Šodien vārdadienu svin Romāns, Romualds, Romualda, rītdien - Osvalds, Arvils
toptitle

Lielais raksts

Kā medī ar revolveri Vācijā


2017-03-16 22:12

Ilgvars Zihmanis

Šis apskats drīzāk domāts izklaidei un redzesloka paplašināšanai, jo runa tajā iet par to, kas Latvijas medniekiem nav un visdrīzāk arī netiks ļauts. Kamēr mēs, letiņi, medījam ar garstobra bisēm un karabīnēm, vācieši bez visa tā medībās var ņemt līdzi arī īsstobrus – pistoles un revolverus. Mūsdienās ikvienam vācu medniekam bez jebkādām papildus pārbaudēm un eksaminācijas ir tiesības uz diviem īsstobra ieročiem. Tiesa, tos lietot var ne visur un ne vienmēr.

Image

Pielietojums – tikai piebeigšanai, medībām alās vai ar lamatām

Mūslaikos medības un revolveri pirmām kārtām saistās ar ASV, kur kopš 1950. gadiem visai plaši izplatījušās medības ar lielkalibra īsstobriem. Šāds medību veids skaitās sportiskāks, jo nepieciešams medījumam piekļūt pavisam tuvu. Tomēr izrādās, ka vācu mednieki pistoles un revolverus lietojuši jau daudz ilgāku laiku. Vienīgi tos Vācijā drīkst izmantot tikai ievainota medījuma piebeigšanai (Fangschuss), kā arī medījot alās un ar lamatām. Mūslaikos vācu mednieki pamatā izmanto divu veidu īsstobrus. Viens no tiem ir Fangschuss domāts lielāks kalibrs, bet otrs – mazkalibrs treniņiem, alu dzīvnieku medībām un lamatošanai.

Tiem, kuri varbūt piemirsuši: pistole ir tas priekšmets ar izņemamu aptveri rokturī un atvelkamu aizslēgu augšā. Tikmēr revolverim (no latīņu valodas vārda revolvere - griezties) pielādē apaļu veltnīti, kuru modernajām sistēmām var atvāzt uz sāniem. Izsakoties īsi, pistole skaitās sarežģītāka, toties tai vairāk patronu, bet revolveris ir krietni vienkāršāks un uzticamāks lietošanā. Un, kaut arī patronu revolverim ir mazāk, toties tās var būt stipri vien jaudīgākas nekā pistolei.

Tradīcijas – ļoti senas

Fangschuss tradīcijas Vācijā ir tikpat senas kā pašas medības ar šaujamieroci. Feodālisma laikos vācu augstmaņiem gan skaitījās goda lieta piebeigt ievainotu medījumu nevis ar šaujamo, bet gan ar auksto ieroci – nazi, zobenu vai šķēpu. Pēc 1848. gada revolūcijas medību tiesības Vācijā tika nodotas zemes īpašniekiem, kas noveda pie plašas, nekontrolētas dzīvnieku izšaušanas. Kaut kāds “ordnungs” šai ziņā parādījās vienīgi Vācijas impērijas laikos (no 1871. līdz 1918. gadam). Ap šo pašu laiku vācu tautas rokās nonāca arī vairāk pistoļu un revolveru, kurus, piemēram, atnesa mājās no kara atvaļināti zaldāti. Nu, un protams, tas viss vairāk vai mazāk tika pielietots arī medībās. Iznākums bija likumsakarīgs. Pēc 1933. gada  visi ar medībām saistītie jautājumi tika revidēti un apkopoti vienā valsts mēroga likumā, kurā cita starpā bija pieminētas arī Fangschuss izpildes prasības saistībā ar īsstobriem. Pēdējās likumdošanas izmaiņas šai ziņā tika veiktas 2004. gadā.

Kas kam paredzēts

Fangschuss būtībā var definēt kā “žēlsirdības šāvienu”, lai atbrīvotu no ciešanām medībās vai, teiksim, satiksmes negadījumā savainotu dzīvnieku. To parasti tēmē kaklā vai galvā, lai ātrāk piebeigtu dzīvnieku un pēc iespējas mazāk sabojātu liemeni. Tradicionālais pamatojums Fangschuss izpildei ar pistoli vai revolveri ir tāds, ka ar garu ieroci ir ļoti neparocīgi rīkoties krūmos un biežņā, kur kaut kur priekšā ilkņus klabina savainots kuilis. Šādu vai citādu iemeslu dēļ šis pieņēmums izrādījies pietiekami dzīvotspējīgs.  

Saskaņā ar vācu likumdošanas prasībām pārnadžus drīkst piebeigt ar ieroci, kura lodes enerģija stobra galā ir vismaz 200 J. Salīdzinājumam – 9x18 mm Makarova pistolei šis rādītājs ir ap 300 J. Praksē gan vairums vāciešu izvēlas ko krietni jaudīgāku, jo ar Fangschuss ieroci vajadzības gadījumā arī pienācīgi jāaizstāvas.

Cita starpā vācu medniekiem ir tiesības lietot arī to, kas Latvijā “parastajiem mirstīgajiem” ir liegts – īsstobrus, kuru kalibrs ir lielāks par 9 mm, un tiem domātās ekspansīvās lodes. Milzīgam .44 vai .45 kalibra revolverim enerģijas, protams, ir gana. Taču ir arī acīmredzami mīnusi - “dzelzis” ir visai dārgs un sver vairāk nekā pusotru kilogramu, kas jānēsā apkārt pa mežu kopā ar visām pārējām mantām. Tādēļ populārākie Fangschuss ieroči ir 9x19 mm kalibra pistoles vai kompakti, jaudīgi .357 Magnum revolveri ar piecu vai sešu patronu veltni. Kā nekā ar tiem ilgstošā apšaudē nav jāiesaistās.

Otrs vācu medību īsstobra pamatveids ir mazkalibrs treniņiem, medībām alās un ar lamatām. Tam parasti izvēlas .22LR, .22WMR vai 6,35 mm kalibra ieroci. Tā kā parasti šādi medī nelielus kažokzvērus, kuriem bez tam nav ieteicams sabojāt ādu, lielu lodes enerģiju šai gadījumā nemaz nevajag.

Image

Image

 

Likumdošanas prasības – kā medību garstobriem

Saskaņā ar vācu likumdošanu ikviens, kuram ir derīga mednieka apliecība, no 18 gadu vecuma var iegādāties, glabāt un lietot līdz diviem īsstobriem (ar attiecīgiem ierobežojumiem, protams). Vispirms ir nepieciešama ieroča iegādes atļauja (WBK, Waffenbesitzkarte), kas dod tiesības iegādāties atļaujā norādīto ieroci. Pēc tam ierocis jāiegādājas un jāreģistrē 14 dienu laikā. Nekādi papildus pārbaudījumi nav vajadzīgi, jo tie jau iekļauti mednieka eksaminācijas programmā.

Pārējās prasības ir apmēram tādas pašas kā attiecībā uz citiem medību ieročiem. Pielādētu medību īsstobru drīkst nēsāt un lietot tikai medību norises laikā (pie kam nēsāšana var būt gan atklāta, gan slēpta). Braucot uz medībām, no medībām (un pat braukājot no masta uz mastu), pistole vai revolveris jāizlādē un jātur atsevišķi no munīcijas. Glabāšana – seifā. Protams, ierocis nedrīkst nonākt nepiederošās rokās. Izmantot pašaizsardzībai – jā, drīkst, tikai ievērojot visus nosacījumus, kas ir diezgan strikti.

Pielietojums – visai rets; ir arī alternatīvas

Pēdējā laikā vācieši pistoles un revolverus medībās gan pielieto visai reti. Un tam ir savi iemesli. Piemēram, šīs mantiņas iegāde, glabāšana un lietošana nozīmē papildus izdevumus un citu ķēpu, kas rūpīgajiem ģimenes budžeta plānotājiem nav pa prātam.. Un, spriežot pēc atsauksmēm, arī “piebeigšanas efekts” īsstobram bieži vien neesot pietiekami labs. (Piezīme: tiešām, pierastā 9x19 mm kalibra pistole liela dzīvnieka piebeigšanā diez vai būs tik efektīva nekā jaudīgāka kalibra revolveris.) Arī medības ar lamatām Vācijā tagad tiek piekoptas mazāk, jo tajās jāiegulda pārāk liels darbs un jāievēro pārāk daudz likumdošanas prasību. Visbeidzot, daudzi mednieki vispār vairs neprot apieties ar īsstobriem, jo nav dienējuši armijā.

Tā nu daudzi medījumu piebeidz ar to pašu karabīni. To savukārt kritizē īsstobru piekritēji, jo no tuva attāluma izšauta karabīnes lode viegli varot izjukt šķembās, kas apdraud apkārtējos. Piebeigt dzīvnieku ar skrošu vai renkuļu lādiņu Vācijā nedrīkst. Tikmēr tie, kuri izseko savainotu medījumu ar asinspēdu suņiem, atraduši itin labu alternatīvu – garstobru, ko pārlādē ar sviras mehānismu (pie mums labāk pazīstams būs apzīmējums “kovboju vinčesters”) un ko lādē ar tām pašām .44 vai .45 kalibra revolvera patronām.

Visbeidzot, ievainotu dzīvnieku Vācijā var piebeigt arī ar auksto ieroci - piemēram, garu nazi vai šķēpu. Taču tam vajadzīga zināma prasme un arī dūša, jo savainotajam dzīvniekam, saprotams, jāpienāk tiešā tuvumā. Praksē tā rīkojas tie paši asinspēdu suņu īpašnieki, lai nepakļautu briesmām savus suņus. Pie mums tas savukārt nav ļauts.

Paldies Tomasam un Alfrēdam no Kārsenes medību kolektīva Vācijā par palīdzību raksta tapšanā!

Komentāri:

Arnis Puksts 2017-03-16 22:49

Patiesībā, ja reiz kādreiz atkal būs jautājums par medībām ar loku, tad analogi jautājums par medībām ar īsstobru. Nekādas dižās atšķirības abos medību veidos nav, abos ir jāpiekļūst tuvu, abos ir jāšauj precīzi, abos ir vēlams asinspēdu suns pieejams...
Vienīgi psiholoģija...ar to būs problēmas, tādēļ, laikam drīzāk jāmigrē uz ASV, nekā te ar vietējo publiku (t.sk., medniekiem) cīnīties...

Andris Zariņš 2017-03-17 09:05

Latvijas Ieroču aprites likumā derētu izmaiņas, kas piedāvātu arī Latvijas medniekiem šādu iespēju. Pēc būtības, ja cilvēkam jau ir atļauja uz bīstamāka un jaudīgāka ieroča glabāšanu (karabīne), tad uz mazāk bīstamu papildus eksaminācija ir vien lieka birokrātiska procedūra, kam nav nekāda jēga!

Arnis Puksts 2017-03-17 10:04

Aizmirsti. Palasi pie diskusijas par cūkām :) šeit bailes no ieročiem patiesībā ir arī medniekiem. Pusautomāti - slikti, īsstobri - slikti, un vispār ieroči slikti :D
Vieglāk ir pārcelties uz civilizētu un brīvu cilvēku zemi, kurā bailes no ieročiem piemīt mazākumam, nevis vairumam.

Ģirts Vārna 2017-03-17 10:59

Ir jau viena ļoti būtiska atšķirība un tas ir izmērs ;)
Turklāt tas papildu eksis ir pavisam savādāks. Te jau tā daļa nerubī fišku, tad vēl sadod tiem īsstobrus.
Ja atļautu, tad eksi tāpat vajadzētu likt un nejau kā vītnei, iešaujot 10 šavienus papīrā

Andris Zariņš 2017-03-17 13:37

No kā šobrīd sastāv īsstobra atļaujas eksāmens??? NO 95% lielākotiesu nevajadzīgas teorijas u praktiskā Makarova sistēmas ieroča izjaukšanas un salikšanas pārbaudījuma. Tam ir jēga?? Ja tur būtu šaušanas eksāmens, tad jēgas būtu vairāk.

Arnis Puksts 2017-03-17 14:34

Neee....ta teorija ir vajadziga, ja runa ir pielietosanu. Izjaukt var ari Glock, ne tikai Makaru. Bet praktiska sausana butu noteikti ieviesama opcija pec teorijas noliksanas, lai vispar cilveks saprastu ko vins grib. Noperk trausls tantuks 357 mag, titana izpildijuma (loti viegls) un pec tam saprot, ka labakaja gadijuma var saut ar 38 sp. Bet atlauja ierakstits 357 mag - ja ipasi nepalugs, 38 sp var ari neierakstit. Vai ari Noperk pistoli, bet ir skaidrs, ka stresa situacija paspet to sagatavot sausanai nebus reali.

Gatis Panavs 2017-12-05 17:08

Tiem kam ir neesaashanas atljaujas uz iisstobriem nav nekaadu probleemu neesaat arii mediibaas to un izmantot piemeeram lai aizsargaatos no ievainotas cuukas to nosaka arii likums ka driikst pielietot ieroci lai aizsargaatu sevi vai sabiedriibu ....to vieniigi nevar izmantot peec shii briizha likuma lai pieshautu slazdaa vai savainotu

Jāzeps Stikuts 2018-04-28 11:58

Jā varu teikt tikai vienu , līdz civilizācijai mums vēl ļoti tālu , jo mūsu ,,gudrie,, ( es domāju likumdevējus) diez vai kādreiz sapratīs , ka neviens ierocis , ne bise ; karabīne ; pistole; nazis; cirvis ; automašīna ; gludeklis ; panna nenogalina ,nogalina cilvēks , likumdevēji domā ,ka izņemot viņus ,pārējie visi (arī mednieki) ir potenciāli noziedznieki . Nožēlojami !


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Sekojot modes tendencēm datu aizsardzības jomā, kā arī respektējot Vislatvijas mednieku portālā reģistrēto lietotāju iespēju..