Šodien vārdadienu svin Marianna, Ginters, Guntra, rītdien - Matīss, Modris, Mariss
toptitle

Lielais raksts

Medniekiem uzdāvinātais mednis


2013-04-03 13:10

Viesturs Ķerus,
http://vkerus.blogspot.com/2013/04/medniekiem-uzdavinatais-mednis.html


Šīs pārdomas tapa pēc raksta "Medniekiem atņemts. Bet vai mednim iedots?" izlasīšanas žurnāla "Medības" aprīļa numurā. Domāju, ka raksts sadusmos jebkuras iesaistītās interešu grupas pārstāvjus, bet šķiet, tieši tāds ir arī raksta mērķis. Dažas frāzes minētajā rakstā nevilšus atgādināja krievvalodīgo "aizstāvju" izteikumus, ka viņu "aizstāvamie" ir otrās šķiras pilsoņi u.tml. Lūk, arī šeit, lai labāk uzkurinātu emocijas, tiek apgalvots, ka mednieki ir "nopelti par asinskāriem šāvējiem." Varu droši apgalvot, ka NEVIENĀ no daudzajām mednim veltītajām sarunām, kurās esmu piedalījies, NEVIENS medniekus tā nav nosaucis.

Bet stāsts nav tikai par šo rakstu, bet par skaļi izskanējušo medņu medību aizliegumu. Aizliegumu, kas patiesībā ir tik tukšs, ka tā skaļa daudzināšana liek domāt, ka vai nu daudzinātāji kaut ko nesaprot vai saprot ļoti labi, bet uztver šo aizliegumu kā dāvanu - iespēju piemest vēl vienu pagalīti, lai uzkurinātu naidu starp "medniekiem" un "ornitologiem".

No mana raksta autorei sniegtā skaidrojuma ir saglabāts tikai viens teikums - tas, ka zinu, ka mednieki šo to dara medņu labā, bet par šo darbu apjomiem un ietekmi uz medņu populāciju man nav informācijas. Laikam manis teiktais īsti neatbilda raksta kopējai noskaņai, bet tad nu paskaidroju šeit.

Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā, arī pie mums spēkā stājās Putnu direktīva, kas, nedaudz vienkāršojot, nosaka to, ka putnu medības pavasarī ir aizliegtas. Tātad pirmais būtiskais punkts - medņu pavasara medības Latvijā ir aizliegtas jau kopš 2004. gada. Tomēr jāuzsver, ka saskaņā ar Putnu direktīvu Latvija ir viena no desmit valstīm Eiropas Savienībā, kurās medņus vispār medīt drīkst. Tas, ka to drīkst, un tas, ka to līdz šim mierīgi varēja darīt pavasarī (lai gan tas izrādījās kļūdains pieņēmums, par ko tālāk), lielā mērā ir nīstamo "ornitologu", konkrēti - mana priekšgājēja Māra Strazda - nopelns. LOB savulaik aktīvi iestājās par medņu medību atļaušanu Latvijā, cerot, ka mednieku interese par šo sugu palīdzēs sugas aizsardzībai. Un Medību noteikumos parādījās frāze, ka medņu medības atļautas saskaņā ar sugas aizsardzības plānu.

Bet kāpēc bija iespējamas medņu pavasara medības, ja Putnu direktīva aizliedz visu putnu sugu medības pavasarī visā Eiropas Savienībā? Tāpēc, ka Putnu direktīva paredz arī iespējas izņēmumiem (atkāpēm) no šīs prasības. Viena no tām - lai stingri kontrolētos apstākļos un izlases veidā atļautu nelielā skaitā sagūstīt, turēt vai citādi saprātīgi izmantot dažus putnus. Tieši šo iespēju Latvija arī cītīgi izmantoja. Piesaucot minēto sugas aizsardzības plānu, Vides aizsardzības ministrija, kā to paredz Putnu direktīva, par katru nomedīto medni gatavoja ziņojumu Eiropas Komisijai. Mednieki pa tam lāgam mierīgi turpināja pavasarī medīt medņus, īpaši neaizdomājoties, kas šo iespēju nodrošina. Šeit nonākam pie otrā svarīgā punkta - medņu pavasara medības lielā mērā ir bijusi "ornitologu" un Vides ministrijas dāvana medniekiem. Arī Linda Dombrovska, kas, kā raksta žurnāla ievadslejā, pirms četriem gadiem nomedīja vienu gaili un "izbaudīja šo medību burvību", var par šo iespēju teikt paldies, iespējams, mednieku visienīstākajam ornitologam - Mārim Strazdam.

Neparastā manu kolēģu labvēlība pret medņu medniekiem, kā jau minēju iepriekš, izrietēja no cerības, ka mednieku interese varētu mednim nākt par labu. Šī cerība līdz šim nav attaisnojusies - medņu stāvoklis, cik to liecina pieejamie dati, turpina pasliktināties, bet brīdī, kad LOB aicināja pasaudzēt medni un brīvprātīgi pārtraukt tā medības, mednieku reakcija bija lielākais pēdējos gados nomedīto medņu skaits. Arī medniekiem kādā L. Dombrovskas organizētā sanāksmē nācās pašiem sev atzīt, ka priekšstats par mednieku interesi un rūpēm par medni ir pārspīlēts.

Galu galā izrādījās arī, ka ar sugas aizsardzības plāna piesaukšanu Medību noteikumos ir par maz. Eiropas Komisija norādīja, ka ir skaidrs, ka medņu pavasara medības faktiski nav izņēmums, ja reiz medību termiņš pavasarī ir noteikts MK noteikumos. Vides ministrija vēl mēģināja taisnoties un skaidrot, bet Eiropas Komisija nepiekāpās, nācās paklausīt - medību termiņš pavasarī tika svītrots no noteikumiem.

Bet šeit trešais svarīgais punkts - iespēju medņus medīt pavasarī nenosaka tas, kas rakstīts Medību noteikumos. Vismaz, cik tas attiecas uz Putnu direktīvu, iepriekš minētās atkāpes piemērošanas iespēju nenosaka tas, kādos termiņos suga ir medījama un pat tas, vai tā vispār ir medījama. Piemēram, izmantojot Putnu direktīvas paredzēto atkāpes iespēju (gan citu apakšpunktu, nevis iepriekš citēto) katru gadu tiek nošauts zināms skaits jūraskraukļu, lai gan šī suga nav medījamo sarakstā. Šajā gadījumā svarīgi ir nevis, kas Medību noteikumos rakstīts, bet, vai mums ir jēdzīgi argumenti zināma skaita medņu nomedīšanai pavasarī. Pašlaik šādu argumentu nav.

Savā ziņā dusmas uz LOB ir Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) un daļas citu mednieku izteikta atzinība LOB par tās spējām interešu aizstāvībā un pašiem savas nespējas atzīšana. Protams, ir viegli dusmoties uz citiem par to, ka tie medni nepienes medniekiem uz šķīvīša ar zilu maliņu (atgādinu, ka "izejas stāvoklis" jau kopš 2004. gada ir - medņu pavasara medības ir aizliegtas), nevis cīnīties par mednieku interesēm un pašiem mesties argumentētā diskusijā ar Eiropas Komisiju. Tas varbūt tāpēc, ka ir skaidrs, ka ar argumentiem "mednieks - vienīgais labais" šajā gadījumā nebūs līdzēts. Būs jāmāk paskaidrot un pierādīt, kāpēc medību aizliegšana būs posts mednim, bet medību atļaušana visus šos gadus nav spējusi veicināt populācijas atjaunošanos.

Komentāri:

Aigars Remess 2013-04-03 18:52

.../bet, vai mums ir jēdzīgi argumenti zināma skaita medņu nomedīšanai pavasarī. Pašlaik šādu argumentu nav./ - Vai tad pavasarī nav jāed ????? Bet ja nopietni, vai ORNITOLOGPRAT vispār ir, kaut kadi argumenti, putnu medībām LV ?

Jānis Misiņš 2013-04-03 23:18

Problēma jau arī sākās ar šo 2004. gada aizliegumu. Lai medītu medni un rubeni bija jātaisa kaudze papīru utt. Mednieki nospļāvās ka nav tad nav un vairs nesargāja riesta vietas. Daudzas medņa riesta vietas tika izzāģētas un rubeņa riesta vietas apmežotas vai apartas. Mednieki daudz darīja, bet līdz 2004 gadam. Tādēļ nekādi medņa un rubeņa populācija nevarēja uzlaboties. Bet akmens LOB dārziņā ir par to, ka viņi kā putnu aizstāvji to nesaprata. Jo medījot ilgus gadus šie putni nebija izzuduši, tad vajadzēja saprast, ka medību ierobežojumi situāciju padarīs sliktāku un neatgriezeniski.

Arnis Puksts 2013-04-04 08:09

Interesanti gan, ko LOB varēja izdarīt, ja valsts ar tās pilsoņu kopumu vienkārši piekrita visam un nepanāca ģeogrāfisko izņēmumu no "Putnu direktīvas" (absolūtu izņēmumu, nevis kaut kādu pseido, lai arī netiešs paldies LOB par to pašu...)? Rubeņi, medņi un slokas pavasarī, kā arī kraukļi visu gadu - tas bija absolūtais minimums, ko putnu sakarā bija jāpanāk! Pasakiet paldies tiem tirliņiem, kas vadīja sarunas ar ES un mūs tur ieveda! Pa lielam LOB tur "ņe pri ģelax"! Un tikai nevajag tagad nevienam sākt rakstīt, ka šādus izņēmumus panākt vispār nav iespējams - toreiz ģeopolitiskā situācija prasīja obligātu Baltijas iestāju ES. :)
Pašreiz ir diezgan komiska situācija - Putnu direktīva faktiski būtu jāgroza (nu daba pa šiem 25+ gadiem ir mainījusies), bet abas starptautiskās organizācijas (Birdlife International un FACE), kuras varētu iniciēt/lobēt (būtu tieši ieinteresētas to darīt) grozījumus, ir noslēgušas memorandu, kurā apņēmušās nekādā gadījumā neiniciēt grozījumus :)
Savukārt par medni - iemetīšu arī raksta autora dārziņā akmeni - kādā veidā, pie Velna, medņu populācija varētu pieaugt, ja ir tik liela (un turpina pieaugt) meža cūku populācija? Tās ir divas, savstarpēji izslēdzošas lietas! Palasam pēdējo VMD rīkojumu - kas tad ir/būtu mainījies arī pēc pēdējām lauksaimnieku aktivitātēm limita noteikšanā un uzskaitē? PILNĪGI NEKAS! Nu un ko mednieks var darīt šajā sakarā? Regulāri vest sausās atejas saturu uz riesta vietām? Mednieku dārziņā gan ir viens milzu akmens - LOB aicinājumu atturēties no medņu medībām 2010.gadā mednieki uzņēma ar pastiprinātām medņu medību aktivitātēm...Nu tad saņemiet sava darba augļus. Katrs no tiem, kuri tajā nelaimīgajā 2010.gadā nomedīja medni - variet būt lepni!
2010.gada 18.martā es uzrakstīju vēstuli VMD, Zemkopības ministram un Ministru prezidentam - ar motivētu lūgumu 2010/2011 gada medību sezonā centralizēti noteikt medņu limitu - 0. Kaut kādas aktivitātes tas radīja, bet medņu "cerību pirkuma" nauda laikam LVM bija tik svarīga, ka beigu galā nolobēts tika - 2010/2011 gada sezonā medņus medīt. :)
Turpmāk medņus medīsim rudenī. Tie,kas medīs - tie, protams, medīs gaļai. Nevajag liekuļot par trofejām - nu nav izgatavojams no vistveidīgajiem putniem rudenī skatāms izbāznis, ja zini, kāds tas putns izskatās pavasarī...

Juris Bērziņš sen. 2013-04-04 09:38

Citāts: "Mednieku dārziņā gan ir viens milzu akmens - LOB aicinājumu atturēties no medņu medībām 2010.gadā mednieki uzņēma ar pastiprinātām medņu medību aktivitātēm..."

Koments: Šis akmens ir piekritīgs nevis medniekiem, bet limitu noteicējiem un atļauju devējiem - VMD.

Arnis Puksts 2013-04-04 10:56

Nu protams. :)
Idiotiem arī krasta vējš un pavasaris neko nenozīmē, ja nav rakstveida uzraksta (ik pēc pusmetra, lai garām nepaiet), ka pa jūras ledu nedrīkst staigāt...
Mednieki toreiz varēja atstāt LVM vienus pašus (tādā nesmukā situācijā) publiski pasakot, ka jā, mēs arī piekrītam, ka pašreiz medņus medīt nevajag. Tā vietā - ņēma laikam sms kredītu un blieza...
Vienkārši LATMA (kas bija vienīgā organizācija uz to brīdi) toreiz (pirmkārt jau 2010.gada 19.janvārī) ar savu attieksmi parādīja - medniekiem medņi ir pie viena rajona. Starp citu, tas bija viens no katalizatoriem, kādēļ radās biedrība Medniekiem.lv...

Juris Bērziņš sen. 2013-04-04 12:12

Citāts: "Vienkārši LATMA (kas bija vienīgā organizācija uz to brīdi) toreiz (pirmkārt jau 2010.gada 19.janvārī) ar savu attieksmi parādīja - medniekiem medņi ir pie viena rajona. Starp citu, tas bija viens no katalizatoriem, kādēļ radās biedrība Medniekiem.lv... "

Koments: Un "Medniekiem.lv" gadu vēlāk arī parādīja to pašu "rajonu", jo vienīgie no uzaicinātajiem nebija ieradušies uz nulles limita apspriešanas sanāksmi, kuras rezultātā nulles limits tika apstiprināts. Un šis tāds nav vienīgais gadījums ... Savulaik tika solīts arī biedrības atbalsts LVMam pie patreizējā medņu populāciju izpētes un attīstības projekta. Kādi ir rezultāti? Kas ir paveikts? Lomaķ - ņe stroiķ. Kritizēt un kašķi taisīt (tai skaitā ne po ģelu) laika un kapacitātes pietiek, bet pie būvēšanas un celšanas ne.

Daniēls Buks- Vaivads 2013-04-04 13:58

"Savulaik tika solīts arī biedrības atbalsts LVMam pie patreizējā medņu populāciju izpētes un attīstības projekta"

Ar LVM tika uzsāktas sarunas par iespējamo palīdzību, bet par cik LVM nevarēja noformulēt, kāda tieši minētā sadarbība varētu izskatīties, tas viss palika gaisā karājoties. Mūsu sākotnējais piedāvājums bija veidot interaktīvu karti portālā, kurā mednieki atzīmēt novērojumus, lai tie pēcāk būtu pieejami kā izejmateriāls pētniecībai u.t.t. Par tālāko mēs neesam vēl vienojošies, jo nekādas iniciatīvas no LVM nav sekojušas šim piedāvājumam.

Gints Mālkalnietis 2013-04-04 14:17

Ja kāds vēlās pievienot medņu novērojumus - var mierigi to darīt Dabasdati.lv. Pietiekami daudz ar medņu izpēti saistīti cilvēki to pārlūko, arī no LVM. Un uzcelt barotavu 1,2 km no riesta ar nav īsti prātīgi, visa rieta apkārtne ar mežacūku pēdām pilna, kāda tur vairs medņiem veiksmīga perēšana.

Arnis Puksts 2013-04-04 14:53

Jāni BĀR - Tu kā medniekiem.lv biedrs uz 2011.gada pavasri neizpildīji savu biedra pienākumu - kur ir Tavs ierosinājums biedrības sadaļā par medņu 0 limita apspriešanu un biedrības Medniekiem.lv nostāju šajā jautājumā!
Tā kā tā nav tikai valdes, bet arī Tava kā tābrīža biedra atbildība, ka tajā sanāksmē nebija pārstāvēta medniekiem.lv!

Juris Bērziņš sen. 2013-04-05 08:31

".. Tu kā medniekiem.lv biedrs uz 2011.gada pavasri neizpildīji savu biedra pienākumu - kur ir Tavs ierosinājums biedrības sadaļā par medņu 0 limita apspriešanu un biedrības Medniekiem.lv nostāju šajā jautājumā!.."

Arni - ko Tu esi saēdies???? Galīgi saikne ar realitāti pārtrūkusi vai atmiņa viļ???


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Laima slimība suņiem

Laima slimība suņiem

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un līdz ar to ir pamodies viens no lielākajiem draudiem mūsu mīluļiem- ērces. Vairāk par pašu ērces..

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.