Šodien vārdadienu svin Marianna, Ginters, Guntra, rītdien - Matīss, Modris, Mariss
toptitle

Lielais raksts

Kāpēc jaunie staltbriežu buļļi neuzsāk riestu (neauro) pirmie?


2013-09-09 13:48

Gints Kaktiņš: LMS, Dienvidkurzeme, „Mednieku klubs – Apriķi”


Šo rakstu mani pamudināja uzrakstīt kāda pieredzējuša Ziemeļkurzemes mednieka pilnīgi nopietni paustais apgalvojums, ka pirmie aurot sāk jaunie briežu buļļi un tikai tad riestā iesaistās pieaugušie un tāds pats apgalvojums žurnālā „Medības”.

Lai labāk izprastu, cik nepatiess ir šis apgalvojums, jāizprot staltbrieža buļļa organismā notiekošie fizioloģiskie procesi. Diemžēl latviešu medību literatūrā nav pieejama šāda informācija, tādēļ atsaukšos uz vācu zinātnieka Egona Wagenknehta monogrāfijā „Staltbriedis” (E.Wagenknecht: Der Rothirsch) doto skaidrojumu:

Dažādās ragu augšanas cikla fāzes- vālīšveida ragu veidošanās, augšana, notīrīšana un ragu nomešana - ir cieši saistītas ar seksuālo ciklu, un tās virza hormoni. Vālīšveida ragu augšana norisinās augšanas hormona (Somatotropina) un vairogdziedzera hormona (Tiroksīna) ietekmē, vīrišķais dzimumhormons (Testosterona) izraisa mīksto škrimšļu audu pārkaļķošanos un turklāt kavē augšanas hormona darbību. Iekšējās sekrēcijas dziedzeris (Hipofīze), kurš virza visu endokrīno dziedzeru darbību, ir atkarīgs no gaismas starojuma iedarbības, kas savukārt ir saistīta ar ievērojamām svārstībām atkarībā no zemes riņķojuma ap sauli viena gada laikā. Tāpēc staltbriežiem, kuri no ziemeļu puslodes tiek pārvietoti uz dienvidu puslodi, ir jāatklimatizējas jaunajos apstākļos, un tam izmainās viss dzimumcikls. Atbilstoši tam briežiem, kas Jaunzēlandē un Dienvidamerikā ir ievesti no Skotijas un Anglijas, riesta laiks norisinās pie tā paša saules stāvokļa kā viņu dzimtenē, proti, martā- aprīlī, tad, kad dienvidu puslodē ir rudens. Atbilstoši riesta laikam norisinās arī ragu maiņas cikls; līdz ar to tiek pierādīta tā ciešā saistība ar dzimumciklu.

Uz gaismas starojuma gadalaika maiņām hipofīze reaģē tādā veidā, ka tās priekšējā daivā mainās bazofīlo un eozinofīlo šūnu mozaīka. Mazāka gaismas starojuma laikā, kurš seko riesta laikam, bazofīlo šūnu skaits pazeminās. Tā kā tās savukārt piegādā gonadotropos hormonus, tad tiek pārtraukta arī sēklas veidošanās un testosterona ražošana. Palielinoties gaismas starojumam pavasarī, vispirms palielinās eozinofīlās šūnas, kas veido augšanas hormonu, tā kā asinsrites procesā tiek pastiprināti izdalīts augšanas hormons. Vēlāk pieaug bazofīlo šūnu skaits; tās veido gonadotropo hormonu, kurš ierosina sēklinieku darbību: līdz ar to sākas vīrišķo dzimumhormonu veidošanās. Līdz riesta laikam bazofīlo šūnu skaits pastāvīgi palielinās, pēc tam to skaitu atkal nomāc eozinofīlās šūnas.

Tātad ragu augšanas cikla sākuma posmu – vālīšu ragu veidošanos – ietekmē pastiprināts augšanas hormona pieaugums, turpretī vālīšu ragu augšanas beigu posmu nosaka stiprs dzimumhormona pieaugums, kas izraisa vālīšveida ragu audu pārkaļķošanos un atmiršanu. No marta-aprīļa līdz jūnijam - jūlijam, kad galvenokārt norisinās vālīšu ragu augšana, sēkliniekos tikpat kā nav novērojams testosterons. Šajā laikā briedis ir dzimumnespējīgs. Pamazām testosterona koncentrācija pieaug un augustā norisinās bagātīga sēklas ražošana . Šajā laikā ragi tiek notīrīti. Tikai pēc ragu notīrīšanas sākas pastiprināta dzimumhormonu ražošana. Ar riesta laika sākumu testosterona koncentrācija sasniedz maksimumu; pēc tam tā atkal samazinās līdz minimumam ragu nomešanas laikā.

No šī skaidrojuma arī gūstam atbildi, kāpēc vecie staltbriežu buļļi sāk riestot (aurot) pirmie. Tiem ātrāk izaug ragi, tie tos ātrāk notīra un tie ātrāk (raugoties gada griezumā) kļūst dzimumspējīgi, jo tiem ātrāk ir sākusies dzimumhormonu ražošana. Kamēr jaunie un vidēja vecuma buļļi tikai vēl audzē ragus un tos pat vēl nav notīrījuši, un vēl aizvien ir dzimumnespējīgi, vecajiem buļļiem dzimumhormona ražošana  jau ir sasniegusi tādu līmeni, ka veidojas iekšējs sasprindzinājums un dzimumspriedze.

Riesta auri ir iekšējā sasprindzinājuma izpausme, kā arī atbrīvošanās no spriedzes. Kamēr briedis ir dzimumnespējīgs, tam nekāds iekšējais dzimumsasprindzinājums neveidojas un tam no spriedzes nav jāatbrīvojās, un tas, protams,neauro.

Terminu skaidrojums:

Vālīšveida ragi- ragi visā to augšanas procesā, kamēr tie klāti ar ragādiņu.

Komentāri:

Andris Zariņš 2013-09-09 14:26

Izsmeļoši, kaut arī šī raksta izprašana prasa no mednieka nedaudz augstāku izpratnes līmeni par vidējo!

Arnis Puksts 2013-09-09 15:22

Faktiski, šī ir vieta, kur ikviens var operatīvi izpausties, tajā skaitā arī par drukāto mediju tiražētajām muļķībām. Tā kā - autoram paldies un, cerams, arī citi sekos! Paaugstinam kopīgo mednieku zināšanu līmeni - kolektīvā inteliģence ir liels spēks!

Agnis Zīverts 2013-09-09 20:52

Viss diezgan loģiski un pašsaprotami, kā izrādās. Būs nopietns un diezgan neapstrīdams arguments par to, kuri tad sāk baurot pirmie. Paldies!

Jānis Eniņš 2013-09-10 12:02

Kas tik nav jāzin, lai to briedi tā ar gudru sejas izteiksmi nomedītu.
Somatotropina, Tiroksīna, gonadotropie hormoni, Testosterons, Hipofīze bazofīlo un eozinofīlo šūnu mozaīka, endokrīnie dziedzeri un vēl zemes riņķojums ap sauli. Kaut pusi no tā atcerētos pirms šāviena. Un ja vēl tās četras rindkopas spētu iemācīties no galvas neko nesajaucot citiem atstāstīt vismaz līdzīgā secībā, tad gan būtu pirmais džeks klubiņā. :::::::::))))))))))
Bet vispār, ļoti labi izskaidrots. Žēl tik, ka mūsu pusē to briežu tikpat kā nav. Un sezonā medījam tikai 1 govi, 1 teļu, 1 bulli. Selekcija nekāda, aurs nekāds. ::(((
Paldies Gintam K. un Mārim B. par rakstiņiem. Labs.

Gatis Sakne 2013-09-10 20:36

labs raks un saprotams domaaju arii tiem kam videejaa:):)laba informaacija

Rihards Rozenbergs 2013-10-15 21:07

vai šeit var vilkt paralēles ar aļņu buļļiem?


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.