Šodien vārdadienu svin Ineta, Inta, Intra, rītdien - Sindija, Sintija, Elfrīda
toptitle

Lielais raksts

Lūsis ledus alā


2013-02-04 16:27

Stāsta mednieks Aivars.

Lieliska diena. Naktī uzsnidzis sniegs. Svaiga pēda sniegā kā ar zīmogu iespiesta. Divatā sēžot sniega mocim mugurā, nesamies pa Lubānas mitrāja džungļiem – meklējam svaigas vilku pēdas. Pagaidām to nav, taču aļņi jau paspējuši sapēdot diezgan.

Nesamies kaut kur gar Aivieksti, bet te pēkšņi pavīd kaut kas skrejošs gar upes krastu. Lai gan dzīvnieks skatam pavīd tikai pāris sekundes, raksturīgākās lēciena kustības vēsta – 150 m attālumā no mums mūk lūsis. Metam pa gaņģiem un lidojam nogriezt aizmukšanas ceļu, taču pēc mirkļa pārsteigums – lūsis zudis. Braucam gar krastu šurpu turpu un šķetinām pēdu mudžekli. No lūša ne vēsts. Gar krastu pēdu prom nav. Priekšā trīs kārklu krūmi, un tas arī viss.

Pirms kāda laika upē bija milzum augsts ūdens līmenis un uzsala 10 cm biezs ledus. Pēc tam ūdens līmenis kritās, milzīgās ledus plāksnes upes krastā zem pašu svara lūza, un izveidojās zemledus tukšums ar alām. Lūša pēdas vēsta, ka dzīvnieks gar kārkla stumbru ielīdis tieši šādā caurumā, kas veido daudzus desmitus metru garu nenosakāma izmēra un virziena alu labirintu.

Ko iesākt? Braukt suņiem pakaļ vai ilgstoši gaidīt? Versijas ir daudzas. Pētām un štukojam turpat stundu, līdz mēģinām. Andris ar ieroci vaktē – ja nu lec laukā, bet es, lēkājot pa ledus klājumu, cenšos trokšņot un izdzīt dzīvnieku no ledus „alas”. Tā lecot, tuvojos vietai, kur lūsis ielīdis, bet te ledus lūst un es gāžos lejā.

Man par izbrīnu, no salūzušā ledus spraugas turpat blakus manām kājām zibenīgi izšaujas laukā lūša galva un ķepa, kas cērt. Tikpat zibenīgi esmu izlidojis no bedres laukā. Lūsis pazūd atpakaļ spraugā. Nākamajā mirklī šāviens, vērsts apakš biezā ledus vāka, izšķir šī sižeta iznākumu – lūsis nomedīts.

Gadījums tiešām ir savdabīgs – parasti lūšus noceļ no koka galotnes, taču kas tāds, ka lūsis šauts ledus alā tieši zem kājām, vēl nebija ne redzēts, ne dzirdēts. Prieks par guvumu bija visai liels. Īpaši veiksmīga šī sezona izvērsās Andrim Bondaram no Bērzpils – pirms pāris dienām Gaigalavā gaides medībās viņš guva divus vilkus, bet nu šo sarakstu papildina lieliska lūša trofeja, turklāt gūta visai oriģinālā veidā!

Komentāri:

Andris Zariņš 2013-02-04 18:54

Liels paldies Aivaram Dunduram, par superīgo piedzīvojumu aprakstu! Lūgums arī citiem neturat sveces zem pūra....

Juris Bērziņš sen. 2013-02-05 10:25

Kas māk, tam nāk. :) Sveicu!
Labi, ka nevajadzēja realizēt to ideju par suni - "alā" pret lūsi iznākums varētu būt stipri vien nepatīkams ...


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.