptitle

Lielais raksts

Ieteikumi medniekiem rīcībai Āfrikas cūku mēra un Klasiskā cūku mēra karantīnas teritorijā


2014-07-14 15:28

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) un Klasiskā cūku mēra (KCM) karantīnas teritorijā iedzīvotājus, viesus, cūku turētājus un medniekus ievērot ieteikumus, kas ierobežo slimības tālāku izplatību.

ĀCM un KCM ir ļoti lipīgas infekcijas slimības, ar kurām slimo gan meža, gan mājas cūkas. Galvenais slimības izplatītājs ir slimās cūkas, un cūkas, kuras nēsā vīrusu, izdalot vīrusu ar urīnu, fekālijām u.c.

Slimības izplatās kontakta ceļā, cūkām saskaroties ar aptraipītu barību, piesārņotu ūdeni, cūkgaļu un to saturošiem produktiem, dzīvnieku kopšanas inventāru, autotransportu, dzīvnieku kopēju apģērbu un inventāru.

Slimības nav bīstama cilvēkiem un citu sugu dzīvniekiem, tomēr tiem ir svarīga loma slimību pārnešanā.

Vīrusi ir izturīgi apkārtējā vidē. Tāpēc gan mājas cūku turētājus, gan ikvienu attiecīgajā teritorijā esošo iedzīvotāju aicinām ievērot PVD ieteikumus.

Mājas cūku turētājiem

PVD aicina mājas cūku turētājus - reģistrējiet dzīvniekus Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē, kas būtiski atvieglo slimības izplatības uzraudzību un kompensācijas saņemšanu slimības uzliesmojuma gadījumā.

Ikdienā sekojiet līdzi cūku veselības stāvoklim un nekavējoties informējiet veterinārārstu, ja cūkas izskatās neveselas vai ir nobeigušās.

Aizliegts veikt dzīvu cūku kustību un pārvietošanu. Cūkas apdraudētajā teritorijā ir atļauts kaut tikai pašpatēriņam, par kaušanu informējot veterinārārstu. Iegūto gaļu aizliegts izvest ārpus saimniecības.

Cūkas turiet iekštelpās, nepieļaujiet to kontaktu ar mežacūkām un citiem savvaļas dzīvniekiem.

Cūkām neizbarojiet nomedīto mežacūku gaļas atliekas, nokauto mājas cūku kaušanas blakusproduktus un virtuves atkritumus.

Cūku novietnē neielaidiet nepiederošas personas.

Dodoties barot un kopt cūkas neizmantojiet apģērbu un apavus, kas valkāti medībās, sēņojot vai ogojot.

Pie ieejas novietnēs izvietojiet un lietojiet dezinfekcijas paklājus, mazgājiet un dezinficējiet rokas un apģērbu.

Regulāri veiciet deratizāciju.

Pakaišiem lietojiet materiālu, kas nevar nonākt vai nav bijis saskarē ar meža cūkām.

Nepieļaujiet mīļdzīvnieku (suņu, kaķu) iekļūšanu kūtī.

Neizmetiet mežā nobeigušos mājdzīvniekus.

Medniekiem

Mednieki no citiem Latvijas reģioniem tiek aicināti nedoties medībās uz ārkārtējās situācijas izsludināto teritoriju, lai neradītu risku, ka vīrusa tālākai izplatībai, tam nokļūstot uz mednieka apģērba un apaviem, ar kuriem var pārnest slimības ierosinātāju.

Aicinām medību laikā neizmantot medību suņus, lai neveicinātu meža cūku kustību.

Ja meža cūka tiek nomedīta vai atrasta ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam obligāti jāsazinās ar PVD vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai. Tālākos norādījumus par vēlamo rīcību sniegs PVD speciālists vai veterinārārsts.

Mednieki:

  • neatstājiet mežā medījumu blakusproduktus (iekšējos orgānus un ādas),
  • mazgājiet un dezinficējiet medību aprīkojumu, apavus, apģērbu un autotransportu,
  • neizbarojiet medījumu blakusproduktus un atliekas mājdzīvniekiem,
  • neveiciet medījumu pirmapstrādi un uzglabāšanu lauksaimniecības dzīvnieku novietnēs,
  • lietojiet pārtikā tikai termiski apstrādātu meža cūkas gaļu!

Pārējā Latvijas teritorijā ierobežojumu uz meža cūku medībām nav.

Ikvienam, kurš atrodas karantīnas teritorijā

Nepērciet gaļu un gaļas produktus nereģistrētās tirdzniecības vietās, kā arī neiegādājieties nelegālas izcelsmes mājas un meža cūkas gaļu.

Viesojoties saimniecībā, kur tiek turētas mājas cūkas, neejiet pie tām kūtī.

Pamatojoties uz noteikto aizliegumu cūkgaļas un cūku izcelsmes produktu izvešanai no slimības karantīnas zonas, PVD iesaka ārpus šīs teritorijas nevest arī citas izcelsmes gaļu, ja vien nav iespējams pierādīt gaļas izcelsmi (tā ir oriģinālajā iepakojumā, ir saglabāts un pievienots pirkuma čeks).

Lai gan nav ierobežojumu ievest gaļas produktus karantīnas teritorijā, PVD aicina padomāt par to, kā pierādīsiet gaļas vai gaļas produktu izcelsmi. Tai vajadzētu būt oriģinālajā iepakojumā, ar saglabātu un pievienotu pirkuma čeku.

Pēc sēņošanas, ogošanas vai pastaigas pa mežu notīriet un nomainiet apavus un apģērbu, jo, lai arī cilvēks tiešā kontaktā nesaskaras ar inficētu meža cūku, tas var saskarties ar inficētu meža cūku izdalījumiem.

Par atrastu nobeigušos mežacūku nekavējoties ziņojiet PVD vai veterinārārstam.

Neļaujiet, lai Jūsu mīļdzīvnieks – suns vai kaķis - iekļūst cūku novietnē.

Ja nokļūšana uz un no meža ir bijusi ar velosipēdu vai automašīnu, atgriežoties mājās noskalojiet velosipēda vai automašīnas riteņus vismaz ar ūdeni.

ĀCM un KCM karantīnas teritorija – Krāslavas novada Robežnieku, Indras, Piedrujas, Kalniešu, Skaistas un Kaplavas pagasts; Dagdas novada Asūnes, Dagdas, Konstantinovas, Svariņu, Bērziņu, Ķepovas, Ezernieku, Andzeļu un daļa no Andrupenes pagasta, Dagdas pilsēta.

Komentāri:

Tālis Zalva 2014-07-14 16:39

Kā būs ar Minhauzenu šogad? Tas taču arī mednieku pasākums un ļoti jau tuvu tai karantīnas teritorijai....

Tālis Zalva 2014-07-14 16:54

Inficētajā teritorijā iekļauti šādi Latvijas novadi - Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Dagdas, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti - Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti - Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti - Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu - un divi Alūksnes novada pagasti - Pededze un Liepna.

Tas nokopēts no ziņām tvnet.lv

Uldis Roze 2014-07-18 14:02

Ja jau šis ĀCM ir tik viegli izplatāms, tad šādus drošības pasākumus ir jāveic visā Latvijas teritorijā! Vilkiem un citiem plēsoņām šādi krituši vai novārguši dzīvnieki ir kā saldais ēdiens un viņu apgaitas teritorija un pārvietošanās ātrums ir daudz lielāki par meža cūku. Tas ir tikai laika jautājums, kad šī sērga tiks konstatēta citos Latvijas reģionos. Manuprāt vienīgais efektīvais līdzeklis būtu visas dzīvās faunas iznīcināšanas šajā reģionā, jo potenciāli ĀCM pārnēsātāji var būt jebkurš dzīvnieks. Pēc tam šajā teritorijā būtu nepieciešams veikt kaut kādu "kīmisko tīrīšanu" pret minēto infekciju, pretējā gadījumā šaj darbībai nekāda efekta nebūs.


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.