Šodien vārdadienu svin Romāns, Romualds, Romualda, rītdien - Osvalds, Arvils
toptitle

Lielais raksts

LVM un mednieku sadarbības memorands: trīs gadus vēlāk


2016-06-27 15:23

2013. gada sākumā AS “Latvijas valsts meži” (LVM) un trīs Latvijas medniekus pārstāvošās organizācijas – biedrība “Medniekiem.lv”, Latvijas Mednieku savienība un Latvijas Mednieku asociācija – parakstīja memorandu “Par savstarpējo sadarbību medījamo dzīvnieku postījumu samazināšanā”. Tagad, trīs gadus vēlāk, pienācis laiks nelielam ieskatam par memoranda darbības sekmēm un tā gaitā tapušajiem materiāliem un videosižetiem.

Noslēgtā memoranda mērķis bija sekmēt pareizu medību infrastruktūras objektu izvietošanu un uzturēšanu, lai  samazinātu medījamo dzīvnieku nodarīto postījumu risku mežsaimniecībai. Vienlaikus bija paredzēts arī novērst LVM saimnieciskās darbības negatīvo ietekmi uz mednieku ierīkotajiem objektiem. Vienkāršāk izsakoties, LVM un mednieki apņēmās vienoties, kā rīkoties tā, lai nerastos savstarpēji traucēkļi un domstarpības, un sniegt viens otram draudzīgu un palīdzīgu roku.

Noslēgtā memoranda teksts aplūkojams šeit:

http://www.medniekiem.lv/print/medibu-infrastrukturas-ierikosanas-nosacijumi/

Pārnadžu nodarītie postījumi LVM apsaimniekotajās jaunaudzēs ir nopietna problēma. Pēc LVM datiem, 2015. gadā briežu dzimtas dzīvnieki bija nodarījuši bojājumus jaunaudzēm vairāk nekā 6500 ha platībā, pie kam vairāk nekā 450 hektāros bija bojāti 80-100 % jauno kociņu. Līdz ar to LVM ir patiesi ieinteresēti, lai noslēgtais memorands sekmīgi darbotos. Un arī mednieki sākuši vairāk rēķināties ar citu interesēm un domāt ne tik daudz par medījamo dzīvnieku daudzumu, kā par to kvalitāti.

Mednieki un LVM spējuši sekmīgi sadarboties arī iepriekš. Kā veiksmes stāsts tiek vērtēta situācija ar bebriem, kuri nosprosto meža meliorācijas sistēmas, un tās atrisinājums LVM sadarbībā ar mednieku klubiem. Pašlaik LVM mednieku formējumiem gadā apmaksā meliorācijas grāvju tīrīšanu ap 3000 km garumā, un ļoti daudzi mednieku klubi šo iespēju arī izmanto.

Par to, ka noslēgtais memorands kopumā izrādījies veiksmīgs, liecina kaut vai fakts, ka pašlaik risinās sarunas ar Meža īpašnieku biedrību (MIB), lai memoranda darbībai “pieslēgtu” arī privātos meža īpašniekus. Šobrīd LVM pārslēdz medību nomas tiesību līgumus ar mednieku klubiem uz garāku laika periodu (30 gadiem), un pašlaik šādi pārslēgts jau 291 līgums no 915 līgumiem kopumā. Bez tam memoranda ietvaros LVM jau saskaņojuši 1931 barotavas izvietošanu medību platībās. Līdz 2020. gadam LVM plāno veikt pētījumu par to, kā visefektīvāk mazināt dzīvnieku postījumus jaunaudzēs, un attiecīgu rekomendāciju ieteikšanu. Tiks veidota arī darba grupa, kas strādās pie memoranda pilnveidošanas un tālākas attīstības.

2014. gadā, sadarbojoties LVM un mednieku organizācijām, tika izdota “Medību infrastruktūras rokasgrāmata”, kurā tika aplūkoti medību torņu, barotavu, piebarošanas lauciņu, laipu, šaušanas stigu un stāvvietu plānošanas un ierīkošanas nosacījumi. Šī brošūra gan izdota samērā nelielā tirāžā (2000 eksemplāru), taču tā pieejama arī LVM mājas lapā PDF formātā šeit:

http://www.lvm.lv/petijumi-un-publikacijas/izdota-medibu-infrastrukturas-rokasgramata

Savukārt biedrība “Medniekiem.lv” laika posmā no 2013. līdz 2015. gadam sadarbībā ar LVM sagatavojusi sešus videosižetus, kas izvietoti vietnē “YouTube”. Sižetos apskatīta virkne tēmu, kas ir aktuālas gan medniekiem, gan LVM – medību infrastruktūras veidošana, bebraiņu apsaimniekošana, briežu dzimtas dzīvnieku postījumi jaunaudzēs un piesārņojuma mazināšana mežā (tai skaitā attiecībā uz medību procesa pārpalikumiem un Āfrikas cūku mēra izplatību). Katru sižetu noskatījušies vidēji ap 2000 unikālo lietotāju.

“Medniekiem.lv” sagatavotos videosižetus var apskatīt zemāk:

Par atbildīgu rīcību piesārņojuma samazināšanā mežā (21.12.2015.)

LVM par briežu dzimtas dzīvnieku postījumiem mežā (14.10.2015.)

LVM par bebraiņu apsaimniekošanu (01.09.2015.)

LVM: Kā veidot medību infrastruktūru un tipiskās kļūdas. Kurzemes pieredze (05.11.2013.)

LVM: Kā pareizi izvietot medību torņus un iekārtot barotavas (21.03.2013.)

Memorands par savstarpējo sadarbību medījamo dzīvnieku postījumu samazināšanā (26.01.2013)


Ja vēlaties ievietot portālā savu rakstu, sūtiet to uz e-pasta adresi info@medniekiem.lv. Neaizmirstiet pievienot informatīvos materiālus. Raksts noformējams atbilstoši gramatikas noteikumiem un sūtāms rediģējamā formātā, piemēram doc, txt.

Nesen šo rakstu apskatīja
Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Aplūkojam medībām veltītu muzeju Lietuvā, Mindūnos

Medību tradīcijas un kultūra ir sena. Katrai valstij tās ir individuālas, līdz ar ko – interesantas. Ja vēlaties paplašināt savu..

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

LVM izstrādātas vadlīnijas, kā veidot un uzturēt mednieku atpūtas vietas

Līdz ar jaunajiem būvnormatīviem AS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemts ieviest kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām uzņēmuma..

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

LVM un Aizsardzības ministrija vienojusies par militāro mācību organizēšanas principiem LVM platībās

Valsts aizsardzība ir valsts virsfunkcija. Tādēļ medniekiem nāksies rēķināties, ka viņu nomātās platības AS “Latvijas valsts meži”..

Jauns Huberts veikals Rīgā

Jauns Huberts veikals Rīgā

2018.gada 2. novembrī savas durvis vērs jaunais Huberts veikals Rīgā.

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Lietotājiem turpmāk iespējams slēpt savus datus "ārpasaulei"

Sekojot modes tendencēm datu aizsardzības jomā, kā arī respektējot Vislatvijas mednieku portālā reģistrēto lietotāju iespēju..